رونمایی از «امیرکبیر در خون» در کاشان

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس مستند «امبرکبیر در خون» که شرحی بر ناگفته‌های عزل، شهادت و دفن میرزا تقی خان امیرکبیر است، طی مراسمی با حضور مسئولین و مدیران شهر کاشان رونمایی شد. در این مستند تصویری و روایی که بر اساس اسناد موجود توسط خسرو معتضد و سیف‌اله امینیان به منظور آشنایی با بزرگ […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس مستند «امبرکبیر در خون» که شرحی بر ناگفته‌های عزل، شهادت و دفن میرزا تقی خان امیرکبیر است، طی مراسمی با حضور مسئولین و مدیران شهر کاشان رونمایی شد.
در این مستند تصویری و روایی که بر اساس اسناد موجود توسط خسرو معتضد و سیف‌اله امینیان به منظور آشنایی با بزرگ مرد تاریخ ایران روایت شده است؛ رضا نوروزی در نقش امیرکبیر هنرنمایی می‌کند و فاطمه مرصعی، مهین احمدی، محسن توکلی، شیرین گیوه‌چین و مسعود فدایی به ترتیب در نقش عزت‌الدوله، مهد علیا، میرزا آقاخان نوری، ماه سلطان‌خانم و ناصرالدین شاه نقش‌آفرینی می‌کنند.
بنا بر این گزارش مستند «امیر کبیر در خون» علاوه بر اینکه یک اثر فاخر فرهنگی و تاریخی است، افتخاری برای شهر کاشان است که این اثر در این شهر و توسط هنرمندان آن تهیه شده است.
مستند «امیر کبیر در خون» به تهیه کنندگی و کارگردانی سجاد باغ شیخی و با حمایت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان به تصویر کشیده شده است.
مراسم رونمایی از این اثر فرهنگی تهیه کننده و کارگردان این مستند در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس به معرفی این اثر پرداخت و گفت: «امیر کبیر در خون» نخستین مستند داستانی ساخته شده در سینمای مستند ایران است که با نگاهی متفاوت و به صورت کاملاً تخصصی و تحقیقی به زندگی میرزا تقی خان فراهانی، اتفاقات تاریخی از عزل تا تبعید امیرکبیر به فین کاشان و سپس قتل وی در فین می‌پردازد.
وی افزود: در این مستند همچنین دفن پیکر امیر در کاشان و نحوه چگونگی انتقال پیکر وی به کربلا معلی را به همراه بازسازی صحنه‌های جدید و روایت استاد خسرو معتضد در این مستند آورده شده است.
سجاد باغ شیخی با بیان اینکه این مستند در خانه‌های تاریخی طباطبائی‌ها، بروجردی‌ها، باغ تاریخی فین و حمام سلطان امیراحمد کاشان و کاخ گلستان فیلمبرداری شده است، خاطر نشان کرد: این مستند بعد از اکران در سینماهای کشور، از آنتن شبکه‌های مختلف پخش خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر