خیمه های عزاداری سالار شهیدان در زرقان برپا شد

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مراسم عزاداری سالار شهیدان در استان فارس، ۲۷ ذی‌الحجه در شهر زرقان، با برافراشتن خیمه‌های عاشورایی، آغاز می‌شود. اهالی زرقان براساس رسمی دیرینه با برپایی خیمه‌هایی، مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان را آغاز می‌کنند. آئین سنتی برافراشتن خیمه‌های عاشورایی هرساله سه روز قبل از فرارسیدن ماه محرم بنا به […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مراسم عزاداری سالار شهیدان در استان فارس، ۲۷ ذی‌الحجه در شهر زرقان، با برافراشتن خیمه‌های عاشورایی، آغاز می‌شود. اهالی زرقان براساس رسمی دیرینه با برپایی خیمه‌هایی، مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان را آغاز می‌کنند.
آئین سنتی برافراشتن خیمه‌های عاشورایی هرساله سه روز قبل از فرارسیدن ماه محرم بنا به سنتی ۴۰۰ ساله برگزار می‌شود. مردم این شهر صبح روز بیست و ششم ذی الحجه خیمه‌های بزرگ را از انبارها بیرون آورده و بعد از نصب عمودهای چوبی که ارتفاع آن‌ها به ۲۰ متر هم می‌رسد تکه‌های خیمه را به با ۵۰۰ گره به هم وصل می‌کنند.
صبح روز بیست و هفتم هم با حضور عاشقان و دلداگان اباعبدالله الحسین (ع) طناب‌های نصب شده در چهار طرف این خیمه‌ها با ذکرهای یا علی، یا حسین و یا زینب کشیده و مهار می‌شود.
از نخستین روز ماه محرم، صبح‌ها در هر سه خیمه یاد شده مراسم قرائت زیارت عاشورا و روضه خوانی، ظهرها مراسم تعزیه و شامگاه مراسم زنجیر زنی و سینه زنی برگزار می‌شود و در پایان روز سیزدهم محرم این خیمه‌های عاشورایی جمع آوری شود.

منبع : مهر نیوز