شرایط حاد هرمزگان در تصادفات جاده ای

به گزارش سردبیر پرس، سردار حسن مومنی در دیدار با استاندار هرمزگان، اظهار داشت: معضل تصادفات نگران کننده است و در سال‌های اخیر نیز در این حوزه رشد تصادفات را شاهد هستیم. وی افزود: در دهه هشتاد و در سال‌هایی آمار تلفات جاده‌ای به سالی ۲۸ هزار نفر هم رسید اما با برنامه ریزی های […]

به گزارش سردبیر پرس، سردار حسن مومنی در دیدار با استاندار هرمزگان، اظهار داشت: معضل تصادفات نگران کننده است و در سال‌های اخیر نیز در این حوزه رشد تصادفات را شاهد هستیم.
وی افزود: در دهه هشتاد و در سال‌هایی آمار تلفات جاده‌ای به سالی ۲۸ هزار نفر هم رسید اما با برنامه ریزی های صورت گرفته این آمار در سال ۹۵ به حدود ۱۶ هزار نفر رسید اما متاسفانه دوباره آمار در حال رشد است و در سال گذشته شاهد جان باختن حدود ۲۰ هزار نفر در تصادفات جاده‌ای بودیم.
سردار مومنی با تاکید بر اینکه این وضعیت نگران کننده است گفت: عامل انسانی با ۶۲ درصد مهم‌ترین عامل وقوع حوادث است و پس از آن مسیرهای مواصلاتی و خودروها در تلفات جاده‌ای نقش داشته‌اند.
وی ادامه داد: سرعت غیرمجاز، عدم توجه به جلو، سبقت و خستگی و خواب آلودگی مهم‌ترین دلایل تصادفات هستند و ۶۰ درصد از این تصادفات هم در ۳۰ کیلومتری شهرها به وقوع می پیوندد، بیشترین قربانیان حوادث هم جوانان هستند.
رئیس پلیس راه راهور فراجا گفت: در استان هرمزگان هم از سال ۹۹ به بعد شاهد افزایش تصادفات هستیم، این استان در برخی شاخص‌ها از جمله تخطی از سرعت مطمئنه و جان باختن حادثه دیده در محل وقوع تصادف، تصادف موتور سیکلت از میانگین کشوری شرایط بدتری دارد که باید این مسائل کنترل شود.
سردار مومنی با بیان اینکه در حوزه اصلاح راه‌ها تخصیص اعتبار باید صورت گیرد، گفت: سامانه ثبت تخلف و اعمال قانون می‌تواند عامل جدی و موثری در کاهش تصادفات باشد، در استان هرمزگان خودروهای سوخت بر یکی از عوامل مهم تصادفات هستند که باید برای مهار آنها فکری شود.
سردار علی اکبر جاویدان فرمانده انتظامی استان هرمزگان نیز در این جلسه با اشاره به مسئله مهم خودروهای سوخت بر گفت: برای کنترل و توقیف این خودروها در جاده‌های استان طرح‌هایی مد نظر داریم و تلاش داریم ضمن توقیف این خودروها، آنها را به مدت ۶ ماه در توقیف نگه داریم.
وی همچنین به معضل موتور سیکلت‌های فاقد پلاک اشاره کرد و خواستار تعیین تکلیف این موتورسیکلت‌ها شد.