خاجی بر ضرورت مبارزه با تروریسم و لزوم اجرای توافق سوچی تاکید کرد

به گزارش پایگاه خبری سردبیر، «گیر او پترسون» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه بعدازظهر امروز (شنبه) با علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه کشورمان در امور ویژه سیاسی دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار در خصوص آخرین  تحولات سوریه به‌ویژه موضوع ادلب، کمیته قانون اساسی، بازسازی کارگروه تبادل بازداشت […]

به گزارش پایگاه خبری سردبیر، «گیر او پترسون» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه بعدازظهر امروز (شنبه) با علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه کشورمان در امور ویژه سیاسی دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار در خصوص آخرین  تحولات سوریه به‌ویژه موضوع ادلب، کمیته قانون اساسی، بازسازی کارگروه تبادل بازداشت شدگان و ربوده شدگان، آوارگان و سایر امور بشردوستانه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
در این دیدار همچنین زمینه‌های همکاری مشترک جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد برای کمک به حل و فصل بحران سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
دستیار ارشد وزیر امور خارجه در این دیدار با مرور آخرین تحولات سوریه به بررسی وضعیت ادلب پرداخت و بر ضرورت مبارزه با تروریسم و لزوم اجرای توافق سوچی تاکید کرد.
خاجی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر رعایت حفظ جان غیرنظامیان و جلوگیری از استفاده از آنها به عنوان سپر انسانی تاکید و جهت کمک به حل و فصل اختلافات میان ترکیه و سوریه آمادگی دارد. 
همچنین طرفین بر ضرورت حل و فصل بحران سوریه از طریق فرایند های سیاسی و گفتگوهای سوری- سوری تاکید کردند.
نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد که در چارچوب رایزنی های منطقه ای به کشورمان سفر کرده است، با ارائه گزارشی از برخی اقدامات و تحرکات صورت گرفته به‌ویژه ملاقات با مسئولان سوری، از حمایت جمهوری اسلامی ایران برای تداوم فعالیت های کمیته قانون اساسی قدردانی کرد.
گفتنی است، «پترسون» همچنین پیش از ظهر امروز با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار کرد.
ظریف در این دیدار با اشاره به راه حل سیاسی به عنوان تنها راه حل بحران سوریه بر آمادگی کامل کشورمان برای هر نوع همکاری در چارچوب احترام به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد.
«پترسون» نیز در این دیدار دیدگاه خود در خصوص روند سیاسی و دیگر موضوعات مورد علاقه را با وزیر خارجه کشورمان مورد تبادل نظر قرار داد.