«جعل روایت‌ها» مهمترین شیوه دشمن در جنگ تبلیغاتی است

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مهدی فضائلی عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در برنامه «روایت خبر» که به مناسبت ۹ دی در سردبیر پرس برگزار شد، گفت: امروز می‌بینیم که در عرصه اقتصاد و معیشت، دشمن فشار سنگینی را به مردم وارد کرده است. اقداماتی که […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مهدی فضائلی عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در برنامه «روایت خبر» که به مناسبت ۹ دی در سردبیر پرس برگزار شد، گفت: امروز می‌بینیم که در عرصه اقتصاد و معیشت، دشمن فشار سنگینی را به مردم وارد کرده است. اقداماتی که در حوزه مسائل امنیتی از ابتدای انقلاب انجام داده بسیار زیاد بوده و همچنان در تلاش است تا در این حوزه به ما ضربه بزند.

وی اظهار کرد: رهبر انقلاب می‌فرمایند فعالیت دشمن در عرصه جنگ نرم، بیشتر از آن چیزی است که در عرصه اقتصادی و امنیتی انجام می‌دهد و قطعاً این ادعا شواهد بسیاری دارد. فشار و هجمه و سرمایه‌گذاری دشمن در جنگ رسانه‌ای کاملاً مشهود است.

عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری با بیان اینکه جعل روایت یکی از مهم‌ترین شیوه‌های دشمن در جنگ تبلیغاتی و رسانه‌ای است، افزود: دشمن در فضای تبلیغاتی تلاش می‌کند تا برخی روایت‌ها را از اساس به صورت کذب، جعل کرده و روایتی غیرواقعی را خلق کند، بعد با تکنیک تکرار به روش‌های مختلف کاری می‌کند که مخاطب و کسانی که در معرض روایت هستند آن را می‌پذیرند.

فضائیلی با اشاره به اینکه روایت دشمن از رژیم منحوس پهلوی نمونه‌ای از جعل روایت است، تصریح کرد: رسوایی و فساد رژیم پهلوی در عرصه‌های مختلف، بر اساس اسناد و مدارک و تاریخ شفاهی دولتمردان پهلوی آشکار و واضح است؛ اما علیرغم همه این اسناد برخی تلاش می‌کنند روایت دیگری را خلق کنند و تصویر بزک شده‌ای از دوران پهلوی ارائه دهند. شاهد هستیم که جعل حقیقت با کمال وقاحت توسط دشمنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه باید به عنوان یک واقعیت بپذیریم که تحریف در حال اتفاق افتادن است، تاکید کرد: باید اقدامی در مقابله با این تلاش برنامه‌ریزی شده و هدفمند در فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای داشته باشیم که بخشی از این اقدام به صورت واکنشی و بخشی دیگر به صورت کنشگر فعال خواهد بود.

این فعال رسانه‌ای با اشاره به دیدار رهبر انقلاب با پرستاران و موضوع جهاد روایت، گفت: مقام معظم رهبری، بر نقش حضرت زینب(س) در حوادث بعد از عاشورا تاکید کردند. کسانی که می‌خواهند «جهاد روایت» را دنبال کنند باید آنچه حضرت زینب(س) بعد از واقعاً عاشورا انجام دادند را به خوبی و از زوایای مختلف مطالعه کنند.

فضائیلی اضافه کرد: فهم این واقعه در عملکرد درست ما در عرصه جهاد روایت بسیار موثر است چرا که امروز ما در مواجهه‌ای سنگین با یزیدیان هستیم که آنها برای ما رجز می‌خوانند.

وی با اشاره به اینکه در وهله اول باید بپذیریم که در مواجهه با دشمن هستیم، تاکید کرد: اگر دشمن خود را به عنوان دشمن نپذیریم نمی‌توانیم رفتار، کنشگری و واکنش درستی را طراحی و اجرا کنیم. برخی اینطور مطرح می‌کنند که طرف مقابل رقیب است و دشمن نیست؛ اما این باعث ساده‌انگاری صورت مسئله می‌شود و ما را دچار خطا می‌کند، که در مقاطعی نیز چنین بوده است.

عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری افزود: حتی اگر با دیدگاه دینی به مقوله دشمن‌شناسی نگاه نکنیم و صرفا از زوایه منافع و غیرت ملی، به مقوله دشمن بپردازیم، باز هم باید مقوله مواجهه با دشمن را بپذیریم. بنابراین دشمن‌شناسی اولین گامی مهم میدان است و نباید اجازه دهیم که روایت دشمن بر ذهن جامعه غالب شود.

فضائیلی تاکید کرد: موضوعات مختلف را می‌توان از زوایای مختلف دید و اینکه از چه زاویه‌ای به موضوع می‌پردازیم بسیار مهم است، بخشی از این موضوع به عمق‌نگری و کلان‌گری یا جزنگری و خردنگری روایت از پدیده‌ها برمی‌گردد. تصویر نکته مهم دیگری است که در روایتگری بسیار اثرگذار است و در برداشت مخاطب از موضوع بسیار اهمیت دارد چراکه انتخاب زاویه عکس می‌تواند قضاوت و برداشت مخاطب نسبت به حقیقت را تغییر دهد.

وی  با اشاره به اینکه برای مقابله با جنگ روایت‌های دشمن، علاوه بر تسلط بر تکنیک باید از دانش کافی برخوردار باشیم، گفت: خبرنگاران و روایتگران باید با سواد و اهل دانش باشند تا بتوانیم روایت صحیح و اثرگذار را ارائه کنیم، اگر سواد لازم در حوزه را نداشته باشیم عملکرد ضعیفی خواهیم داشت و به جای انتقال حقیقت، شاهد داستان‌سرایی خواهیم بود.

این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه عواطف و احساسات موضوعی است که ما از آن بهره زیادی نبردیم و مخالفان ما از آن سواستفاده کرده‌اند، تاکید کرد: در فتنه ۸۸ دشمن با استفاده از عواطف و احساسات انسانی قصد جنگ روانی داشت و اوج این ماجرا پرونده قتل ندا آقا سلطان بود. در همان روز، چند هزار کلیپ درباره این حادثه ساخته شد و طبیعتا عکس‌ و نوشته‌های بیشتری هم به رسانه‌ها تزریق شد. هدف همه آنها، تحریک هیجان و عاطفه مردم بود تا به افکار آنها جهت‌دهی کند.

فضائیلی تصریح کرد: یکی از اتفاقات مهم در خنثی‌سازی فتنه ۸۸، هدایت احساسات مردم بود که از اعتقادات آنها برانگیخته شده بود؛ اوج این ماجرا را در اعتراض به ماجرای بی‌حرمتی آشوبگران به روز عاشورا بود. وقتی هیجان مردم تحریک شد، در نتیجه تفکر مردم در جهت درست دفاع از ارزش‌های خودشان هدایت شد و روز نهم دی اتفاق افتاد بنابراین نهم دی مخلوق روز عاشورا بود.

وی با تاکید بر اینکه مردم به صورت خودجوش در ۹ دی واکنش نشان دادند، بیان کرد: عواطف و احساسات در روایتگری موضوع بسیار مهم است و اینکه بدانیم در هر موقعیتی چه میزان و چگونه از آن استفاده کنیم به دانش، توانمندی برمی‌گردد.

این فعال رسانه‌ای اظهار کرد: در موضوع نوید افکاری هم دشمن از احساسات مخاطب سواستفاده می‌کند و در حال جعل روایت است. آنها همه حقیقت را نمی‌گویند و صرفا بر جوان بودن، کشتی‌گیر بودن یا چنین مسائلی تاکید می‌کنند، اما به اشتباهات و خطاهایی که مرتکب شده، نمی‌پردازند.

فضائلی تصریح کرد: البته در فضای رسانه‌ای کشور جریانات همسو با بیگانگان هم داریم. در سال ۷۸ هم رهبر انقلاب در یک سخنرانی گفتند که برخی رسانه‌های پایگاه دشمن شده‌‎اند و این موضوع تمام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات همان خط خبری «بی‌بی‌سی» و ایران‌اینترنشنال را در برخی رسانه های داخلی هم می بینید. بخش قابل توجهی از گزارشات حقوق بشری که علیه کشورمان استفاده می شود، گزارشاتی است که توسط رسانه های داخلی تهیه شده است.
منبع : مهر نیوز