در تله ارزان بودن بنزین افتاده‌ایم

 معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در تله ارزان بودن قیمت بنزین افتاده ایم؛ به دلیل ارزان بودن بنزین و اینکه نمی‌توانیم قیمت آن را به اندازه واقعی افزایش دهیم، باید خودروهای برقی توسعه یابند. به گزارش ایرنا، محمد مجید فولادگر امروز (دوشنبه) در پنل تخصصی مرجعیت فناورانه […]

 معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در تله ارزان بودن قیمت بنزین افتاده ایم؛ به دلیل ارزان بودن بنزین و اینکه نمی‌توانیم قیمت آن را به اندازه واقعی افزایش دهیم، باید خودروهای برقی توسعه یابند.
به گزارش ایرنا، محمد مجید فولادگر امروز (دوشنبه) در پنل تخصصی مرجعیت فناورانه در اولین همایش مرجعیت علمی گفت: ما امروز مرجعیت فناورانه در منطقه داریم و کشورهای مختلف برای صادرات زیست فناوری، نانو، فناوری ساخت نیروگاه به ما اصرار می کنند. ولی آنچه داریم درست روایت نکردیم و اعتماد به نفس ما ضعیف است‌.
وی افزود: مسائل پیش روی ما ناپیوستگی و فقدان انسجام کامل در سیاست های داخل، کاهش تسهیلات بانکی برای تولید و تخصیص ارز برای تولید، کم توجهی به زنجیره انتقال یا خلق دانش، تضعیف نهادهای موفق در انتقال فناوری در سال های گذشته، بی توجهی به صادرات و بازارهای دانش های بنیان است‌. از مجموع ۹ هزار شرکت دانش بنیان فقط ۷۰ شرکت، شرکت های بزرگ هستند و بقیه نیاز به بازار دارند.
فولادگر ادامه داد: ضعف شبکه بین‌المللی فناورانه داریم، نهادهای مالی و تضامین مالی، نتوانسته سرمایه مردم عادی را به تولید دانش بنیان جذب کنیم؛ زیرا کسی به مردم تضمین نمی دهد. نهادها و افراد واسط که در کشور بین مجلس، بازار و دانش بنیان ها فعال باشند، نداریم.
وی در ادامه سه سناریو را برای مرجعیت فناورانه توصیف کرد و گفت: سناریو اول مرجعیت از دست رفته به دلیل مهاجرت شرکت ها و نخبگان و کارآفرینان استارتاپ ها است.
سناریوی دوم مرجعیت شراکتی یا شبکه ای است که می توانیم وارد مرجعیت بشویم که همه آن دست خودمان نباشد و با همکاری کشورهای نزدیک مانند هند، روسیه یا پاکستان خلق شود. سناریوی سوم مرجعیت اقتدارآفرین یا پایدار است که با استفاده از ظرفیت‌های ۲۰ ساله گذشته مرجعیت خود را خلق کنیم.
فولادگر ادامه داد: راهکارهای پیشنهادی شامل فعال سازی اندیشکده های مرتبط با این حوزه، تقویت دیپلماسی فناورانه، ایجاد شبکه منسجم و قدرتمند در منطقه و ایجاد بازار برای شرکت های دانش بنیان است.
معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صنعت افزود: در این راستا در این وزارتخانه برنامه هایی را برای توسعه زیست بوم فناوری در دستور کار داریم که از جمله آن می توان به برگزاری رویدادی برای شناسایی و معرفی شرکت های دانش بنیان به نهادها و سازمان‌ها اشاره کرد.
وی تعریف حوزه های پیشران را از دیگر اقدامات نام برد و یادآور شد: در این زمینه ۲۰ حوزه پیشران را تعریف کردیم که از آن جمله می توان به حوزه خودروهای برقی به دلیل ارزان بودن قیمت بنزین اشاره کرد؛ زیرا ما در تله ارزان بودن قیمت بنزین افتاده ایم و مجبور به توسعه خودروهای برقی هستیم.
فولادگر طراحی و ساخت موتور هواپیما و کشتی و توسعه خدمات فنی را از دیگر حوزه های پیشران نام برد.
محمد مهدی نژاد نوری معاون علوم، تحقیقات و فناوری ستادکل نیروهای مسلح نیز در این نشست با تاکید بر اینکه نمی توان مرجعیت علمی و فناوری را از هم تفکیک کرد، گفت: مرجعیت علمی و مرجعیت فناوری لازم و ملزوم یکدیگرند.
وی سرعت تبدیل ایده به فناوری، میزان سهم اقتصاد از فعالیت دانش بنیان، میزان اختراعات و دیپلماسی علمی را از شاخص های مرجعیت علمی نام برد و افزود: هدف مرجعیت علمی شامل مواردی همچون دستیابی به عوامل انسانی قدرتمند علمی، کشف ناشناخته ها و گسترش دانش است.
مرجعیت علمی قدرت آفرین است
رسید مجتبی خیام نکویی ییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت درک مفهوم مرجعیت علمی در کشور، اظهار داشت: یکی از چالش های ما تعیین اولویت ها است؛ زمانی که به سایت کشاورزی آمریکا مراجعه می کنیم، شاهدیم که امنیت غذایی را اولین اولویت خود قرار داده و این همان موضوعی است که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند.
وی خاطرنشان کرد: برای مرجعیت علمی باید به سمت فناوری های قدرت آفرین حرکت کنیم و در این مسیر مهمترین سرمایه ما نیروی انسانی متخصص است و برای مرجع شدن نیاز است تا در چند حوزه خاص فناوری، اثرگذاری داشته باشیم.
به گزارش ایرنا، اولین همایش مرجعیت علمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درمان و آمورش پزشکی و وزیر آموزش و پرورش و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز در محل سالن همایش های کتابخانه ملی در حال برگزاری است.