رونمایی از اطلس سرمایه‌گذاری اردبیل در هفته دولت

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، سید حامد عاملی پیش از ظهر پنجشنبه در جلسه شورای گفت‌و گوی دولت و بخش خصوصی با قدردانی از سازمان اقتصاد و دارایی در تدوین و تکمیل سامانه اطلس سرمایه‌گذاری استان اظهار کرد: فرصت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در قالب این سامانه برای فعالان اقتصادی و تولیدی معرفی شده تا به […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، سید حامد عاملی پیش از ظهر پنجشنبه در جلسه شورای گفت‌و گوی دولت و بخش خصوصی با قدردانی از سازمان اقتصاد و دارایی در تدوین و تکمیل سامانه اطلس سرمایه‌گذاری استان اظهار کرد: فرصت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در قالب این سامانه برای فعالان اقتصادی و تولیدی معرفی شده تا به تناسب شناخت خود از این ظرفیت‌ها، سرمایه‌گذاری خود را با واقع‌بینی انجام دهند.
وی ضرورت همکاری دستگاه‌های اجرایی استان را در تکمیل این سامانه و به روزرسانی اطلاعات آن یادآور شد و تصریح کرد: این سامانه نه تنها برای سرمایه‌گذاران داخلی بلکه سرمایه‌گذاران خارجی نیز می‌تواند شناخت و آگاهی کامل بدهد و ما باید مناطق آزاد، ویژه، شهرک‌های صنعتی و سایر توانمندی‌های تولیدی، اقتصادی و تدارک زیرساخت‌های مناسب را برای فعالان اقتصادی معرفی کنیم.
استاندار اردبیل گفت: در حال حاضر بخش عظیمی از زیرساخت‌ها از منطقه ویژه اقتصادی گرفته تا شهرک‌های گلخانه‌ای و دامپروری در استان در حال مهیا شدن است و معرفی این زیرساخت‌ها و زنجیره‌های تولید می‌تواند به تقویت نظام اقتصادی و تولید ثروت در استان کمک کند.
عاملی افزود: در فرصت ۱۵ روز پیش رو باید دستگاه‌های مرتبط با معرفی یک نفر کارشناس اطلاعات دقیق و به روزی را در این سامانه وارد کرده و در کنار آن ما بتوانیم دهکده‌های توریستی، ساخت هتل‌های چهار و پنج ستاره، مجموعه‌های تفریحی، گردشگری، بوم‌گردی، سواحل سدها، شهرک‌های تولیدی و صنعتی، زنجیره تولید معادن و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه شیلات، باغات، مجتمع‌های خدمات بین راهی و زیرساخت‌های حوزه دانش‌بنیان را برای سرمایه‌گذاران معرفی کنیم تا آنها بتوانند از فضای فراهم شده برای حضور مؤثر استفاده کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در استان اردبیل زیرساخت‌های حوزه راه، راه آهن، فرودگاه، برق، گاز، آب و… در حال تکمیل شدن است که بهتر است اطلاعات دقیقی نیز در این حوزه در قالب سامانه اطلس سرمایه‌گذاری ارائه شود.
عاملی اضافه کرد: با ورود اطلاعات دقیق و فعالیت آزمایشی این سامانه در یک ماه آینده، به صورت جامع سامانه اطلس سرمایه‌گذاری استان همزمان با هفته دولت رونمایی خواهد شد.
وی به شناسایی قوانین مخل تولید و رفع آنها در تسهیل صدور مجوز برای سرمایه‌گذاران را کار ارزشمند توصیف کرد و ادامه داد: با تجمیع کمیسیون‌ها و کمیته‌های صدور مجوز، در سطح استان تلاش بر این است تا سهولت خاصی را در صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری شاهد باشیم.
عاملی توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی را نیازمند ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل زیرساخت‌ها برشمرد و بیان کرد: تأمین این میزان اعتبار از عهده منابع استانی خارج است و ما سعی می‌کنیم در این حوزه از منابع ملی، وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها بهره گرفته و بستر توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی را فراهم کنیم.
استاندار اردبیل گفت: مقرر شد تا با همکاری شهرک‌های صنعتی و نظام مهندسی تخفیف ویژه برای ساخت و ساز سوله و فضاهای صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ارائه شود تا سرمایه‌گذاران متحمل هزینه‌های سنگین در این حوزه نباشند.