دختران ۹ ساله‌ در تئاتر می‌درخشند/ رهن خانه هزینه «دشمن خدا» شد

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، نمایش «دشمن خدا» نوشته عمادالدین رجبلو و کارگردانی مجید عراقی این روزها ساعت ۱۸ در عمارت نوفل‌لوشاتو روی صحنه است. این اثر نمایشی که در کلیت خود به موضوع دروغ می‌پردازد، با نقش‌آفرینی علی غریب، مجید عراقی، سیده اسوه صادقی، امیر درویش، حامد فعال و ۲ بازیگر کودک با نام‌های […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، نمایش «دشمن خدا» نوشته عمادالدین رجبلو و کارگردانی مجید عراقی این روزها ساعت ۱۸ در عمارت نوفل‌لوشاتو روی صحنه است. این اثر نمایشی که در کلیت خود به موضوع دروغ می‌پردازد، با نقش‌آفرینی علی غریب، مجید عراقی، سیده اسوه صادقی، امیر درویش، حامد فعال و ۲ بازیگر کودک با نام‌های نفس جافری و ضحا رجایی‌فر اجرا می‌شود.
یکی از ویژگی‌های قابل توجه «دشمن خدا» حضور ۲ بازیگر کودک این نمایش است که با هدایت کارگردان اثر، روی صحنه تئاتر نقش‌آفرینی رئالیستی قابل توجهی دارند.
مجید عراقی کارگردان «دشمن خدا» درباره این اثر نمایشی، به خبرنگار سردبیر پرس گفت: نمایش «دشمن خدا» به موضوع دروغ می‌پردازد؛ این‌که دروغ چه‌قدر در جامعه رخنه کرده و در زندگی روزمره‌مان با آن مواجه هستیم. قصه نمایش در ۲ اپیزود روایت می‌شود؛ اپیزود اول در مدرسه ابتدایی دخترانه اتفاق می‌افتد، ۲ دانش‌آموز دختر مدعی می‌شوند که متن یک انشا را نوشته‌اند و ناظم مدرسه باید تشخیص دهد که کدام حقیقت و کدام دروغ می‌گوید. اپیزود دوم در پادگان نظامی و دوره آموزشی خدمت سربازی شکل می‌گیرد، سربازی ادعا می‌کند که ارشد پادگان دست او را شکسته و حالا فرمانده باید مشخص کند سرباز یا ارشد پادگان کدام دروغ و کدام حقیقت را می‌گوید.
وی درباره موضوع «دشمن خدا»، تاکید کرد: کل رسالت زندگی این است وقتی مثل بادی می‌آییم و می‌رویم، باید خاطره‌ای خوب از خود باقی بگذاریم. مهم این است سالم زندگی کنیم. سرمنشاء تمام گناهان کبیره به دروغ ختم می‌شود و اگر دروغ نگوییم بسیاری از گناهان را مرتکب نمی‌شویم.
عراقی ادامه داد: عمادالدین رجبلو سال ۹۲ نمایشنامه «دشمن خدا» را نوشت و سال ۹۵ در شهر گرگان و چندین رویداد تئاتری آن را اجرا کرد. من بعد از ۱۵ تجربه بازیگری در تئاتر، همیشه دغدغه بازی رئالیستی در تئاتر را داشتم. ضمن اینکه موضوع نمایش با ذهنیت خودم و دوستان بازیگر هم‌سو بود و به همین خاطر «دشمن خدا» را برای تولید و اجرا انتخاب کردم. یک سال درصدد شروع تولید پروژه بودیم ولی به صورت حرفه‌ای ۴ ماه صرف تولید و تمرین «دشمن خدا» شد.

کارگردان «دشمن خدا» درباره روند انتخاب و حضور ۲ بازیگر کودک دختر در «دشمن خدا»، توضیح داد: ما اول ۲ بازیگر کودک دختر ۹ ساله را انتخاب کردیم. کار با بچه‌ها هم خیلی سخت و هم خیلی شیرین است. من در ابتدا ۱۵ جلسه را فقط به آشنایی این ۲ کودک با بازی تئاتری اختصاص دادم و آن‌ها را در موقعیت‌های رئالیستی قرار دادم و موقعیت‌های مختلف را اتود زدیم تا مانند بازیگران بزرگ‌سال با فضای نمایش برخورد کنند.
وی تاکید کرد: طی اجراهایی که داشتیم مخاطبان بازخورد خوبی نسبت به اپیزود مدرسه دخترانه و بازی نفس جافری و ضحا رجایی‌فر دارند. همه معتقد هستند که بازی دختران کاملاً رئالیستی است و گمان نمی‌کنند که با ۲ دختربچه مواجه هستند و نقش‌آفرینی این ۲ به گونه‌ای است که گویی ۲ بازیگر بزرگ‌سال روی صحنه حضور دارند. آن ۱۵ جلسه باعث شد تا نفس و ضحا با هم احساس دوستی کنند و در موقعیت ۲ دوست هم‌کلاسی قرار بگیرند. طی آن تمرین‌ها توانستیم فضا را خیلی جدی و از بازی‌های بچه‌گانه دور کنیم زیرا اگر واکنش بچه‌ها روی صحنه جدی نباشد باورپذیری اتفاق نمی‌افتد. ما برای بچه‌ها مابه‌ازاهایی تعریف کردیم و اتودهای مختلف زدیم و بعد از آن بود که متن نمایشی را در اختیارشان قرار دادیم. آن اتودها و مابه‌ازاها خیلی به نفس و ضحا کمک کرد. در کل این روند چالش بسیار زیبایی بود.
عراقی درباره روند تولید این اثر نمایشی، یادآور شد: تولید تئاتر در شرایط فعلی کار سختی است و هزینه‌های متعددی برای سالن، تبلیغات، بازیگر، دکور و گریم باید صرف شود. من و علی غریب که بازیگر نمایش هم است، دوستی ۱۵ ساله داریم و هم‌خانه هستیم. با توجه به این‌که بچه شهرستان هستیم به این فکر می‌کردیم که چگونه باید در تئاتر تهران فعالیت کنیم. «دشمن خدا» علیرغم این‌که با سلیقه‌مان هم‌خوانی دارد، در تولید هم اثر کم‌هزینه است و دکور، لباس و گریم مینی‌مالی دارد، پاشنه کار روی کارگردانی و بازیگری می‌چرخد.
این هنرمند تئاتر تصریح کرد: من و علی غریب برای تولید «دشمن خدا» بخشی از پول رهن خانه‌مان را برداشتیم و امسال را با اجاره‌بهای بیش‌تر تمدید کردیم تا کار به تولید و اجرا برسد اما از تصمیم خود ذره‌ای پیشمان نیستیم.
کارگردان «دشمن خدا» درباره طراحی صحنه مدنظر برای این نمایش، توضیح داد: ما برای طراحی صحنه از میوه سیب و نمادی که سیب در طول تاریخ بشر داشته است، استفاده کردیم. در انتهای نمایش و زمان رورانس هم با نوری که روی سیب‌ها تابیده می‌شود، سایه سیب بازیگران را احاطه می‌کند که نشان‌دهنده احاطه‌ای است که دروغ بر زندگی بشر در طول تاریخ داشته است. قرار بود روی صحنه نمایش ماسه هم ریخته شود که به دلیل محدودیت‌های سالن این امکان فراهم نشد.
عراقی درباره طراحی لباس نمایش نیز افزود: همانند طراحی صحنه، طراحی لباس هم مینی‌مال و ساده است و از معصومیت اپیزود اول نمایش یعنی مدرسه دخترانه الهام گرفتیم. در اپیزود اول بازیگران لباس مدرسه دخترانه و در اپیزود دوم بازیگران لباس خدمت سربازی به تن دارند.
وی درباره تعداد اجراهای مدنظر برای نمایش «دشمن خدا»، گفت: قرار است ۱۸ اجرا داشته باشیم و اگر استقبال از نمایش خوب باشد، احتمال تمدید اجرا وجود خواهد داشت. البته تعداد ۱۸ اجرا برای نمایش «دشمن خدا» کم است و اگر مردم عزیز لطف داشته باشند و از اجرا حمایت و استقبال کنند، تعداد اجراها بیشتر می‌شود.

منبع : مهر نیوز