راه‌اندازی ۱۱ مرکز تجاری در قاره آفریقا

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، سید محمدصادق قنادزاده، معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت در حاشیه نشست تخصصی بررسی فرصت‌های تجاری ایران و کنیا که با حضور جعفر برمکی، سفیر سابق ایران در کنیا و جاشوا ایگوتا، گاتیمو سفیر کنیا در تهران برگزار شد، به غفلت نسبت به تجارت با آفریقا اشاره […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، سید محمدصادق قنادزاده، معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت در حاشیه نشست تخصصی بررسی فرصت‌های تجاری ایران و کنیا که با حضور جعفر برمکی، سفیر سابق ایران در کنیا و جاشوا ایگوتا، گاتیمو سفیر کنیا در تهران برگزار شد، به غفلت نسبت به تجارت با آفریقا اشاره کرد و گفت: آفریقا آینده منابع دنیاست، از همین رو در یکی دو سال گذشته نگاه به آفریقا تغییر کرده و به دنبال جبران غفلت و عقب ماندگی از این بازار مهم هستیم. این یک قطاری است که باید در حال حرکت اصلاح شود و از نشست‌های تئوری به اجرا و عمل رسید.
قنادزاده افزود: هنوز مدل تجارت با آفریقا را به درستی فرا نگرفته‌ایم. در حالی که آفریقا به لحاظ فرهنگ تجارت بسیار متفاوت از قاره‌های دیگر است و باید قواعد کار با آنها را آموخت.
وی با تاکید بر استفاده از تجربه تاجران موفق در تجارت با آفریقا گفت: اقدامات کنونی مانند ایجاد خط منظم کشتیرانی، اقدامات مالی و بانکی و راه‌اندازی ۱۱ مرکز تجاری در این قاره توانسته تا حدودی بر افزایش تجارت با آفریقا تأثیرگذار باشد ولی این اقدامات هنوز بسیار کم و ناچیز است.
معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت با اشاره به برگزاری اولین نشست ستاد تجارت آفریقا در دولت سیزدهم گفت: مصوبات این ستاد بسیار مهم و راهبردی است اما بخش خصوصی نیز باید مطالبه‌گری داشته باشد تا این مصوبات عملیاتی شود.
قنادزاده تاکید کرد: ما لایه‌ای از غفلت را کنار زده‌ایم اما اگر بخش خصوصی وارد گود نشود، دوباره شرایط به قبل بازمی‌گردد. از همین رو بخش خصوصی باید از ظرفیت ایجاد شده از جمله راه‌اندازی خط کشتیرانی نهایت استفاده را داشته باشد.

منبع : مهر نیوز