داوطلبان انتخابات باید برای حل مشکلات مردم برنامه شفاف ارائه کنند

به گزارش سردبیر پرس، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی با صدور بیانه‌ای درباره شرایط کشور و ویژگی‌های مورد نیاز رئیس جمهور منتخب مردم تاکید کرد: داوطلبان انتخابات باید برای حل مشکلات و دغدغه‌های مردم برنامه شفاف و فراتر از شعارهای کلی ارائه نمایند. متن این بیانیه به شرح زیر است: بسم الله الرحمن […]

به گزارش سردبیر پرس، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی با صدور بیانه‌ای درباره شرایط کشور و ویژگی‌های مورد نیاز رئیس جمهور منتخب مردم تاکید کرد: داوطلبان انتخابات باید برای حل مشکلات و دغدغه‌های مردم برنامه شفاف و فراتر از شعارهای کلی ارائه نمایند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

تحول و عدالت

مردم سرافراز ایران اسلامی؛

امروز که به فضل الهی انقلاب اسلامی ایران با معماری خمینی کبیر و رهبری داهیانه رهبر معظم انقلاب گام دوم خویش را آغاز کرده، نظام حکمرانی کشور در یک پیچ تاریخی و سرنوشت‌ساز به سر می‌برد و از این حیث انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به عنوان آخرین انتخابات قرن چهاردهم و طلوع قرن پانزدهم اهمیت شایانی دارد.

دولت در تاریخ سیاسی معاصر همواره نقطه توازن و تعادل نظام حکمرانی کشورها بوده است. اما در عصر فضای مجازی (جهانی‌شدن، اطلاعاتی‌شدن، شبکه‌ای‌شدن، اجتماعی‌شدن و …) که از مهم‌ترین پیامدهای آن «دولت‌گریزی» و «ساختارشکنی» برشمرده می‌شود، این نقطه توازن و تعادل دستخوش تغییرات اساسی شده است. بنابراین اگر دولت جدید (۱۴۰۰) نتواند ضمن اتکا به مبانی و آرمان‌های انقلاب اسلامی، نقش و کار ویژه خود را در این شرایط جدید در چارچوب یک نظریه جامع بازتعریف کند و مانند سنوات گذشته که با دولت‌های بدون نظریه و برنامه جامع مواجه بوده‌ایم، به مسیر خود ادامه دهد، نظام حکمرانی با چالش‌هایی جدی مواجه و کشور در لبه پرتگاهی قرار خواهد گرفت که تبعات و پیامدهای سهمگینی را در مسیر تحقق اهداف انقلاب اسلامی در پی دارد که «سرنوشتی جز عقب‌ماندگی و استعمار از جانب قدرت‌ها» نخواهد داشت. ابرچالش های کشور و جزئیات مسائل آنها نظیر موارد زیر می‌تواند در تسریع وضعیت پیش‌گفته مؤثر باشد:

۱- مواجهه نامناسب دولت با تحولات جهانی

۲- فشار تحریم‌ها و تعمیق مشکلات

۳- بحران آب، گرد و غبار، آلودگی هوا و سایر بحران‌های زیست‌محیطی

۴- بی‌عدالتی، فساد ساختاری، رکود اقتصادی، تورم و افزایش فقر و محرومیت، بحران اشتغال، رفاه نامناسب، آسیب‌های فزاینده اجتماعی و فرهنگی، انسداد چرخش نخبگان و … و جلوه‌دادن آنها به نحوی که امیدی به حل آنها نباشد؛

۵- افزایش حاشیه‌نشینی برآمده از مهاجرت روستا به شهر و از متن شهر به حاشیه (سقوط طبقه متوسط)

۶- عدم انسجام دولت و حکومت

۷- مداخله خارج از ضابطه نهادهای نظارتی در دولت

البته کشور برخوردار از فرصت‌های کم‌نظیری است که می‌تواند علاوه بر حل ابرچالش‌های پیش‌رو، باعث سربلندی و فتح قله‌های پیشرفت نیز شود.

فرصت‌هایی مانند:

۱- رهبری فرزانه و وحدت بخش

۲- ملتی صبور و وفادار

۳- جوانان تحصیل کرده و متخصص

۴- منابع و ذخایر عظیم انرژی، معدنی و طبیعی

۵- موقعیت کم‌نظیر جغرافیایی و ژئوپلیتیکی

۶- اصالت تمدنی، هویتی و تنوع کم نظیر قومیتی

۷- تنوع کم‌نظیر زیستی و اقلیمی

۸- تغییر موازنه قدرت در مقیاس جهانی و منطقه‌ای و افزایش روزافزون قدرت ایران

لذا استقرار یک دولت قوی، تحول‎خواه و عدالت‌مدار که دارای نظریه‌ای جامع و منسجم و برنامه کامل و مؤثر برای استفاده از فرصت‌ها جهت حل مشکلات، که مورد حمایت وسیع ملت باشد، برای تحول اساسی و ارتقا امید در آحاد جامعه و بخصوص جوانان ضرورتی حیاتی دارد.

بر این اساس اینجانب با توجه به سابقه بیش از ۴ دهه فعالیت در سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی در عرصه‌های گوناگون، برخورداری از آگاهی نسبی از وضعیت جهان و ایران، بهره مندی از دانش فنی در سطح عالی و علوم انسانی، سابقه طولانی در سطوح مدیریت عالی حوزه فناوری کشور، تجارب طولانی در حوزه ارتباطات و فعالیت‌های بین‌المللی و تعامل با شرکت‌های بزرگ جهان (حدود ۴۰ کشور)، تجربه مدیریت کلان اقتصادی از جمله در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مجموعه‌های وابسته به آن، اشراف کامل بر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فضای مجازی، تجربه مدیریت اجتماعی و شناخت آسیب‌های جامعه، آگاهی و ایمان به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های کشور، تجربه اجرای پروژه‌ها در مناطق مختلف کشور و اشراف به مسائل استان‌ها، تحقیق و تدریس در سطوح عالی دانشگاهی، اعلام آمادگی می‌کنم، آبرو و جان خود را برای خدمت به مردم و نظام اسلامی به میدان آورم. به طور جدی بر این باور و اعتقادم این دوره نیازمند حضور چهره‌های پرتجربه، توانمند و کار آمد – و نه لزوماً تکراری- و به خصوص اطمینان‌بخش در سبد انتخاب مردم است و داوطلبان انتخابات باید برای حل مشکلات و دغدغه‌های مردم برنامه شفاف و فراتر از شعارهای کلی ارائه نمایند.

لذا اینجانب در مراحل بعدی فرآیند انتخابات، برنامه‌ها و راهکارهای مشخص دولت «تحول و عدالت» را که متناسب با یکصد و پنجاه مشکل و صورت مساله شناسایی شده در کشور تبیین و تدوین شده است ارائه و در معرض قضاوت عموم ملت شریف و عزیز ایران قرار خواهم داد.

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

سید ابوالحسن فیروزآبادی