شاخص هوای اصفهان در ۱۵ منطقه قرمز و نارنجی است

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز چهارشنبه بیست و هشتم دی‌ماه براساس داده‌های دریافتی ۱۱ ایستگاه شهرداری در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. جمشید لقایی […]

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز چهارشنبه بیست و هشتم دی‌ماه براساس داده‌های دریافتی ۱۱ ایستگاه شهرداری در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.
جمشید لقایی با اشاره به‌ اینکه شاخص سه ایستگاه‌ها کماکان در وضعیت قرمز قرار دارد، افزود: امروز شاخص هوا در ایستگاه دانشگاه صنعتی با ۱۸۵ و در ایستگاه‌های بلوار کاوه و میدان انقلاب با ۱۵۲ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است.
وی ادامه داد: همچنین شاخص کیفی هوا در ایستگاه محله کردآباد با ۱۴۸، میدان باهنر با ۱۴۴، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۱۴۲، رهنان با ۱۴۱، میدان فیض با ۱۴۰، خیابان فرشادی با ۱۳۸، میرزا طاهر با ۱۱۸ و سپاهان شهر با ۱۱۴ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.
مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: به همه شهروندان اصفهانی به ویژه افراد آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های ریوی و قلبی، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود از فعالیت سنگین در فضای باز و تردد غیر ضرور در شهر در صورت امکان خودداری کنند.‌
به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست(منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد و بزرگراه خرازی با ۱۶۰ و استانداری با ۱۷۲ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در رودکی با ۱۲۸ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. همچنان ایستگاه‌های پروین، جی، باغ غدیر و خواجو قطع است.
امروز ایستگاه‌های پایش هوا سجزی با ۸۴ در وضعیت قابل قبول و مبارکه با ۱۲۴ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس بوده و مابقی ایستگاه‌ها در شهرهای مجاور اصفهان از جمله شاهین شهر، خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.
اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز اعلام کرده امروز چهارشنبه با خروج سامانه بارشی از استان رخداد مه، کاهش دما و سکون جوی در شهر اصفهان حاکم می‌شود و غلظت آلاینده های جوی مجدد افزایش می‌یابد.‌
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

منبع : خبرگزاری مهر