رایزنی «مصطفی الکاظمی» و «محمد الحلبوسی» درباره تحولات سیاسی عراق

به گزارش سردبیر پرس به نقل از سومریه نیوز، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق با «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان این کشور دیدار و گفتگو کرد. دو طرف وضعیت سیاسی کشور را به طور کلی بررسی کردند. بر اساس این گزارش، الحلبوسی و الکاظمی ضمن رایزنی پیرامون دیدگاه‌ها و آخرین تحولات اوضاع سیاسی […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از سومریه نیوز، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق با «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان این کشور دیدار و گفتگو کرد. دو طرف وضعیت سیاسی کشور را به طور کلی بررسی کردند.
بر اساس این گزارش، الحلبوسی و الکاظمی ضمن رایزنی پیرامون دیدگاه‌ها و آخرین تحولات اوضاع سیاسی و پارلمانی، بر ضرورت تقویت تفاهم‌های جناح‌های سیاسی ملی در راستای پیشنهاد الکاظمی برای خروج از بحران کنونی و ایجاد راهکارهای تضمین کننده منافع ملت عراق تأکید کردند.
علاوه بر این رؤسای دستگاه‌های مجریه و مقننه عراق دیدگاه‌هایی مشترک به منظور تقویت فرایند قانونی کشور و قرار دادن منافع مردم در اولویت ارائه کردند که نتایج آن به طور حقیقی نشان‌دهنده اراده و خواسته ملت عراق برای تداوم امنیت و ثبات باشد.
پیش از این، «زانا سعید» کارشناس مسائل حقوقی عراق در سخنانی تصریح کرد: دولت پیشبرد امور در عراق اختیارات و صلاحیت‌های محدودی دارد و نمی‌تواند برگزارکننده انتخابات مجدد در عراق باشد.
کارشناس مسائل حقوقی عراق عنوان کرد: دولت پیشبرد امور عراق رأی اعتماد خود را از پارلمان کنونی نگرفته است؛ بلکه این رأی اعتماد از یک پارلمان منحل شده گرفته شده است.
وی افزود: بر این اساس، دولت پیشبرد امور در عراق صلاحیت و اختیار برگزاری انتخابات و نظارت بر آن را ندارد. این دولت یک دولت موقت است که تنها باید امور روزمره عراق را به سرانجام برساند.

منبع : مهر نیوز