زنجیره ارزش راهبردی استان‌ها باید به صادرات و ارزآوری منجر شود

به گزارش سردبیر پرس، احمد وحیدی وزیر کشور در نشست توسعه صادرات غیرنفتی که با حضور عباس علی آبادی وزیر صمت، چند تن از استانداران و نمایندگان سایر دستگاه‌های ذیربط در وزارت کشور برگزار شد، تاکید کرد: ما در وزارت کشور، موضوع زنجیره ارزش راهبردی را دنبال می‌کنیم. این زنجیره‌های ارزش راهبردی باید به صادرات […]

به گزارش سردبیر پرس، احمد وحیدی وزیر کشور در نشست توسعه صادرات غیرنفتی که با حضور عباس علی آبادی وزیر صمت، چند تن از استانداران و نمایندگان سایر دستگاه‌های ذیربط در وزارت کشور برگزار شد، تاکید کرد: ما در وزارت کشور، موضوع زنجیره ارزش راهبردی را دنبال می‌کنیم. این زنجیره‌های ارزش راهبردی باید به صادرات و ارزآوری منجر شود و سیکل خود را با صادرات تکمیل کند.
در این جلسه، گزارش‌هایی از عملکرد صادرات غیرنفتی استان‌های تهران، سمنان، گلستان، گیلان، مازندران، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، فارس، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد در زمینه صادرات غیرنفتی، ارائه و چالش‌ها، فرصت‌ها و پیشنهادهایی درباره این موضوع، مطرح و بررسی شد.
وزیر کشور در حاشیه این نشست گفت: موضوع اصلی نشست این بود که چگونه باید صادرات غیرنفتی را ارتقا داد. ما پیشرفت خیلی خوبی در حوزه صادرات غیرنفتی داشتیم و ارزش این صادرات به ۵۰ میلیارد دلار رسیده است اما ظرفیت کشور برای صادرات غیرنفتی به اذعان متخصصین و دست اندرکاران می‌تواند ۱۰۰ میلیارد دلار را محقق کند. در گام اول می‌توانیم صادرات غیرنفتی را به ۷۰ میلیارد دلار افزایش دهیم و سپس به رقم ۱۰۰ برسیم.
وحیدی ادامه داد: ما باید از ظرفیت استان‌ها استفاده بیشتری کنیم. از استانداران خواستیم که مسئول کنترل تراز ارزی استان باشند و استان بتواند در مقابل صادرات، خودش، ارز مورد نیاز وارداتی را تأمین کند.
وزیر کشور افزود: در زنجیره ارزش راهبردی که قبلاً به استانداران اعلام شده، باید بتوانند این زنجیره ارزش را با صادرات تکمیل کنند و موضوع ارزآوری را در این چارچوب دنبال کنند.
وحیدی گفت: در جلسات بعدی که آقای علی آبادی در وزارت صمت برگزار خواهند کرد، پیشنهادات گسترده و قوی‌تری برای برداشتن گام بعدی مطرح خواهد شد؛ به خصوص امسال که سال رشد تولید و مهار تورم است، تولید ما باید بتواند صادر شود و ضرورت دارد که محصولات صادراتی و بازار هدف را مد نظر داشته باشیم. اینان شاء الله به عنوان یک کار مستمر، دنبال خواهد شد تا با استفاده از ظرفیت استان‌ها و استانداران عزیز بتوانیم در کمک به صادرات غیرنفتی گام‌های بهتری برداریم.

منبع : مهر نیوز