رنج گردشگری بحران‌زده از عدم تخصص و هم‌صدایی

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مجید فرهادی یونکی مدرس گردشگری در یادداشتی که آن را در اختیار سردبیر پرس قرار داد نوشت: حدود یک سالی است که از بحران جهانی کووید ۱۹ می‌گذرد، جوامع در سطح جهانی با چالش‌های اقتصادی و اجتماعی مختلفی روبه‌رو شده‌اند. کشور ما هم از آن مستثنا نبوده است، در این […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مجید فرهادی یونکی مدرس گردشگری در یادداشتی که آن را در اختیار سردبیر پرس قرار داد نوشت: حدود یک سالی است که از بحران جهانی کووید ۱۹ می‌گذرد، جوامع در سطح جهانی با چالش‌های اقتصادی و اجتماعی مختلفی روبه‌رو شده‌اند. کشور ما هم از آن مستثنا نبوده است، در این میان صنعتی که بیشترین آسیب را دید گردشگری بود. میزان این آسیب در کشور ما بسیار بیشتر از سطح جهانی است و علت آن‌هم از عدم تخصص و هم‌صدایی در بدنه صنعت گردشگری نشأت گرفته می‌شود.

در اولین ماه های انتشار کووید ۱۹ اولینی صنعتی که تحت تأثیر این مسئله قرار گرفت و پیکان‌ها به سمت آن رفت گردشگری بوده است و فعالین و کسب و کارها صنعت گردشگری در راستای سیاست‌های کلان حاکمیت و ستاد ملی کرونا جهت مدیریت بحران، هماهنگی‌ها و همکاری‌های لازم رو با ستاد ملی کرونا داشته‌اند و کسب و کارهای این صنعت به‌صورت داوطلبانه به‌صورت کامل متوقف شده‌اند.

در این میان هیچ تحقیق علمی و مستندی وجود نداشته است که بیانگر آن باشد که یکی از عوامل اصلی شیوع کووید ۱۹ در کشور ما گردشگری بوده است. بدین‌سان فعالین صنعت گردشگری جهت حل این بحران به وجود آمده اقدام به طراحی الگویی جهت انجام سفرهای ایمن با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با نظارت کامل کرده‌اند ولی به دلیل عدم توان وزارت گردشگری در مقابله با چالش‌های پیش رو نتوانست به‌صورت درست این مسئله را در سطح ستاد ملی مقابله با کرونا تبیین و تفهیم کند.

ستاد ملی مقابله با کرونا در تمام بیانیه‌های خود بر عدم انجام هرگونه سفری اشاره‌کرده است بدون هیچ دلیل و مستند علمی که گردشگری عامل شیوع کووید ۱۹ است، با این اوصاف تناقضاتی در این عدم سفر وجود دارد مبنی بر عدم توقف ویزای درمانی و سفرهای درمانی به مقصد ایران، سوال اینجاست چرا ویزاها و سفرهای درمانی به مقصد ایران متوقف نشده است؟ آیا منافع مراکز درمانی، کلینیک‌های زیبایی و بیمارستان‌ها در عدم توقیف ویزای درمانی نقش‌آفرینی کرده است؟

وقتی ویزای درمانی صادر می‌شود و سفرهای گردشگری سلامت و درمانی به قوت خود باقی هستند و حتی مقاصد تفریحی مانند کیش و قشم بعضاً با بیش از ۷۰ درصد ضریب اشغال هتل‌ها فعال‌اند دلیل محدودیت سفر و گردشگری به دیگر شهرهای کشور چیست؟ این تناقضات در سطح ریاست جمهوری نیز مطرح است، به گونه‌ای که ریاست جمهوری در بیانیه‌ای اعلام کرده که سفر عامل شیوع کرونا نبوده است ولی در عمل و گفتارهای بعدی این رو نقض کرده، در این میان حمایتی جدی هم از کسب و کارها و فعالین صنعت گردشگری صورت نگرفته است.

گویا ناتوانی دولت در کنترل شیوع کرونا و مدیریت بحران دیواری کوتاه‌تر از گردشگری و اوقات فراغت مردم نداشته و گردشگری و سفر بهانه خوبی برای توجیه عدم توانایی در مدیریت بحران است، در این میان نتایج پدافند زیستی استان یزد حائز توجه است، در این نتایج گردشگری حتی جزو ۱۰ عامل اصلی شیوع کرونا در یزد نبوده است.

عدم هم‌صدایی از سمت تشکل‌های گردشگری در سطح حاکمیت قابل‌توجه است و این تشکل‌ها در این بحران به وجود آمده صدای واحد نداشته‌اند و نتوانسته‌اند در این میان بیانیه مشترک و واحد بدهند، اینکه کووید ۱۹ با جهش‌های اخیر مسئله‌ای بغرنج و پیچیده‌ای شده صحیح است ولی اینکه وزارت گردشگری در بحران پیش رو منفعل عمل کند و اقدامی سازنده نکند که مبادا پیکان‌ها علیه صنعت گردشگری در سطح حاکمیت فعال بشود ابتدایی‌ترین واکنش به بحران پیش رو است.

مسئله اوقات فراغت و سفر فراتر از کسب‌وکارهای ورشکسته گردشگری است، حال روحی جامعه ما به خاطر بحران کووید ۱۹ و مشکلات به وجود آمده مساعد نیست. سفر به‌مانند مسکنی جهت ترمیم این فشارها است، آیا به مشکلات روحی جامعه نباید توجه شود؟ راهکاری که در این بحران به وجود آمده پیشنهاد می‌شود، شفافیت و پاسخگویی وزارت گردشگری است اینکه به‌صورت شفاف اقدامات مؤثر خود را بیان کند و همچنین هم‌صدایی توسط تمام فعالین و تشکل‌های صنعت گردشگری با بیانیه مشترک به بحران حاضر است.