خبرنگار «متعهد» و «انقلابی» عامل بصیرت افزا و زبان گویای مردم است

حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس، ضمن گرامیداشت ۱۷ مرداد ماه روز خبرنگار، این هنر رسانه‌ای را مهم‌ترین ابزار برای آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی در جامعه دانست و اظهار کرد: در روزگاری که از آن به عصر اطلاعات و فن‌آوری نام می‌برند، قطعاً نقش خبرنگار به‌عنوان ابزار اطلاع‌رسانی، نقشی حیاتی و انکار […]

حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس، ضمن گرامیداشت ۱۷ مرداد ماه روز خبرنگار، این هنر رسانه‌ای را مهم‌ترین ابزار برای آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی در جامعه دانست و اظهار کرد: در روزگاری که از آن به عصر اطلاعات و فن‌آوری نام می‌برند، قطعاً نقش خبرنگار به‌عنوان ابزار اطلاع‌رسانی، نقشی حیاتی و انکار نشدنی دارد.
وی افزود: در دنیای کنونی با وجود فن آوری‌های ارتباطیِ پیشرفته و متعدد در امر دست‌یابی سریع به اطلاعات و منابع مختلف و با وجود درگیری‌هایی که به طور آشکار در جامعه فراگیر شده، کسب اطلاعات صحیح و قابل اطمینان، تنها از راه خبرنگارانی درست کار و متعهد امکان پذیر است. در حقیقت خبرنگاران که از مهره‌های اساسی این مهم به شمار می‌آیند، باید با قبول خطرهای فراوان، به واقعیت مسأله پی ببرند و آن را به مردمان برسانند.
خبرنگار پل ارتباطی مردم و مسئولین / تعهد کاری باید در اولویت باشد
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان، خبر را عامل مهمی در تربیت افکار و اذهان عمومی جامعه دانست و افزود: خبری که خبرنگار تهیه کرده و به اطلاع مردم می‌رساند بایستی درست، روشن و جامع و به دور از ابهام و کنایه به دست مخاطب برسد. هم چنین خبری کامل است که به پرسش‌هایی که برای مخاطبانِ خبر به وجود می‌آید، پاسخ بدهد. در این صورت مردم به خبرنگار اعتماد کرد و نیازهای خبری خود را از وی دریافت می‌کنند.
حجت‌الاسلام جعفرزاده، خبرنگار را واسطه مردم و مسئولان عنوان کرد و افزود: در دنیای کنونی که همگان سرگرم کار خویش هستند و چندان به عملکرد مسئولان و نقد و بررسی آن‌ها توجه ندارند، این خبرنگاران رسانه‌ها هستند که با تیزهوشی و دقت، نقش واسطه بین مردم و مسئولان را ایفا می‌کنند. آن‌ها، از یک طرف درد دل مردم را می‌شنوند و به مقامات بالا انتقال می‌دهند، و از سوی دیگر، پاسخ‌های مسئولان را به آگاهی مردم می‌رسانند. نقد عملکرد خوب یا بد حاکمان در رسانه‌ها، از دیگر وظایف خبرنگاران است که به بالندگی نظام و نیز پاسخگو بودن مسئولان یاری می‌رساند.
صداقت شاخصه اصلی خبرنگار موفق
عضو شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل صداقت را شاخصه اصلی خبرنگار موفق عنوان کرد و گفت: خبرنگاران نقش مهمی در تنویر افکار عمومی دارند. این قشر متعهد با سختی‌های فراوان، مشکلات جامعه را به گوش مسئولین می‌رسانند و همچنین خدمات انجام شده را برای مردم تبیین می‌کنند. در دنیای امروز نقش رسانه‌ها و خبرنگاران از اهمیت بیشتری برخوردار شده است و باید تلاش‌های خبرنگاران را ستود.
حجت الاسلام جعفرزاده به وضعیت کنونی جامعه از لحاظ انتشار ویروس کرونا و نقش خبرنگاران در آگاهی بخشی به مردم در خصوص لزوم رعایت موارد بهداشتی اشاره کرد و افزود: خبرنگاران، رسانه ملی و مطبوعات نقش بسزایی در اطلاع‌رسانی، انتقال خلاقیت‌ها برای مبارزه با ویروس کرونا در طی دو سال گذشته قابل تقدیر است و همچنان باید این اطلاع رسانی ادامه یابد.
وی در پایان ضمن تقدیر از فعالیت خبرنگاران، عنوان کرد: خبرنگاران از نیروهای زحمتکشی هستند که تلاش‌ها و تأثیرگذاری‌های این افراد به عنوان اصحاب رسانه در عرصه مختلف جهادی و جهادگرانه است.