دانشگاهها تحقیقات را به سمت تولید محصول ببرند

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، سعید نمکی وزیر بهداشت امروز در مراسم رونمایی از هفت پروژه فناورانه حوزه سلامت که به صورت آنلاین برگزار شد، گفت: تاثیرگذارترین مولفه و فاکتور، موضوع پژوهش و تحقیقات است که بسیاری از کشورها آن را در پیش گرفته‌اند. وی با بیان اینکه اگر کشوری بخواهد در راستای توسعه گام […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، سعید نمکی وزیر بهداشت امروز در مراسم رونمایی از هفت پروژه فناورانه حوزه سلامت که به صورت آنلاین برگزار شد، گفت: تاثیرگذارترین مولفه و فاکتور، موضوع پژوهش و تحقیقات است که بسیاری از کشورها آن را در پیش گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه اگر کشوری بخواهد در راستای توسعه گام بردارد باید به پژوهش روی بیاورد، افزود: متاسفانه در برخی از کشورها از جمله کشور خودمان تصور بر این است که اندیشه پژوهشگری باید از دانشگاه‌ها آغاز شود اما نظر من این است که نهادینه سازی پژوهش از کودکی آغاز می‌شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تقویت این فرهنگ که کودکان باید کاوشگرانه و جستجوگرانه حرف بزنند و سوال بپرسند، مبنای تغییر رویکرد ما در پژوهشگری و جستجوگری است، گفت: ما باید روح جستجوگرانه و مطالبه گری را از دوران مدرسه آغاز کنیم.

وی گفت: این اولین تقاضای ما از همه مسئولان و سیاستگذاران نظام کشور است که مدرسه را تبدیل به اولین پایگاه جستجوگری و کاوشگری و تقویت روحیه جستجوگری در کودکان قرار دهند.

نمکی خاطر نشان کرد: کشورهایی مانند چین و جنوب شرقی آسیا درست در روزهای بسیار سخت اقتصادی، بیشترین انرژی خود را صرف تحقیقات و گسترش بخش‌های تحقیق و توسعه مراکز تحقیقاتی کردند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه کشورهای غربی به دلیل مضایقی که به دلیل کرونا متحمل شدند کمتر وقت خود را در امر پژوهش صرف کردند، گفت: کشورهای چین و آسیای جنوب شرقی در پیک بدترین روزهای اقتصادی بیشترین وزن فعالیت آنها به امر تحقیقات اختصاص یافت

وی ادامه داد: ما اولین گامی که باید در سیاست‌های کلان کشور برداریم، دادن وزن مناسب به امر تحقیقات و بودجه ریزی ملی است از این رو انتظار می‌رود که دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی، تحقیقات را به سمت تولید محصول ببرند تا راهکاری برای حل مشکلات کشور باشد.

وی افزود: اکنون مقاله تنها نمی‌تواند مشکل گشای کشور در حال توسعه باشد. از این رو لازم است که همه مقاله‌ها محصول جانبی در راستای رسیدن به محصولات اساسی‌تر باشند و بتوانند به عنوان حلقه‌ای برای پویش حلقه‌های آتی در راستای تولید ملی و خودکفایی به کار گرفته شوند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تقاضا می‌کنم با منابع محدود ملی، تحقیقات را به سمت یک راهکار و حل یک مشکل کشور در دانشگاه‌های علوم پزشکی به کار بگیرید.

نمکی با بیان اینکه در دانشگاه‌های علوم پزشکی، پژوهش علاوه بر توسعه ملی، می‌تواند نقش بی بدیلی در توسعه نظام سلامت کشور داشته باشد، تصریح کرد: یکی از ابزارهای توسعه کشورها، توسعه زیرساخت‌های بهداشت و نظام سلامت است از این رو ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی نقش حساس‌تری برای مراکز تحقیقات برای توسعه ملی قائل هستیم؛ زیرا تحقیقات به توسعه زیر ساخت نظام سلامت کمک می‌کند و نظام سلامت در توسعه ملی بسیار موثر است.

وی افزود: اگر تحقیقات مورد توجه قرار بگیرد، می‌تواند منجر به کاهش مرگ و میر، ناتوانی، آسیب‌های اجتماعی، از کارافتادگی در کشور شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تحقیقات می‌تواند باعث ارتقاء ملی و افزایش درآمد ناخالص ملی شود، تأکید کرد: در راستای اجرای تحقیقات باید به موضوعات مسئله محور و ارائه راهکارهای جدید برای حل مشکلات توجه شود و در این راستا لازم است از رفتارهای جزیره‌ای بپرهیزیم و کار یکدیگر را تکمیل کنیم.

وی با تأکید بر اینکه همچنین ضروری است که به صورت یک شبکه مشکلات را برطرف نماییم، گفت: تاکنون رویکرد شرکت‌های دانش بنیان یک رویکرد تأثیرگذار بوده است زیرا در این دولت فعالیت بیش از ۵ هزار شرکت دانش بنیان را می‌بینیم که از این تعداد ۵۰۰ شرکت در دانشگاه‌های علوم پزشکی فعالیت می‌کنند.

نمکی گفت: ما به عنوان متولی تخصیص منابع، بودجه شرکت‌های دانش بنیان را به شکل قابل توجهی افزایش دادیم زیرا راه برون رفت کشور از بحران‌ها، دست دراز کردن به سوی آمریکا نیست بلکه کمک گرفتن از شرکت‌های دانش بنیان است.

وی ادامه داد: متکی بودن به دانش داخل و باور داشتن به آنها بزرگترین نقطه قوت ما در کشور محسوب می‌شود و این تنها راهی است که می‌تواند ما را از شرایط سخت بیرون بیاورد.

وزیر بهداشت گفت: اگر دست و پا به سوی آمریکا دراز کنیم هیچ گونه سرافرازی در کشور نخواهیم داشت.

نمکی خاطرنشان کرد: در ابتدای شیوع اپیدمی کرونا، ذهن و روح من درگیر این طوفان بود اما در عرض کمتر از ۵۰ روز، تولید ماسک، تست‌های pcr با تکیه بر پردازش داخلی و شوینده‌ها، ضدعفونی کننده‌ها توسط شرکت‌های دانش بنیان به تولید رسید و این یک افتخاری بزرگ بود.

وی افزود: ما روزهای بسیار سختی داشتیم اما امیدواریم با تکیه بر دانش داخلی و پژوهش‌های کارآمد، روزهای موثرتری را رقم بزنیم.