جشنواره «بیدمشک» در ارومیه برگزار می شود

به گزارش سردبیر پرس، محمد نقی پور در این زمینه اظهار کرد: جشنواره بیدمشک در محوطه سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری ارومیه طی روزهای دهم و یازدهم فروردین ماه برگزار می‌شود. وی ادامه داد: جشنواره بیدمشک به منظور احیای سنت‌های دیرینه عرق گیری و انتقال آن به نسل جوان و معرفی گیاه بیدمشک به […]

به گزارش سردبیر پرس، محمد نقی پور در این زمینه اظهار کرد: جشنواره بیدمشک در محوطه سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری ارومیه طی روزهای دهم و یازدهم فروردین ماه برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: جشنواره بیدمشک به منظور احیای سنت‌های دیرینه عرق گیری و انتقال آن به نسل جوان و معرفی گیاه بیدمشک به عنوان گیاه دارویی و نماد ارومیه و آذربایجان غربی و برند سازی آن برگزار می‌شود.
نقی پور با بیان اینکه این جشنواره برای سومین بار در شهر ارومیه برگزار می‌شود گفت: در کنار برگزاری این جشنواره برنامه‌های متنوعی پیش بینی شده است.
سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری ارومیه با بیان اینکه بانی این جشنواره، سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری ارومیه است گفت: این سازمان با همکاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، جهاد کشاورزی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر امور اجتماعی بانوان استانداری این جشنواره را برگزار می‌کند.
«بیدمشک» نخستین درختی است که در آذربایجان غربی با عنوان پیام آور بهار به گل نشسته و به فضای سرسبز این منطقه حال و هوای نشاط و شادابی می‌بخشد، درختی که آمدن بهار را نوید می‌دهد.
در کنار استفاده بانوان آذربایجان غربی از عرق بیدمشک به عنوان شربت گوارا برای پذیرایی از میهمانان نوروزی، عرق بیدمشک، در رفع کم خونی، ناراحتی‌های قلبی و عروقی، تسکین اعصاب و دردهای رماتیسمی مورد استفاده قرار گرفته و «نُقل» سوغات ارومیه نیز با استفاده از این عرق معطر تهیه می‌شود.
سالانه نزدیک دو میلیون لیتر عرق بیدمشک در آذربایجان غربی تولید و روانه بازار می‌شود.

منبع : مهر نیوز