دهه فجر فرصتی طلایی برای مرور تاریخ انقلاب است

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، آیت‌الله مصطفی محامی در دیدار فعالان و مدیران کمیته‌های ۲۶ گانه ستاد گرامی‌داشت ایام‌الله دهه فجر با تبریک فرارسیدن دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، یاد و خاطره شهدا را گرامیداشت و اظهار داشت: دهه فجر فرصتی […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، آیت‌الله مصطفی محامی در دیدار فعالان و مدیران کمیته‌های ۲۶ گانه ستاد گرامی‌داشت ایام‌الله دهه فجر با تبریک فرارسیدن دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، یاد و خاطره شهدا را گرامیداشت و اظهار داشت: دهه فجر فرصتی طلایی برای بازگشت به خویشتن و مرور تاریخ، حوادث و وقایعی است که در انقلاب اسلامی تحقق پیدا کرده است.
امام جمعه زاهدان افزود: این ایام فرصتی مناسب جهت ارزیابی عملکرد خود، مردم، جامعه و مسئولان در دوران انقلاب اسلامی و شناسایی نقاط قوت و ضعف ماست.
آیت‌الله محامی بیان کرد: باید زمانی برای ارزیابی خود قرار داده و قبل از اینکه ما را پای میز محاکمه الهی ببرند خود به حسابمان رسیدگی کنیم و ببینیم آیا هنوز حال و هوای دوران آغاز انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را حفظ نموده یا اینکه دچار تغییر شده‌ایم.
وی ادامه داد: خیلی از مردم، دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را در خاطر دارند و در عین حال جوانان، عظمت، شکوه، همکاری، همراهی، ایثار، از خودگذشتگی، شجاعت، غیرت و حضور مردم را ندیده‌اند.
امام جمعه زاهدان گفت: در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، مردم در برابر گلوله‌های رژیم طاغوت سینه سپر می‌کردند و وقتی تیر به کسی اصابت می‌نمود و بر زمین می‌افتاد، افراد دیگر هم‌چنان ایستادگی می‌کردند.
آیت‌الله محامی تصریح کرد: در آن دوران، درب خانه‌ها برای مبارزان، مجاهدان و رسیدگی به مجروحان باز بود و حال و هوای همدلی و همکاری در بین مردم وجود داشت و همه تصمیم داشتند تا از زیر سلطه رژیم طاغوت بیرون بیایند.
وی گفت: در دوران پیروزی انقلاب اسلامی با وجود همه مشکلات، آشوب‌ها، توطئه‌ها ودرگیری‌ها، مردم محکم پای انقلاب اسلامی ایستادند و هر کس در حد توانش دریغ نمی‌کرد.
امام جمعه زاهدان افزود: در آن دوران همه به فکر کشور، مردم و انقلاب اسلامی بودند و کمتر کسی به فکر زندگی و مسائل مالی بود و باید ببینیم در شرایط حال حاضر این شرایط را حفظ کرده‌ایم یا خیر.
وی بیان کرد: در دوران دفاع مقدس، پاره تن مردم در جبهه‌های جنگ بودند و برخی خودشان هم در پشت خط حضور داشتند و در حد توان تلاش می‌کردند که باید بررسی کرد که در شرایط کنونی نیز این حال و هوا وجود دارد.
آیت‌الله محانی به قرائت و تفسیر آیه ۳۰ سوره مبارکه فصلت پرداخت و گفت: خیلی از مردم بر پاکی و صداقت خود باقی مانده‌اند و البته جمعی نیز این گونه نیستند و حال و هوای آنها تغییر کرده و حتی کسانی که در مقاطع حساس، اقدامات شایسته انجام داده و ایثار نموده‌اند اما حالا دیگر آن حال و هوای گذشته را ندارند و در مسیر دنیا قرار گرفته‌اند و حتی در همین مسیر دنیایی نیز حلال و حرام برای شأن فرقی نمی‌کند.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان ادامه داد: در دوران انقلاب اسلامی تحولات سریعی اتفاق افتاد به گونه‌ای که کسی فکر نمی‌کرد انقلاب اسلامی به این سرعت به پیروزی برسد اما تقدیر الهی به گونه‌ای رقم خورد که حوادث مختلف دست به دست هم داد تا این پیروزی حاصل شود.
وی گفت: حتی خود رژیم طاغوت با توهین به امام خمینی (ره) زمینه را فراهم کرد و تلاش نمود میزان غیرت دینی مردم را بسنجد و سپس نقشه‌های بعدی خود را اجرا کند که همین زیاده‌خواهی باعث شد کارشان خراب شود.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اظهار داشت: حضور مردم و تقدیم شهدای فراوان، ولوله‌ای در کشور ایجاد و پایه‌های حکومت شاهنشاهی را متزلزل کرد که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد.
وی گفت: پس از انقلاب اسلامی نیز خارجی‌ها فکر کردند می‌توانند در بین مردم انحراف ایجاد کنند و افراد مختلفی ادعای همکاری داشتند اما نتوانستند موفق عمل کنند و رهبری آگاه مثل امام خمینی (ره) نقشه‌های آنها را نقش برآب و جامعه را راهبری کرد.
آیت‌الله محامی بیان کرد: پیروزی انقلاب اسلامی و سپس ماندگاری آن علیرغم همه توطئه‌ها اعجاب انگیز و معجزه آسا بود و در دوران دفاع مقدس ملت ایران با اقتدار از حق خود دفاع کرد و برای اولین بار در طول تاریخ ایران جنگی صورت گرفت و یک وجب از خاک ایران کم نشد در حالی که در جنگ‌های گذشته ایران سرزمین‌های زیادی را از دست داده بود.
وی ادامه داد: چنین دستاوردهایی نیازمند بازخوانی هم برای خود و هم برای نسل جدید دارد تا بدانند که تاریخ انقلاب و رخدادهایی که بیان می‌کنیم افسانه نیست.
آیت‌الله محامی عنوان کرد: عظمت، قوت نفس و مقاومت امام خمینی (ره) در مقابل دنیای شرق و غرب و اینکه ایشان اعلام کردند نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی، افسانه نیست و با چشم خود دیدیم که این اتفاق افتاد و مسیر طی شد.
وی گفت: دهه فجر فرصتی مناسب برای ارزیابی واقعی، منطقی، علمی و منصفانه از انقلاب بدون افراط و تفریط است و در این ارزیابی نباید برخورد احساسی داشته باشیم که چه به نفع و چه به ضرر انقلاب باشد دچار مشکل است و یک ارزیابی احساسی و غیرمنطقی نمی‌تواند مبنای برنامه‌ریزی باشد.
عضو هیئت علمی جامعه‌المصطفی تصریح کرد: علیرغم خواست دشمن، انقلاب ما پیروز شد و دشمنان همچنان به دنبال این هستند که به دیانت ما ضربه وارد کنند و آرایش جنگی گرفته‌اند و با هر ابزاری علیه ما تبلیغ می‌کنند و یکی از کارهایشان این است که وقایع انقلاب را تحریف، دستاوردها را انکار و نقاط قوت ما را ندیده بگیرند و نقاط ضعف ما را بزرگ جلوه دهند تا در نسل جدید و مردم ما در رابطه با اصل انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن تزلزل ایجاد کنند تا به تدریج مردم دلسرد شوند.
وی گفت: در شرایط کنونی باید حضور جدی داشته و به صورت قولی و عملی به دفاع از انقلاب بپردازیم و دفاع قولی همان چیزی است که مقام معظم رهبری در خصوص جهاد تبیین و تلاش برای مقابله با دشمن و خنثی کردن توطئه‌ها و جلوگیری از ضربه دشمن بر آن تاکید داشته و وقتی بوق‌های استعماری در حال وارونه جلوه دادن حقایق است ما نیز باید واقعیت‌ها را به خوبی بدانیم و سپس برای مردم بیان کنیم.
وی گفت: باید این مجاهدت‌ها در دهه فجر گسترش پیدا کند و فرصت مناسبی برای شروع کار است اما در ادامه و در طول سال نیز باید به طور مستمر انجام شود.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: نکته مهمتر اقدام عملی است و هر کسی در هر پست، جایگاه و موقعیتی که دارد تلاش کرده و به انجام وظیفه بپردازد و مطابق آرمان‌های انقلاب پیش برود تا نسل جدید ببیند که انقلاب اسلامی مؤثر بوده و دستاوردهای بی‌شماری داشته است.
امام جمعه زاهدان افزود: دارا بودن روحیه دوران انقلاب مهم است و در شرایط کنونی نیز کسانی هستند که دارای چنین روحیاتی باشند اما فضای غالب جامعه نیست که اگر بود نتیجه آن کم شدن مشکلات مردم بود و آثار و برکات فراوان داشت و آنگاه بود که جوانترها به انقلاب پدران خود افتخار می‌کردند.
وی گفت: اگر اینگونه نباشد مسابقه دنیا خواهی، تشریفات و تجملات ایجاد و دیگر برای حلال و حرام جایگاهی قائل نیستیم و در چنین فضایی فساد اداری، اختلاس، فسادهای اخلاقی و سایر مسائل اتفاق می‌افتد.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان ادامه داد: در گام دوم انقلاب و چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب باید بر اساس ارزیابی دقیق خود برای آینده برنامه ریزی و در مسیر اقدام حرکت کنیم.
وی گفت: علیرغم همه تبلیغات سو، انقلاب ما دستاوردهای بزرگ و ارزشمندی داشته و از طرفی آسیب‌ها و نقطه ضعف‌های زیادی داشته که خیلی از آن‌ها حاصل عملکرد ضعیف یا بد عمل کردن خود ماست که اثر وضعی این کار مردم را دچار ضرر خواهد کرد.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اظهارکرد: جشن‌های پیروزی انقلاب و دهه فجر، یاد امام خمینی (ره) و شهدا را زنده نگه داشته و جشن و شادی در میان مردم است اما باید دارای محتوای روشنگر و تأثیرگذار باشد.
وی گفت: سال گذشته به نکاتی اشاره کردم از جمله تلاش برای مردمی و خودجوش بودن برنامه‌ها که لازمه این کار درست عمل کردن است تا مردم خوبی‌ها و برکات انقلاب را احساس و شادمانی خود را ابراز کنند و جشن در صورتی خوب است که مردمی و دل‌ها شاد باشد و لازمه آن این است که ثمرات و برکات انقلاب را احساس کنند.
امام جمعه زاهدان عنوان داشت: استفاده از همه ظرفیت‌ها از جمله رسانه‌ها با توجه به شرایط کرونا و تلاش برای جذب دل‌ها و تقویت وحدت و انسجام امت اسلامی مهم است و مسئولان باید مقدمات را برای حضور مردم در جشن‌ها فراهم کنند که خود صاحب جشن و برگزار کننده باشند و در عین حال دستگاه‌ها نیز به وظایف خود بپردازند.
وی گفت: سال گذشته درخواست داشتیم که ستاد، گزارش محتوایی دهد تا نسبت به سال گذشته ارزیابی داشته باشیم اما متأسفانه تاکنون محقق نشد و همچنان این تقاضا را داشته و بر آن تاکید داریم تا خودمان را ارزیابی و عملکرد خود را بدانیم و در سال‌های آینده نقاط ضعف را رفع و نقاط مثبت را تقویت کنیم.