حرکت خزنده بیابان در طبس/ ۴۳۰ میلیارد برای مقابله اختصاص یافت

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، پرویز گرشاسبی صبح سه شنبه در بازدید از پروژه‌های آبخیزداری و بیابانزدایی طبس بیان کرد: طرح آبخیزداری و آبخوان داری حوزه نهرین شهرستان طبس با مساحتی برابر با ۱۸ هزار و ۳۳۰ هکتار در فاصله ۲۵ کیلومتری شرق طبس واقع شده است. وی بیان کرد: در حوزه نهرین از محل […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، پرویز گرشاسبی صبح سه شنبه در بازدید از پروژه‌های آبخیزداری و بیابانزدایی طبس بیان کرد: طرح آبخیزداری و آبخوان داری حوزه نهرین شهرستان طبس با مساحتی برابر با ۱۸ هزار و ۳۳۰ هکتار در فاصله ۲۵ کیلومتری شرق طبس واقع شده است.
وی بیان کرد: در حوزه نهرین از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی از سال ۱۳۹۷، با اعتباری بالغ بر ۹ هزار و ۱۷۹ میلیون ریال، حجمی برابر سه هزار و ۵۲۷ متر مکعب شامل ۱۰ سازه اجرا شده است.
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: این پروژه‌ها توانسته به میزان ۶۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب حجم آبگیری سازه‌های حوزه را افزایش دهد.
گرشاسبی با بیان اینکه این میزان عملیات، روستایی با جمعیتی بالغ بر ۲۲۵ نفر را در راستای کنترل سیلاب و تغذیه منابع آبی پایین دست پوشش می‌دهد، افزود: همچنین این امر باعث تثبیت شغل برای هزار و ۱۱۴ نفر شده است.
وی با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در نهرین بیان کرد: در این حوزه تاکنون ۵۸۹ سازه آبخیزداری با حجم ۳۶ هزار و ۸۶۳ متر مکعب و سطحی برابر با ۳۰ هزار و ۳۹۴ هکتار عملیات بیولوژیک اجرا شده است.
آنالیز وضعیت بیابان در خراسان جنوبی
گرشاسبی اظهار کرد: علاوه بر تغذیه منابع آبی روستای خرو، با توجه به قرارگیری در بالادست سد نهرین و سفره آب زیرزمینی دشت طبس از طریق کنترل سیل و رسوبات موجب افزایش عمر مفید سد نهرین و تغذیه منابع آبی دشت طبس می‌شود.
وی اظهار کرد: افزایش سفره آب زیرزمینی دشت طبس، کنترل سیل و رسوبات، افزایش عمر مفید سد نهرین، جلوگیری از کاهش ظرفیت ذخیره سازی آب مخزن سد، تثبیت پروفیل طولی رودخانه، تعدیل شیب طولی رودخانه و کاهش حمل رسوبات به مخزن سد از جمله اهداف اجرای این طرح آبخیزداری در شهرستان طبس بوده است.
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری بیان کرد: تهیه و اجرای طرح جامع مقابله با بیابان‌زایی طبس در مساحت ۱۵ میلیون هکتار بوده که حدود ۹ درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است.
گرشاسبی با اشاره به وضعیت بیابان‌های استان، افزود: از کل عرصه‌های طبیعی خراسان جنوبی، ۳۶ درصد را عرصه‌های بیابانی و ۵۰ درصد را مراتع کم تراکم بیابانی تشکیل می‌دهد.
حرکت خزنده بیابان در طبس
وی ادامه داد: خراسان جنوبی با حدود ۱۳ میلیون هکتار از اراضی بیابانی، دومین استان بیابانی کشور بوده که با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی ۸۶ درصد مساحت استان را شامل می‌شود.
گرشاسبی با بیان اینکه این امر باعث پیدایش فرسایش بادی در اراضی تپه‌ها و پهنه‌های ماسه‌ای شده است، افزود: همچنین این پدیده باعث فرسایش خاک، کاهش حاصلخیزی اراضی و در نتیجه هجوم ماسه‌های روان به اراضی کشاورزی مناطق مسکونی و تأسیسات و راه‌های مواصلاتی شده است.
وی با بیان اینکه شهرستان طبس با جمعیتی بالغ بر ۶۹ هزار و ۶۵۸ نفر یکی از شهرستان‌های بزرگ خراسان جنوبی محسوب می‌شود، اظهار کرد: بر اساس مطالعات پوشش گیاهی انجام شده، وسعت منابع طبیعی این شهرستان بیش از پنج میلیون هکتار است.
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: از این میزان حدود دو میلیون هکتار اراضی مرتعی، بیش از ۵۱ هزار هکتار اراضی جنگلی و بیش از سه میلیون هکتار را پدیده‌های بیابانی تشکیل می‌دهد.
وی با بیان اینکه منطقه مسجد شکر دارای تپه‌ها و ماسه‌های بسیار فعال بوده که به سرعت در حال حرکت است، گفت: این امر در مسیر راه اصلی یزد طبس و راه آهن بافت مشهد مشکلات عدیده‌ای برای تردد ایجاد می‌کند.
اجرای طرح جامع مقابله با بیابان در طبس
گرشاسبی اظهار کرد: اجرای طرح جامع مقابله با بیابان زایی شهرستان طبس با اهداف استفاده بهینه از منابع آب و خاک جهت افزایش راندمان تولید، ارتقا سطح اقتصادی و معیشتی مردم این مناطق و پیشگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها اجرایی می‌شود.
وی بیان کرد: ایجاد زمینه‌های مشارکت مردم در حفظ و احیای عرصه‌های منابع، مهیا کردن بستر مناسب جهت انجام فعالیت‌های توسعه در بخش‌های مختلف کنترل و کاهش حرکت ماسه‌های روان در محور مواصلاتی یزد طبس و راه آهن از دیگر اهداف اجرای طرح است.
گرشاسبی بیان کرد: در سال جاری هم اعتباری بالغ بر ۴۳۰ میلیارد ریال به منظور اجرای مجدد طرح در ادامه طرح قبلی به استان برای تثبیت تپه‌های شنی در عرصه ۶۸۳ هکتاری و نهالکاری در عرصه ۲۱۶ هکتاری ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: علاوه بر این پروژه کمربند سبز در مسیر جاده روستای گردشگری خرو اجرا شده است.