سردار سلامی: زیبایی کشتی به همین برد و باخت‌هاست

به گزارش سردبیر پرس، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم تقدیر از مدال‌آوران کشتی گفت: خدا را شکر می‌کنم که امروز در جمع وزیر ورزش، قهرمانان کشتی و پیشکسوتان کشتی و سایر رشته‌ها حضور دارم. یکی از دلنشین‌ترین جلساتی است که فرصت کردم در آن حضور پیدا کنم و […]

به گزارش سردبیر پرس، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم تقدیر از مدال‌آوران کشتی گفت: خدا را شکر می‌کنم که امروز در جمع وزیر ورزش، قهرمانان کشتی و پیشکسوتان کشتی و سایر رشته‌ها حضور دارم. یکی از دلنشین‌ترین جلساتی است که فرصت کردم در آن حضور پیدا کنم و از دعوت دبیر قدردانی می‌کنم.
وی ادامه داد: جامعه ورزشی کشور بخش مهمی از شخصیت کشور ماست. کشورها را با ستارگان‌شان می‌شناسند. این افراد سازنده بخش مهمی از عظمت و شکوه و شخصیت یک کشور هستند. یکی از آرزوهای نوجوانان و جوانان همه کشورها این است که به افتخارات جوانان کشورشان در عرصه ورزش نزدیک شوند. یک حس دست نیافتنی در مورد آنها وجود دارد. قهرمانان ورزشکار با تلاش و تحمل سختی‌ها می‌توانند در میادین بین‌المللی بدرخشند و نام یک کشور را در جهان پرآوازه کنند.
سردار سرلشکر سلامی عنوان کرد: وقتی جام جهانی ۱۹۹۸ برگزار می‌شد من در لبنان بودم. آنجا رسم است که هر خانواده پرچم کشوری را که دوست دارد برنده میدان شود را بر سر در خانه‌اش آویزان می‌کند. در آنجا دو پرچم آویزان بود؛ یکی برزیل و دیگری ایران. ورزش تا این حد مرزها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شخصیت‌های ورزشی وسعت جهانی دارند و همه دنیا به آنها افتخار می‌کنند.
فرمانده کل سپاه یادآور شد: کشتی یک ورزش استثنایی است که باید تمام اجزای بدن قوی باشند و تمام عضلات در آنِ واحد حرکاتی غیر هم‌جهت انجام دهند تا یک ورزشکار موفق شود. من افتخارآفرینی پیشکسوتان کشتی را به خاطر دارم. در زمان قدیم ما تلویزیون نداشتیم اما داخل روستا وقتی که گندم درو می‌کردیم مسابقات را از رادیو با گزارش مرحوم بهمنش می‌شنیدیم و وقتی برنده می‌شدند احساس نشاط به ما دست می‌داد. الان هم وقتی کشتی می‌بینم به صندلی فشار می‌آورم و در زمان رقابت‌های وزنه برداری بلند می‌شوم و می‌گویم این ایران است.
سلامی عنوان کرد: برخی نام‌ها هیچ وقت فراموش نمی‌شوند و حتی وقتی از دنیا می‌روند مرام‌شان جاودان می‌ماند همانند شخصیت پوریای ولی و غلامرضا تختی که ستودنی بودند یا شهیدان جامعه کشتی که تقدیم این کشور شده است. یادی هم از شهدای بسیجی کنیم که چطور این کشور را حفظ کردند
فرمانده کل سپاه گفت: شخصیت یک کشتی‌گیر دو بُعد قوی دارد؛ یکی قدرت و دیگری مقاومت جسمانی، ما چون کار نظامی می‌کنیم تفاوت قدرت و مقاومت را بهتر درک می‌کنیم. کشتی‌گیر انعطاف جسمانی بالا و قدرت مقاومت مقابل فشار حریف را دارد. وقتی کشتی‌گیری به پل می‌رود بسیار باید قدرتمند و مقاوم باشد که مقابل فشار نشکند. سال‌ها زمان می‌برد تا یک کشتی‌گیر دو تا سه دقیقه روی تشک عملکرد خوبی داشته باشد و تحت تأثیر فشارها قرار نگیرد.
فرمانده کل سپاه پاسداران تأکید کرد: یک مفهوم به اسم هوش و حافظه عضلانی وجود دارد. ورزشکاران ما با نشاط کشتی می‌گیرند و همه اینها براساس تمرین و ممارست حاصل می‌شود. بدون اعتماد به نفس کشتی‌گیر نمی‌تواند قابلیت‌های خود را نشان دهد. تمرکز ذهنی خیلی اهمیت دارد. من یک فرمول ساده از قرآن می‌گویم؛ الا بذکرالله تطمئن القلوب. با یاد خدا موفق می‌شوید. وقتی شما به کبریای الهی فکر می‌کنید دیگر شکوه نام یک کشور یا یک کشتی‌گیر حتی قهرمان بلامنازع جهان هم باشد مهم نیست. حسن آقای یزدانی با کشتی‌گیر آمریکایی که نامدار است و کمتر باخته مسابقه دارد و می‌تواند با این روش موفق شود.
وی خاطرنشان کرد: ورزشکار قوی کسی است که در پیروزی فروتن و در شکست عزیز باشد. زیبایی کشتی به همین برد و باخت‌هاست اگر باخت توأم با عزت باشد وسط تشک نخوابید، سریع بلند شوید چرا که دنیا به آخر نرسیده و هر شکستی آغاز یک ماجرا و پیروزی است. ما چون در میدان جنگ بودیم طعم تلخ شکست و طعم شیرین پیروزی را چشیدیم ولی سعی کردیم در شکست‌ها متوقف نشویم هرچند شکست‌ها برای ما به معنای از دست دادن یک سرزمین و شهادت دوستان‌مان بود. هنوز دنیا در ابهام گلی است که مارادونا با دست زده است. کاش ورزشکار ما اینقدر شجاعت اخلاقی داشته باشد که وقتی اشتباه کرد عذرخواهی کند و اگر داور خطای ما را ندید خودمان تذکر دهیم.