«خطبه فدکیه» در حوزه‌های علمیه تدریس شود

به گزارش پایگاه خبری سردبیر، جمعی از اعضای همایش «ریحانه النبی» با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا با آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند. آیت الله جوادی آملی در این دیدار در سخنانی بیان داشت: همانگونه که در زمان خود حضرت زهرا سلام الله علیها دشمنان برای حذف ایشان […]

به گزارش پایگاه خبری سردبیر، جمعی از اعضای همایش «ریحانه النبی» با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا با آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله جوادی آملی در این دیدار در سخنانی بیان داشت: همانگونه که در زمان خود حضرت زهرا سلام الله علیها دشمنان برای حذف ایشان اجماع کردند و موفق نشدند امروز هم گاهی جریانات مشابهی در برخی کشورها به راه می‌افتد که این جریانات نیز شکست خواهند خورد.

وی ادامه داد: حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها همانند حضرت امیر علیه السلام در همه بزنگاه‌های حساس تاریخ صدراسلام حضور داشتند؛ در جریان مباهله، در جریان نزول آیه تطهیر، در جلسات مشورتی مهم و امثالهم، لذا حذف ایشان ناممکن است و ما از این بابت هیچ نگرانی نداریم لکن با وجود این سرمایه‌های گرانقدر ما نیز وظایفی داریم که باید به بهترین وجه به آنها بپردازیم، حداقل وظیفه ما این است که معارف بلند حضرت زهرا سلام الله علیها را احیا کنیم.

استاد سطوح عالی حوزه با اشاره به معارف بلند خطبه فدکیه، خاطرنشان کرد: حضرت در خطبه فدکیه دشمن را خفه کرد، آن مصائب و جراحت‌های جسمی حضرت به جای خود محفوظ است لکن مطلبی که حضرت در این خطبه مطرح می‌کند به مراتب جانگدازتر است، اصرار بنده این است که «خطبه فدکیه» در حوزه‌های علمیه به ویژه در حوزه‌های خواهران به صورت رسمی درسی شود! آنگاه شبهات و مسائل مختلف به تبع آن مطرح و پاسخ داده خواهد شد. پاسخگویی به بخش اعظمی از شبهات مطرح شده پیرامون وجود مبارک حضرت صدیقه سلام الله علیها می‌تواند بر عهده حوزه‌های علمیه خواهران باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: انقلاب اسلامی به برکت خون پاک شهدا اثبات کرد که مقاومت و مبارزه اثر دارد، قرآن کریم می‌فرماید «فَلَا تَهِنُوا وَ تَدْعُوا إِلَی السَّلْمِ وَ أَنتُمُ الأعْلَوْنَ وَ اللَّهُ مَعَکُمْ وَ لَن یتِرَکُمْ أَعْمَالَکُمْ»؛ در مقابل دشمنان وَهن و سستی به خود راه ندهید و آنها را به سازش و صلح دعوت نکنید! با اینکه دین، دین صلح است؛ اما شما در آستانه پیروزی هستید، چون ﴿وَ اللَّهُ مَعَکُمْ﴾؛ خدا با شماست، چرا خدا با شماست؟ چون در راه دین شهید و اسیر و جانباز دادید!

آیت الله جوادی آملی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس بسیاری از عملیات‌ها با رمز یا زهرا (س) آغاز می‌شد و به پیروزی می‌رسید. امروز نیز در جنگ با دشمنان، چه جنگ اقتصادی و چه جنگ فرهنگی و اعتقادی، باید با همین اصول پنجگانه و تکیه بر عنایت اهل بیت علیهم السلام ایستادگی کنیم.

وی تصریح کرد: اگر امروز کسی معاذالله به ساحت مقدس حضرت زهرا سلام الله و سایر ائمه علیهم السلام اهانت و جسارتی کند و ما با او برخورد نکنیم و پاسخ او را ندهیم مصداق کسی هستیم که در مقابل ظلم ظالم سکوت کرده است و سزای چنین کسی طبق روایات این است که در قیامت با آن ظالم محشور خواهد شد.