حلقه‌گذاری پرندگان در ۱۵ زیستگاه آذربایجان‌غربی آغاز شد

به گزارش سردبیر پرس، سعید شهند با اعلام این خبر اظهار کرد: امسال مطابق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، برنامه حلقه‌گذاری در ۱۵ زیستگاه استان آذربایجان‌غربی با حضور کارشناسان حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست انجام می‌گیرد و بیش از یک هزار قطعه پرنده در گونه‌های مختلف حلقه‌گذاری می‌شوند. وی در ادامه با اشاره به اهداف این […]

به گزارش سردبیر پرس، سعید شهند با اعلام این خبر اظهار کرد: امسال مطابق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، برنامه حلقه‌گذاری در ۱۵ زیستگاه استان آذربایجان‌غربی با حضور کارشناسان حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست انجام می‌گیرد و بیش از یک هزار قطعه پرنده در گونه‌های مختلف حلقه‌گذاری می‌شوند.
وی در ادامه با اشاره به اهداف این برنامه تصریح کرد: تعیین سن و طول عمر پرندگان، تشخیص مسیرهای مهاجرتی، تشخیص الگوی غذایی و زادآوری پرندگان از جمله اهدافی است که به وسیله حلقه‌گذاری پرندگان و به منظور شناخت بیشتر ویژگی‌های زیستی و مطالعات بر روی گونه‌ها دنبال می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: در این شیوه که یکی از رایج‌ترین راه‌های شناخت ویژگی‌های زیستی پرندگان است، پرندگان زنده‌گیری و حلقه‌های فلزی یا پلاستیکی خاص هر گونه، با شماره و سریال مشخص به یکی از پاها و یا بال آنها وصل شده و دوباره در طبیعت رهاسازی می‌شوند.
وی افزود: پیش‌بینی می‌شود بیشتر گونه‌هایی که حلقه‌گذاری شوند شامل انواع جوجه پرستوی دریایی و کاکایی، آن قوت انواع حواصیل، انواع اردک خصوصاً اردک سرسبز و اردک سر سفید، چوب پا، آووست، انواع کشیم، خوتکای معمولی باشد.
شهند با بیان اینکه بیشترین حلقه گذاری در طی سال‌های اخیر برای جوجه‌های کاکائی انجام گرفته است، گفت: تمامی کشورها متعهد به عودت حلقه‌ها در صورت یافتن لاشه پرندگان و یا خود حلقه‌ها در صورت از بین رفتن لاشه پرنده به کشور مبدا هستند و در سال‌های اخیر از کشورهای ترکیه، مصر، لیبی، عراق و الجزایر حلقه‌های پرندگان دریافت شده است.
مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: از روی حلقه‌های دریافتی اطلاعات مهم دیگری از قبیل سن پرنده، عوامل تهدید، زیستگاه‌های ثانوی و سایر اطلاعات مربوط به انواع پرندگان نیز قابل دسترسی است.

منبع : مهر نیوز