حجم مبادلات ایران و ترکمنستان به زودی ۲ برابر می‌شود

به گزارش سردبیر پرس به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی امروز پس از افتتاح نمایشگاه «ایران پروژه» در عشق آباد پایتخت ترکمنستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز در کنار برگزاری هفدهمین اجلاس اقتصادی ایران و ترکمنستان نمایشگاه ایران پروژه افتتاح شد. وی با اشاره به اینکه ۹۴ […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی امروز پس از افتتاح نمایشگاه «ایران پروژه» در عشق آباد پایتخت ترکمنستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز در کنار برگزاری هفدهمین اجلاس اقتصادی ایران و ترکمنستان نمایشگاه ایران پروژه افتتاح شد.
وی با اشاره به اینکه ۹۴ شرکت ایرانی و ۳۰۰ تاجر بازرگان و فعال اقتصادی در نمایشگاه حضور دارند، گفت: این تعداد شرکت کننده حاکی از آن است که ایران ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد که می‌تواند در توسعه سایر کشورها مورد استفاده قرار گیرد.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اینکه در زمان حاضر حدود ۵۰۰ میلیون دلار حجم مبادلات تجاری ما با ترکمنستان است، اضافه کرد: در جلسات با مقامات ترکمنستان از جمله رئیس جمهوری هدف گذاری شده تا حجم مبادلات ایران و ترکمنستان در کوتاه‌ترین زمان به یک میلیارد دلار افزایش یابد.
بذرپاش بیان کرد: در بحث حمل بار نیز هدف گذاری کرده‌ایم تا به رقم ۲۰ میلیون تن در سال دست یابیم. برای این منظور نیازمند توسعه زیرساخت‌ها هستیم در این راستا قرار است شرکت‌های ایرانی یک جاده حدود ۲۶۰ کیلومتری را در ترکمنستان بسازند.
وی از مذاکره برای کمک به سهولت جابه‌جایی بار، کاهش معطلی در پایانه‌های مرزی و کاهش تعرفه حمل ریلی بین دو کشور ایران و ترکمنستان خبر داد و گفت: این امر باعث رسیدن به نقطه مطلوب افزایش ترانزیت می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه طی ۷ ماه امسال ترانزیت ایران ۲۵ درصد افزایش یافته آن را ناشی از مذاکرات دولت سیزدهم با کشورهای همسایه اعلام و تاکید کرد: اصرار دولت برای حذف مقررات زائد ترانزیت با سایر کشورها باعث رشد ترانزیت شده است.
بذرپاش تصریح کرد: در کلان پروژه کریدور شمال جنوب و در قالب ایران راه توسعه زیرساخت‌ها از جمله افزایش خطوط ریلی و جاده‌ای شرط لازم است اما شرط کافی برای دستیابی به آن کمیسیون‌های مشترک با کشورهایی همسایه برگزار شود.
وی در خصوص پروازهای بین ایران و ترکمنستان گفت: یکی از پیش نیازهای اساسی برای حضور سرمایه گذاران و شرکت‌های ایرانی در ترکمنستان افزایش پروازهای بین دو کشور است، در این راستا مذاکراتی انجام شده و به زودی شاهد افزایش این پروازها خواهیم بود.
منبع : مهر نیوز