سرانه جمعیت و ظرفیت‌ شهرستان‌ها در توزیع امکانات مد نظر دولت است

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی شامگاه شنبه در جریان سفر به شهرستان‌های غرب استان تهران و با حضور در جلسه شورای اداری شهریار که با حضور مرتضوی معاون اجرایی نهاد ریاست جمهوری، محسن منصوری استاندار تهران و معاونین استانداری برگزار شد اظهار داشت: تلاش برای رفع مشکلات و دغدغه‌های مردم […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی شامگاه شنبه در جریان سفر به شهرستان‌های غرب استان تهران و با حضور در جلسه شورای اداری شهریار که با حضور مرتضوی معاون اجرایی نهاد ریاست جمهوری، محسن منصوری استاندار تهران و معاونین استانداری برگزار شد اظهار داشت: تلاش برای رفع مشکلات و دغدغه‌های مردم جزو سیره و سلوک امام علی (ع) بوده است و امیدواریم این سفر که در روز تعطیل و شهادت مولی الموحدین علی (ع) انجام می‌شود، منشأ تصمیمات خوبی برای گره‌گشایی از مشکلات مردم این منطقه باشد.
رئیس جمهور گفت: در جریان این سفر مواردی از مشکلات مردم شهرستان‌های غرب استان تهران مطرح شد که تبعات این مشکلات ایجاب می‌کند اقدامات سریع برای برطرف کردن آنها انجام شود.
وی با اشاره به مهاجرپذیر بودن شهرستان‌های غرب استان تهران، گفت: ضرورت دارد طرحی درباره نحوه مهاجرت و اسکان در شهرستان‌های غرب استان تهران تدوین شود تا مهاجرت همراه با ضابطه و مقررات باشد.
رئیس جمهور ایجاد فرمانداری ویژه را از ضرورت‌های این منطقه دانست و گفت: این موضوع در دستور کار دولت قرار دارد و پس از بررسی کارشناسی می‌تواند در جلسه هیأت دولت مطرح شود، آنچنان که طرح استان شدن غرب و شرق استان تهران موضوعی قابل بررسی است.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به مشکل تأمین ودیعه مسکن برای خانواده‌های دهک‌های پایین جامعه، گفت: این موضوع در دولت بررسی شده و اوایل هفته آینده درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود.رئیس جمهور در ادامه به نیاز مناطق غربی استان تهران به مترو و حمل و نقل شهری اشاره کرد و گفت: شرکت مشترک شهرداری‌ها می‌تواند در این خصوص فعال شود و بی‌تردید دولت نیز از آن حمایت خواهد کرد.
رئیسی بر ضرورت تکمیل طرح‌های نیمه تمام تأکید کرد و گفت: در راستای تصمیم دولت برای کلنگ نزدن طرح‌های جدید، در این سفر نیز مقرر شد مشکلات مجموعه بزرگ لبنیاتی و همچنین مجموعه پرورش قارچ در این منطقه برطرف شود تا به بهره‌برداری برسند.
رئیس جمهور با اشاره به بازدید از مرکز بازپروری اخوان، اظهار داشت: معتاد متجاهر مزاحم مردم است و ناامنی ایجاد می‌کند، لذا باید آنها را جمع‌آوری و شخصیت روحی و روانی آنها را بازسازی کرد و مرکز اخوان مجموعه خوبی است که می‌تواند در ارتقای امنیت و سالم‌سازی فضای جامعه بسیار مفید باشد.
آیت‌الله رئیسی همچنین درباره واقع شدن واحدهای مسکونی محمدآباد شهر قدس در حریم رودخانه، گفت: تعیین حریم برای رودخانه و دریا یک موضوع کارشناسی و قانونی است و لازم است مشکل مردم محمدآباد پیگیری شود تا تکلیف مردم مشخص گردد.
رئیس جمهور تأکید کرد: باید کارگروهی در این زمینه تشکیل شود تا این مشکل را در سطح شهرستان و نیز در سطح کشور بررسی کند و با تصمیم‌گیری مناسب، دغدغه و نگرانی مردم را برطرف نماید.
وی همچنین به موضوع جمعیت و تاکید دولت برای توزیع امکانات بر اساس آن اشاره کرد و گفت: سرشماری پیش‌تر هر پنج سال یکبار انجام می‌شد، اما آن را به ۱۰ سال یک بار افزایش دادند که به نظر می‌رسد سرشماری پنج سال یک بار منطقی‌تر است، لذا ضرورت دارد ابعاد مختلف این موضوع در جلسات کارشناسی بررسی و تصمیم‌گیری شود.
آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت سامان دادن به وضع اتباع خارجی تأکید کرد و گفت: همه مشخصات و وضع تردد اتباع خارجی در مناطق مختلف کشور، باید کاملاً قاعده‌مند باشد و ضمن احترام به خواهران و برادران افغانستانی حاضر در کشورمان که امروز با مردم ایران پیوند خورده‌اند، لازم است نظارت‌ها نیز با دقت صورت گیرد.
رئیس جمهور گره‌گشایی از مشکلات مردم را وظیفه همه مسئولان دانست و گفت: تأکید می‌کنم سفرهای استانی بدون تشریفات بوده و صرفاً جنبه کاری داشته باشد و در آن برای رفع مشکلات مردم چاره‌اندیشی شود.