رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: برای ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه فکری نشود، کاهش ارزش پول ملی ادامه دارد

محمد رضا پور ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ظهر امروز پنج شنبه در نشستی با تجار و بازرگانان هرمزگان در اتاق بازرگانی بندرعباس حضور یافت. به گزارش فارس، خلاصه صحبت‌های رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این جلسه را می خوانید: *از آقای آشوری و آقای رییسی دو نماینده مردم استان قدردانی می کنم […]

محمد رضا پور ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ظهر امروز پنج شنبه در نشستی با تجار و بازرگانان هرمزگان در اتاق بازرگانی بندرعباس حضور یافت.
به گزارش فارس، خلاصه صحبت‌های رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این جلسه را می خوانید:
*از آقای آشوری و آقای رییسی دو نماینده مردم استان قدردانی می کنم که دغدغه‌مندانه درباره مسائل و موضوعات اقتصادی استان با بنده پیگیر بودند.
*هر ماه به یک استان کشور می‌روم تا بفهمیم در کشور چه می‌گذرد چون مصوب کردن مسائل بدون نظارت در شان مجلس نیست و گاه در سفرها مسئولان عالی کشور را با خود همراه می‌کنیم تا خروجی مناسبی حاصل شود.
* روال من این است که مسئولان مربوطه اقتصادی در سفرها با ما همراه باشند تا بتوانیم دغدغه فعالان هر بخش را شنیده و با بحث در مورد آن، مسائل را حل و رفع کنیم ولی تاکید شد که بنده به تنهایی بیایم و اطاعت کردم البته روال بهتر آن بود که با پیش گزارشی به استان می‌آمدیم ولی حال برای تصمیم‌گیری درست در این باره، جلسه‌ای در کمیسیون اقتصادی مجلس ترتیب خواهیم داد تا لااقل ۳ موضوع اصلی را به خروجی برسانیم.
*در تقویت بخش خصوصی اصلاح قانون اتاق بازرگانی را در دستور کار قرار داده ایم و هدف آن است که بخش خصوصی را در اقتصاد کشور تقویت کنیم تا نقش واقعی ایفا کند.
*پیش نویس اصلاح قانون اتاق بازرگانی تهیه شده و دوشنبه آینده جلسه خواهیم داشت تا آن را نهایی و به صحن مجلس بیاوریم، همچنین پیشنهاد می دهم که پیش نویس را که بیش از ۲۰۰ ساعت در کمیته و کمیسیون برای آن وقت گذاشته‌ایم ، به اتاق بازرگانی بندرعباس بدهیم تا نقطه نظرات خودتان را مطرح و بیان کنید و هر حکمی که بخش خصوصی بدهد در این متن پیش نویس خواهیم آورد تا در کمیسیون مطرح و نهایی و راهی صحن کنیم‌.
*این تورم معادل اقداماتی است اما علت برخی دیگر از تغییرات نیز شد و به جز مشکلاتی که می‌بینید و کاهش قدرت خرید مردم را بدنبال داشته، تاثیرات نرخ ارز در اقتصاد ملی است.
*تحریم‌ها بر اقتصاد کشور بی تاثیر نبوده و حتی می توانست فرصت آفرین نیز باشد اما فارغ از اینها، مهم ترین عامل در مسائل کاهش ارزش پول ملی، مسائل مرتبط با اقتصاد درونی و ناترازی‌های اقتصادی کشور بود و ناترازی بودجه  است و دولت باید در بودجه سال آینده برای رفع ناترازی اقدام کند.
*در دولت آقای هاشمی رکورد تورم زده شد اما در سال‌های بعد آن کاهش یافت اما اکنون با استمرار تورم مواجهیم.
*فرض کنید که فردا توافق شد اما اگر برای کسری بودجه فکری نکنید، روند افت ارزش پول ملی ادامه خواهد یافت و اولین اولویت ما باید فکری برای ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار همت کسری بودجه باشد.
*نرخ مالیات از واحدهای تولیدی را در در برنامه هفتم به تدریج کاهش خواهیم داد و درست آن نیز همین است که مالیات بر سوداگری را جایگزین و فعالیت های کشور و نقدینگی را به سمت گردشگری، تولید، تجارت و … سوق دهیم و کاهش نرخ مالیات از بنگاه‌های تولیدی در همین راستاست.
*ما باید ممیز محوری را حذف و سامانه محوری را جایگزین کنیم و در این دولت نیز باید در این زمینه زمان خواسته‌اند و باید سریع تر فکری برای آن کرد چرا که اکنون معادل همین مقدار مالیاتی که دریافت می‌شود، فرار مالیاتی وجود دارد.
*بزودی در این زمینه جلسات ویژه‌ای با دولت خواهیم داشت تا سیاست‌های جدید را بررسی کنیم.