راهنمای خرید و فرایند تولید نایلون استرچ پالت

نایلون استرچ نوعی محصول پلیمری انعطاف پذیر است که با استفاده از پلی اتیلنی سبک خطی (LLDPE) و چسب تشکیل شده است. این محصول به علت خاصیت کشسانی و مقاومت بالا به عنوان یک بسته بندی بدون جایگزین در کارخانه جات و صنایع برای پلمپ کردن پالت ها مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد دیگر […]

نایلون استرچ نوعی محصول پلیمری انعطاف پذیر است که با استفاده از پلی اتیلنی سبک خطی (LLDPE) و چسب تشکیل شده است. این محصول به علت خاصیت کشسانی و مقاومت بالا به عنوان یک بسته بندی بدون جایگزین در کارخانه جات و صنایع برای پلمپ کردن پالت ها مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد دیگر استرچ برای بسته بندی محصولات غذایی است که روش تولید و مواد اولیه کاملا متفاوتی دارد و با عنوان استرچ غذایی یا استرچ PVC شناخته شده است.

افزودنی های قابل ترکیب با مواد اولیه استرچ
تولید کنندگان استرچ پالت بند اماکان ارائه خدمات به خصوص با ویژگی و کاربرد های خاص را دارند، از همین رو می توان با استفاده از افزودنی های گوناگون برخی از ویژگی های به خصوص را به فیلم های استرچ افزود که عبارتند از :
افزودنی ضد UV (ضد اشعه ماورا بنفش- افزایش طول عمر فیلم های پلیمری) : در صورتی که فیلم های استرچ در فضا باز یا جایی که در برابر نور مستقیم خورشید است قرار بگیرید، امکان تخریب فیلم ها و کاهش طول عمر آن ها وجود دارد.از همین رو با استفاده افزودنی anti UV امکان افزایش طول عمر و کارایی فیلم های استرچ در برابر نور خورشید وجود دارد.
افزودنی لیز کننده سطح استرچ (anti static) : این افزودنی برای هر کاربرد و صنعتی کارایی داشته و با لیز کردن سطح محصولات پلیمری باعث می شود تا گرد و غبار و مایعجات روی سطح فیلم باقی نماند.
افزودنی متالوسین : این افزودنی بین ۲ الی ۲۰ درصد با مواد اولیه تولید استرچ مخلوط می شود و به صورت چشم گیری باعث افزایش مقاومت و استحکام سطح فیلم استرچ می شود، به طور که برای پاره کردن آن با لوازم تیز هم نیازمند فشار بالایی است. نکته مهم دیگر این افزودنی افزایش شفافیت آن است که دقیقا مانند سلفون استرچ PVC میشود. همینطور باعث کاهش سر صدای ایجاد شده از استرچ در هنگام باز کردن فیلم می شود.
فرایند تولید فیلم استرچ
استرچ با استفاده از ۹۷ درصد مواد اولیه پلی اتیلنی سبک خطی (LLDPE) و ۳ درصد چسب تولید می شود. چسب مورد استفاده باعث ایجاد خاصیت چسبندگی و پلی اتیلن خطی باعث ایجاد خاصیت کشسانی این نوع فیلم پلیمری می شود.
اصلی ترین دلیل کشسانی و مقاومت فیلم استرچ پلی اتیلن به دستگاهی که آن را تولید کرده باز می گردد. زیرا امکان تولید استرچ با مواد اولیه دارای ناخالصی وجود ندارد.
ویژگی های استرچ با کیفیت
پر اهمیت ترین خاصیت استرچ که بازده ای اقتصادی یک کارخانه یا کارگاه را در بر می گیرد، خاصیت کشسانی، چسبندگی و مقاومت آن می باشد. زیرا هر چقدر چسبندگی بیشتر باشد، سرعت مصرف توسط دستگاه یا کارگر افزایش پیدا می کند و با وجود کشسانی بالا میزان استفاده این پلاستیک مصرفی کمتر خواهد شد.
برخی از ویژگی های استرچ با کیفیت عبارتند از :
سطح شفاف و صاف
بدون چروک یا بر آمدگی در سطح رول
سطح صاف در ابتدا و انتهای رول
تولید با استفاده از دستگاه های ۳ لایه و ۵ لایه به روز
تولید با استفاده از ماشین آلات بدون نیاز به رول به رول

مزایای استفاده از استرچ فیلم
مواد اولیه پلی اتیلنی خطی دارای سطح صاف و صیقلی است که باعث می شود گرد و خاک، مایع جات، آلودگی روی سطح آن باقی نماند.
مقاومت بالا در برابر نفوذ رطوبت
استحکام بسیار بالا در برابر ضربه و پارگی با توجه به ضخامت پایین آن
کشسانی بسیار بالا (مانع از پارگی در زمان بسته بندی)
مزایای خرید استرچ پالت بند
افزایش سرعت بسته بندی
محافظت از محصول در برابر رطوبت و حرارت و همچنین آلودگی و خط و خش
کاهش هزینه های بسته بندی 
افزایش استحکام محصول
عدم کدر شدن کالا پس از بسته بندی
جذابیت بصری محصول

ضخامت تولید فیلم استرچ
بسپار نگار قابلیت تولید فیلم استرچ از ضخامت ۱۰ تا ۳۵ میکرون بسته به نیاز مشتریان را دارد.
ضخامت متداول سفارش عبارتند از :
ضخامت ۱۷ میکرون برای استرچ های دستی
ضخامت ۲۳ میکرون برای استرچ مورد استفاده توسط دستگاه
البته بسته به نوع دستگاه و کارایی ضخامت های ۱۲، ۱۴، ۲۶، ۳۰ و ۳۵ میکرون هم ثبت سفارش می شود.
عرض فیلم
فیلم های استرچ به صورت متداول در عرض ۵۰ سانتی متر تولید می شود اما شرکت بسپار نگار قادر به تولید این فیلم از عرض ۵ سانتی متر تا ۱۵۰ سانتی متر را دارد.
استرچ های دستی برای کاربرد های خاص در عرض های ۵ الی ۲۰ سانتی متر تولید می شود اما استرچ های صنعتی پالت بند در عرض های ۳۰، ۵۰ و ۷۵ ثبت سفارش می شود.
وزن فیلم استرچ
وزن فیلم هم با توجه به نوع کاربری مشتری از این محصول مشخص می شود. شرکت بسپار نگار قادر به تولید فیلم های استرچ از وزن ۱ کیلوگرم تا ۵۰ کیلوگرم جامبو می باشد.
برگرفته شده از وب سایت دارما بسپار نگار ویرا (darmabasparnegarvira.com)