حذف پروژه‌های محلات همدان به بهانه تکمیل طرح های نیمه تمام

به گزارش سردبیر پرس، حمید بادامی‌نجات شنبه در جمع خبرنگاران افزود: به بهانه کمبود منابع و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری همدان دستخوش تغییرات مهمی شد، اصلاحاتی که آثار آن نه امروز بلکه سال‌های بعد هویدا خواهد شد. وی اضافه کرد: بنده انتقاد جدی به اصلاحیه سال ۱۴۰۰ داشتم و علیرغم اینکه […]

به گزارش سردبیر پرس، حمید بادامی‌نجات شنبه در جمع خبرنگاران افزود: به بهانه کمبود منابع و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری همدان دستخوش تغییرات مهمی شد، اصلاحاتی که آثار آن نه امروز بلکه سال‌های بعد هویدا خواهد شد.
وی اضافه کرد: بنده انتقاد جدی به اصلاحیه سال ۱۴۰۰ داشتم و علیرغم اینکه شهرداری به عمد گزارش اصلاحیه بودجه را بدون پیوست مقایسه‌ای میزان تحقق ۸+۴ ارسال کرده بود تا اعضا امکان تشخیص و مقایسه تغییرات را نداشته باشند ایرادات با یک نگاه قابل تشخیص بود که این اصلاحات و تغییرات توسط اعضای شورا به تصویب رسید.
عضو شورای اسلامی اسلام شهر همدان اظهار کرد: از برآیند جلسه و آرا اینگونه به نظر می‌رسید که همکاران قصد حمایت و کمک به شهردار منتخب را داشتند غافل از اینکه بزرگترین حمایت و کمک در حق شهردار اصلاح ایرادات و کمک به ایشان در جهت تصویب بودجه متوازن با قابلیت تحقق در شهر است.
وی با اشاره به اینکه بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری همدان هزار و ۶۸۵ میلیارد تومان پیش بینی شده بود، اضافه کرد: از آنجایی که هرساله شهرداری در ماه‌های آبان تا دی ماه اصلاحیه بودجه کل مدیریت شهری را تدوین می‌کند تا اعداد و ارقام، پروژه‌ها و درآمدها واقعی‌تر شود، امسال هم این مهم صورت گرفت و شهرداری همدان اصلاحیه بودجه سال ۱۴۰۰ را تقدیم شورای اسلامی کرد و شورا هم پس از بررسی‌هایی که داشت تقریباً تمامی اصلاحیه که شهرداری ارسال کرده بود را پذیرفت و رأی مثبت داد.
بادامی‌نجات با اعلام اینکه بنده به دلایلی به اصلاحیه بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری همدان رأی منفی دادم، اظهار کرد: اولین دلیل این بود که تقریباً بیش از ۶۰ پروژه به صورت کامل حذف شده و بیش از ۵۰ پروژه نیز کاهش اعتبار داشته‌اند که عمدتاً این پروژه‌ها محله محور بوده است.
وی، یکی دیگر از دلایل رأی منفی خود به اصلاحیه بودجه را حذف پروه‌های گردشگری برشمرد و گفت: در بودجه ۱۴۰۰ شهرداری همدان پنج پروژه گردشگری که در بودجه پیش‌بینی شده بود هم در اصلاحیه به صورت کامل حذف شد.
عضو شورای اسلامی شهر همدان در این خصوص اضافه کرد: نکته مهم اصلاحیه بودجه این بود که ۱۳ درصد هزینه جاری افزایش داده شده بود و توازن بین هزینه‌های جاری و عمرانی را که سال‌های گذشته همواره نسبت ۶۰ درصد عمرانی به ۴۰ درصد جاری بود را تغییر داده و به نسبت ۴۹ درصد عمرانی رسانده بودند.
کاهش ۶۰ درصدی بودجه سازمان فناوری
بادامی‌نجات با بیان اینکه علیرغم وعده‌های داده شده در حوزه فناوری کاهش ۶۰ درصدی بودجه سازمان فناوری از دیگر اشکالات اصلاحیه بودجه بود، افزود: دو پروژه بسیار مهم سازمان فناوری از جمله دیتا سنتر که سالهاست شهرداری همدان پیگیر ایجاد آن است و پروژه ایجاد زیرساخت حساب شهروندی، از پروژه‌های بسیار مهم و تأثیرگذار این سازمان بودند نیز حذف شده‌اند.
وی در این راستا گفت: علاوه بر این درآمد پایداری که ما برای سازمان فناوری در سال گذشته ایجاد کرده بودیم که این درآمدهای پایدار از محل ارزش افزوده و پروانه‌های ساختمانی برای سازمان فناوری تأمین شود این درآمدها هم متأسفانه به صورت کامل حذف شد که این اقدام قطعاً در آینده سازمان فناوری را دچار مشکل خواهد کرد و برنامه‌ریزی که برای توسعه سازمان و به تبع آن ایجاد بستر برای شهر هوشمند تدوین شده بود را ابتر قرار می‌دهد.
حذف پروژه‌های محله محور از بودجه ۱۴۰۰ شهرداری
این عضو شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به اینکه پروژه‌های محله‌ای بسیار زیادی که به گونه‌ای به توسعه محلات کمک می‌کردند، در این اصلاحیه بودجه حذف شدند، توضیح داد: تمامی پروژه‌های کوی مزدقینه اعم از بازگشایی معابر، پیاده‌روسازی و آسفالت و پروژه‌های تملک و بازگشایی بلوار رسالت، پروژه‌های محلات ۱۲ متری شیر سنگی، متخصصین، فرهنگسرای خضر و تمام پروژه‌های محله منوچهری، کوی جنت، اسلامشهر و حصار امام (ره) به صورت کامل یا بخشی حذف شدند که تمامی این طرح‌ها، پروژه‌های محله محوری بودند که در بودجه ۱۴۰۰ تعریف شده بود و شهرداری به بهانه نبوده منابع مالی آنها را حذف کرد در صورتی که این پروژه‌ها از مطالبات وخواسته‌های مردم این مناطق بودند.
وی اظهار کرد: از همه مهم‌تر علی‌رغم شعارهایی که مدیران مدیریت شهری مبنی بر تأمین منابع پایدار داده بودند هیچ منبع درآمدی پایدار در اصلاحیه بودجه سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی نشده و صرفاً مجدداً هشت درصد فروش اموال را شهرداری برای تأمین هزینه‌های جاری افزایش داد، افزایش فروش اموالی که در دوران رکورد باید برای تأمین منابع مالی چوب حراج به آنها زد.
بادامی نجات با انتقاد از اینکه پروژه‌های مهمی اعم از پروژه تأمین پارکینگ‌های تالار قرآن و سرگذر و مرمر و آقاجانی بیگ حذف یا کاهش پیدا کردند، گفت: این در حالیست که هزینه‌های پارکینگ در کمیسیون‌های ماده ۵ و ماده ۱۰۰ از محل حذف پارکینگ برای شهر تأمین شده و این خلاف قانون است که درآمد حذف پارکینگ از شهروندان دریافت شود و پارکینگی در شهر ساخته نشود.
وی اضافه کرد: همچنین سایر موضوعاتی اعم از مباحث محیط زیستی، ایجاد پارک‌ها، محل نگهداری حیوانات بدون صاحب، سرویس‌های بهداشتی سطح شهر، طرح‌های مطالعاتی و طرح‌های جامعی که برای حوزه‌های مختلف پیش بینی شده بودند متأسفانه در شورای شهر حذف شد.
بادامی نجات افزود: در نهایت در هزینه‌های جاری افزایش زیادی داشتیم و همچنان شهرداری همدان را بیشتر از قبل متکی به فروش اموال کردیم و منابع کمک‌های دولتی را از بودجه حذف کرده و تعهدات دولتی را از بودجه برداشتیم و فناوری را تضعیف و از مهمترین مشکل شهر یعنی ایجاد پارکینگ عبور کردیم.
وی ادامه داد: مهم‌تر از همه اینها بحث شعارهای خزانه‌داری کل بود که در اصلاحیه بودجه هیچ آثاری مشهود نبود و گزارش ارسالی شهرداری قابلیت مقایسه‌ای با میزان عملکردش نداشت.
بادامی نجات خاطرنشان کرد: تمامی این اشکالات و موضوعات را در صحن شورا خدمت همکارانم اعلام کردم که هر کدام از موضوعات و دلایلی که بنده برمی‌شمردم مورد اقبال واقع نمی‌شد و متأسفانه اعضای شورا بدون توجه به موضوعات رأی می‌دادند و این جای نگرانی دارد که در موضوعات تخصصی اینچنینی چرا شورای شهر سیاسی عمل می‌کند.
عضو شورای اسلامی اسلام شهر همدان در ادامه تصریح کرد: این در حالیست بعد از جلسه و رأی گیری بسیاری از افرادی که در جلسه به عنوان نمایندگان شهرداری حضور داشتند این دغدغه‌ها و نگرانی‌ها را فنی و منطقی برشمردند و تاکید کردند که موضوعاتی که برشمرده شد عمدتاً از موضوعات مهم و قابل اهمیتی بود که شورای شهر به آنها توجه نکرده و قطعاً در آینده این تغییرات تأثیر خود را در مدیریت شهری بجای خواهد گذاشت.