سیستان و بلوچستان کم بارش‌ترین استان کشور طی ۷ ماه اخیر

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روابط عمومی اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری اظهار داشت: از ابتدای سال زراعی تا کنون تنها ۱۴.۳ میلیمتر باران در استان باریده که ۹ میلی متر آن در دو هفته اخیر دریافت شده است. سیستان و بلوچستان اکنون حدود ۷۰ میلیمتر کسری بارش نسبت به شرایط […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از روابط عمومی اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری اظهار داشت: از ابتدای سال زراعی تا کنون تنها ۱۴.۳ میلیمتر باران در استان باریده که ۹ میلی متر آن در دو هفته اخیر دریافت شده است. سیستان و بلوچستان اکنون حدود ۷۰ میلیمتر کسری بارش نسبت به شرایط طبیعی دارد و کم‌بارش‌ترین استان کشور در هفت ماه اخیر بوده است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در جریان فعالیت سامانه‌های همرفتی اخیر از ۱۴۰ ایستگاه بارندگی گزارش شده، ادامه داد: اگرچه این بارش‌ها امید بخش بوده اما تغییر چندانی در وضعیت کم‌بارشی استان ایجاد نکرده و همچنان بارش‌های امسال زراعی استان حدود ۸۳ درصد کمتر از شرایط طبیعی است. سال گذشته تا این موقع از سال زراعی بیش از ۱۶۵ میلیمتر باران در استان باریده بود که هزار و ۱۵۳ درصد بیشتر از بارندگی‌های امسال بوده است.
وی کرد: بر اساس داده‌های بلند مدت، ماه‌های پیش رو کم‌بارش‌ترین ماه‌های سال زراعی در استان است که ارتفاع بارش در برخی ماه‌ها نزدیک به صفر است. درست است که خشکسالی و کم‌بارشی از ویژگی‌های اقلیمی سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود اما کم‌بارشی هفت ماه سال زراعی استان در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است. ناپایداری شرایط بارش استان و نوسان زیاد آن ایجاب می‌کند که الگوی توسعه در این منطقه نباید بر محور کشاورزی استوار شود بلکه باید به سمت صنایع با نیاز آبی کم سوق پیدا کند.
حیدری ادامه داد: در برنامه‌ریزی‌های کلان استان بویژه در توسعه اقتصادی باید به تدریج سهم اشتغال از بخش کشاورزی کاهش یابد و به سوی بخش‌های دیگر نظیر صنعت یا خدمات هدایت شود. واقعیت تغییر اقلیم و پیامدهای منفی آن بر زندگی بشر بر هیچکس پوشیده نیست بنابراین باید قبل از آنکه خیلی دیر شود محورهای توسعه با وضعیت اقلیمی سازگار شود و برنامه‌های بلند مدت بر اساس سناریوهای اقلیمی محتمل تنظیم شود. همین تغییر رکوردهای بارش و دما زنگ خطری برای شرایط جدید است که نمی‌توان با آن مبارزه کرد و راهی جز سازگاری با آن وجود ندارد.