رویداد ملی لالایی به پایان رسید/ قدردانی از پیشکسوت موسیقی نواحی

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، اختتامیه اولین رویداد ملی لالایی با عنوان «گهواره» با محوریت لالایی‌های نواحی ایران، عصر روز شنبه ۲۷ آبان‌ ماه با معرفی برگزیدگان و قدردانی از آن‌ها با حضور مدیران حوزه هنری، داوران و دبیران جشنواره برگزار شد. بشری صاحبی دبیر اولین رویداد ملی لالایی […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، اختتامیه اولین رویداد ملی لالایی با عنوان «گهواره» با محوریت لالایی‌های نواحی ایران، عصر روز شنبه ۲۷ آبان‌ ماه با معرفی برگزیدگان و قدردانی از آن‌ها با حضور مدیران حوزه هنری، داوران و دبیران جشنواره برگزار شد.
بشری صاحبی دبیر اولین رویداد ملی لالایی در ابتدای این مراسم ضمن ارایه گزارشی از روند برگزاری پروژه گفت: احیای ظرفیت فرهنگی لالایی و فراهم آوردن شرایط تحقق رویای آینده روشن کودکان، از روز های نخست زندگی شان ۲ هدف اصلی فراخوان ملی لالایی بود.
وی افزود: آینده از آن کسانی است که رویایی دارند و آن رویا را روایت می کنند و خوشبخت ما که میراث دار رویای آینده روشن هستیم؛ رویایی که نسل به نسل لالایی مادرانمان است و امید بازگشت آن مرد بزرگ را نوید می‌دهد و چراغ ان الارض یرثها عبادی الصالحون را در دل‌ها روشن نگاه می‌دارد. لالایی که نه کلام صرف است و نه موسیقی مطلق، عصاره فرهنگ و یکی از اولین مواجهه‌های انسان با هنر و ادبیات هر ملت است و موجبات آرامش توامان مادر و فرزند را فراهم می‌سازد و چه زیباست که حلاوت داشتن رویای آینده روشن از روزهای نخست زندگی و از طریق لالایی به جان نسل‌های آینده بنشیند.
دبیر اولین رویداد ملی لالایی با بیان اینکه اولین فراخوان ملی لالایی«گهواره» با ۲ هدف منتشر شد، توضیح داد: نخستین هدف احیای ظرفیت فرهنگی مهم اما مغفول‌ مانده لالایی بود که از قدیمی‌ترین قالب‌های ادبی ایران و جهان است و به رغم اثرگذاری فراوان بر شکل‌گیری هویت کودکان، امروزه کمتر به آن پرداخته می‌شود. هدف دیگر نیز فراهم آوردن شرایطی بود که بتوانیم رویای آینده روشن را از روزهای نخست زندگی در گوش فرزندانمان زمزمه کنیم و اینگونه در مسیر تحقق آن رویا قدمی برداشته باشیم. البته نزدیک به یک‌سال زمان برد تا طرح «گهواره» که شامل اولین فراخوان ملی لالایی و اولین دوره تخصصی آموزش لالایی است بعد از ساعت‌ها مطالعه و مشورت با اساتید مختلف به قوام رسید.
صاحبی اظهار کرد: در ۳۰ مرداد ماه سال جاری با حضور اساتید برجسته شعر کودک و نوجوان، پژوهشگران عرصه لالایی و فعالان حوزه روانشناسی کودک، از پوستر گهواره رونمایی شد و تا ۳۰ مهر ماه آثار ارزشمند هنرمندان را در سه محور احیای تراث، سرایش لالایی با محورهای موضوعی طرح شده و باز آفرینی لالایی مادران شهدا به انتظار نشستیم. در این چارچوب نزدیک به ۲۰۰ اثر از ۲۰ استان کشور به دبیرخانه رسید و برای داوران مربوطه ارسال شد. داوری بخش سرایش موضوعی که مهم‌ترین بخش فراخوان و زمینه‌ساز همراهی دغدغه‌مندان و کشف استعدادهای عرصه لالایی بود در سه محور ادبی، محتوایی و روانشناختی انجام شد و سرانجام در ۲۱ آبان ماه طی نشست جمع بندی داوری، اولین فراخوان ملی لالایی برگزیدگان خود را شناخت.
دبیر رویداد ملی گهواره گفت: امروز اختتامیه «گهواره» است و این پایان راه نیست. بلکه شروع مسیر روشن سرایش لالایی است. مسیری که با حضور و همراهی یکایک شما هموارتر خواهد شد. البته از حوزه هنری کودک و نوجوان و به ویژه واحد قصه و روایت که سختی قدم گذاشتن در این مسیر صعب العبور و تازه احداث را به جان خرید تشکر می‌کنم. از داوران محترم «گهواره» که با تخصص و تعهد در امر مهم بررسی آثار ارسالی ما را همراهی کردند کمال تشکر را دارم.
محمدرضا سنگری، پژوهشگر حوزه ادبیات، با تقسیم بندی انواع لالایی به سه دسته «بی واژه»، «به همراه نیمه واژه» و «به همراه واژه» به بیان نقطه نظرات خود در رابطه با لالایی پرداخت و از لالایی‌های آیینی هم چون لالایی حضرت زهرا (س) برای فرزندان خود، ابیاتی را ذکر، شرح، ترجمه و تفسیر کرد.
وی با انتقاد از باور عمومی، نسبت به گلایه مند بودن محتوای اکثر لالایی‌ها، با استناد به ‌نتایج پژوهش زهرا محمد حسنی یکی از پژوهشگر های حوزه فرهنگ مردم، مدعی شد که تنها محتوای سه درصد از لالایی ها دارای گلایه است و حدود ۳۵ درصد آن ها محتوای سوگ و دلتنگی مادران نسبت همسرانشان را در بر دارد.
سنگری مقاومت و شجاعت کودکان غزه در برابر دشمن، بمب و موشک و نفرت آنان از رژیم صهیونیستی را نشات گرفته از تربیت مادران آنان به خصوص شنیدن لالایی ها مادرانه دانست.
قدردانی از هوشنگ جاوید پژوهشگر و مدرس موسیقی نواحی ایران بخش دیگری از مراسم اختتامیه بود.
کمال شفیعی نماینده هیات داوران هم با قرایت بیانیه داوران تاکید کرد که اعتقاد شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان بر این است که تا زمانی که کودک جدیدی متولد می‌شود خداوند به آینده بشر امیدوار است.
در ادامه این مراسم، برگزیدگان بخش احیای تراث و سرایش لالایی به شرح زیر معرفی شدند:
*بخش احیای تُراث
رتبه اول: شادی پاکزاد از مهاباد
رتبه دوم: عبدالغفار کرد از زاهدان
رتبه سوم: حسین زنگویی از بیرجند
بخش مادران شهدا این دوره نیز برگزیده‌ای نداشت.
*بخش سرایش لالایی
رتبه اول: لیلا جعفری از چهارمحال و بختیاری
رتبه دوم: ناهید رفیعی از تهران
رتبه سوم: ( به صورت مشترک) به منیره هاشمی و عطیه سادات حجتی
همچنین زهرا داوری از بجنورد، سید محمدحسین آل مجتبی از قم، مصطفی توفیقی از مشهد، مریم زارعی از شیراز، مریم شیخیونی از بوشهر و زهرا علیشاهی از تهران، عنوان شایستگان تقدیر بخش سرایش لالایی با امتیاز انتشار لالایی را از آن خود کردند.
در این مراسم گروه نمایشی یاس کبود، نمایشی با موضوع کودکان غزه و گروه موسیقی کرال سرودی مرتبط با نوای لالایی را اجرا کردند.

منبع : مهر نیوز