رقابت اکثریت و اقلیت بر سر ریاست شورای شهر زنجان

سردبیر پرس-گروه استان‌ها: شورای شهر زنجان در حالی نخستین سال فعالیت خود را به اتمام رساند که از همان روز نخست ترکیب ۹ نفره شورا، نتوانستند به یک اجماع و همدلی برسند و این چالش‌ها در انتخاب شهردار زنجان به اوج خود رسید. روندی که با پیگیری‌های رسانه‌ها شورا به انتخاب شهردار تن داد. اعضای […]

سردبیر پرس-گروه استان‌ها: شورای شهر زنجان در حالی نخستین سال فعالیت خود را به اتمام رساند که از همان روز نخست ترکیب ۹ نفره شورا، نتوانستند به یک اجماع و همدلی برسند و این چالش‌ها در انتخاب شهردار زنجان به اوج خود رسید. روندی که با پیگیری‌های رسانه‌ها شورا به انتخاب شهردار تن داد.
اعضای شورای شهر زنجان اگر واقعاً معتقد به توسعه شهر زنجان هستند، در طی سه سال مانده از عمر شورای شهر باید از اقتدارگرایی و تمامیت خواهی دست بردارند و اگر می‌گویند برای خدمت آمده‌ایم، کاری نکنند که فعالیتشان بوی سودجویی بگیرد.
جلسه در حالی برگزار شد که اختلاف در مورد چینش اعضای هیئت رئیسه موجب ترک جلسه از سوی ۴ عضو شورای شهر زنجان شد تا احتمالاً اختلافات در جلسه حل اختلاف که با حضور استاندار برگزار خواهد شد، برطرف شود.
اعضای لیست ما بر این باوریم می‌خواهند همه چیز برای خودشان باشد
عضو شورای اسلامی شهر زنجان در گفت‌وگو با خبرنگاران خواستار مشارکت اقلیت عضو شورا در ترکیب هیئت رئیسه شورای شهر در سال دوم شد و گفت: در هیئت رئیسه قبلی رئیس نایب رئیس و نماینده شورا در شورای شهرستان از بین ۵ نفر بود و از گروه ۴ نفره کسی در هیئت رئیسه حضور نداشتند، مبارکشان باشد اما معنای تفاهم این است که بقیه هم باشند و در سال دوم از بقیه هم استفاده شود
حجت‌الاسلام کاظم مجتهدی افزود: اگر در ترکیب تغییراتی حاصل شود آماده مشارکت هستیم و پیشنهاد داریم که ۴ نفر بین دو گروه تقسیم شود نایب رئیس و منشی اول از ما باشد و رئیس و منشی دوم از مجموعه دوستان باشد و اگر انتخابات است اول منشی و نایب رئیس اول باشد و منشی اول ابوبصیر و نایب رئیس من باشم.
وی ادامه داد: انتخابات هیئت رئیسه در حالی برگزار می‌شود که یک سال از انتخابات می‌گذرد و با تعاملی که شده شاهد موفقیت‌هایی بودیم که در سایه تعامل ایجاد شده است.
اعضای تیم منتسب به لیست ما بر این باوریم با تکیه بر پنج نفر سهم خود در ترکیب شورا، همه ارکان هیئت رئیسه را حق خود می‌دانند و اعتقادی به دادن سهمی از هیئت رئیسه شورای شهر به تیم چهار نفره لیست آبادگران ندارند.
مجتهدی با بیان اینکه درخواست ما تغییر ترکیب هیئت رئیسه است تا از استعداد و کارایی بقیه اعضای شورا نیز استفاده شود، افزود: اگر این خواسته اجرا بشود ما آماده اجرای انتخابات هستیم و اگر غیر از این باشد تصمیم دیگری خواهیم داشت.
رئیس شورای اسلامی شهر زنجان این پیشنهاد مجتهدی را مغایر با آئین‌نامه دانست و گفت: حتی اگر بخواهیم تقدم و تاخری در انتخابات عناوین باشد این موضوع باید به رأی اعضا گذاشته شود.
منصور مرادلو افزود: رأی اکثریت تعیین‌کننده رئیس و سایر ارکان هیئت‌رئیسه است.
فضای همدلی در شورای شهر زنجان حاکم نیست
مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری زنجان پس از پایان جلسه دوم در جمع خبرنگاران گفت: نبود فضای همدلی بین دو گروه در شورای شهر زنجان باعث شد که جلسه انتخاب هیئت رئیسه در سال دوم به نتیجه نرسد.
سعید خلجی افزود: با وجود تلاشی که فرماندار و بنده داشتیم تا انتخابات هیئت رئیسه شورای اسلامی زنجان منتج به نتیجه بشود، ولی فضای همدلی لازم در شورا به وجود نیامد و ۲ گروه شورا به نظر مشترکی نرسیدند.
وی با بیان اینکه مسائل پیش آمده در جلسه امروز شورای شهر زنجان به اطلاع استاندار خواهد رسید، ادامه داد: طی روزهای آتی شاهد تصمیم گیری در این خصوص خواهیم بود.
خلجی با بیان اینکه هیئت حل اختلاف نقطه نظرات اعضای شورا را خواهد شنید و بر اساس قوانین در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد، گفت: از آنجا که موعد هیئت رئیسه فعلی شورا تا ۱۴ مرداد امسال است، تا تعیین تکلیف هیئت رئیسه جلسات شورا قانونی نیست ولی کمیسیون‌ها می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
به هر حال امروز شورای شهر زنجان رکورد از رسمیت افتادن دو جلسه در طی کمتر از دو ساعت را به نام خود ثبت کرد.