ذبح دام در مکان‌های عمومی انجام نشود

حجت الاسلام احمدرضا کیانی در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: فرآیند قربانی دام به جای دسته‌جات عزاداری در تاسوعا و عاشورای حسینی باید در کشتکارگاه‌ها انجام و از قربانی کردن در معابر حتی‌الامکان پرهیز شود. وی گفت: ذبح در معابر عمومی علاوه بر احتمال خطر جانی به دلیل فرار دام سنگین در جمعیت، با روحیات […]

حجت الاسلام احمدرضا کیانی در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: فرآیند قربانی دام به جای دسته‌جات عزاداری در تاسوعا و عاشورای حسینی باید در کشتکارگاه‌ها انجام و از قربانی کردن در معابر حتی‌الامکان پرهیز شود.
وی گفت: ذبح در معابر عمومی علاوه بر احتمال خطر جانی به دلیل فرار دام سنگین در جمعیت، با روحیات افراد نیز متناسب نیست. برای مثال به شخصه فردی را می‌شناسم که با مشاهده فرآیند قربانی از حال رفت و تا یک هفته در بیمارستان بستری بود. دختر خانمی نیز با مشاهده این صحنه دچار لکنت زبان شده و ناچار به گفتار درمان شد.
مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه اداره کل دامپزشکی استان اصفهان ا اشاره به اهمیت رعایت اصول شرعی ذبح تصریح کرد: به کرات دیده شده است که فرآیند ذبح با رعایت اصول شرعی انجام نشده و گوشت قربانی حرام شده است. برای مثال بی‌توجهی به این نکته که شتر به جای ذبح باید نهر شود، گوشت شتر قربانی را حرام می‌کند.
کیانی ادامه داد: ترجیحاً دام باید در کشتارگاه قربانی شود اما اگر امکان این مهم فراهم فراهم نبود، ذابح حتماً باید به مسائل شرعی ذبح مسلط و از مهارت لازم برای ذبح برخوردار باشد. برای مثال شرط رو به قبله بودن حتماً باید رعایت شود. موارد متعددی دیده شده است که به دلیل سنگینی گاو یا گوساله این شرط رعایت نشده و بنابراین گوشت قربانی حرام شده است.
وی خاطرنشان کرد: به دلیل وجود بیماری تب کریمه کنگو باید لاشه حتماً پیش از مصرف به مدت ۲۴ ساعت در دمای یخچال نگهداری شود.

منبع : خبرگزاری مهر