شرکتهای خارجی دخانیات علیرغم درآمدهای سرشار،مالیات مناسب نمی‌دهند

به گزارش سردبیر پرس به نقل از خانه ملت، محمدتقی نقدعلی با اشاره به تولید و فروش سیگار در داخل کشور از سوی ۲ شرکت خارجی چند ملیتی JTI وBAT با مالکیت انگلیسی، آمریکایی و ژاپنی، گفت: متأسفانه موضوع دخانیات در ایران مضطرب الاحوال است. از یک طرف شرکت دخانیات ایران را برای تولید سیگار، […]

به گزارش سردبیر پرس به نقل از خانه ملت، محمدتقی نقدعلی با اشاره به تولید و فروش سیگار در داخل کشور از سوی ۲ شرکت خارجی چند ملیتی JTI وBAT با مالکیت انگلیسی، آمریکایی و ژاپنی، گفت: متأسفانه موضوع دخانیات در ایران مضطرب الاحوال است. از یک طرف شرکت دخانیات ایران را برای تولید سیگار، کشت توتون و تنباکو نهی می‌کنند اما از طرف دیگر در سالیان اخیر مجوزهایی مشکوک به این ۲ شرکت خارجی داده شد و آنها با تولید بسیار بیش از ٧۵ درصد بازار فروش داخلی را در اختیار گرفتند.
وی با اشاره به رانت و سود سرشار که نصیب این ۲ شرکت خارجی شده، افزود: آن‌ها به‌رغم تولید بسیار و درآمدهای هنگفت، هیچ هزینه‌ای در داخل نمی‌کنند و فعالیت آنها جز ضرر، هیچ منفعتی برای کشور و ملت ایران ندارد.
نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران محل مصرف توتون و تنباکوی خارجی این ۲ شرکت خارجی شده است و این شرکت‌ها فقط به دنبال کسب سود سرشار و خروج سرمایه از کشور هستند.
وی با اشاره به تحریم ایران از سوی شرکت‌های خارجی و خروج بسیاری از این شرکت‌ها از ایران، گفت: متأسفانه این ۲ شرکت خارجی تولید سیگار نه تنها از ایران نرفتند، بلکه تولید خود را افزایش دادند و با حمایت‌های رانتی و سرشار از فساد ضمن استفاده از ارز دولتی، سرمایه مردم را چپاول کردند.
این نماینده مجلس با اشاره به پرداخت نکردن مالیات مناسب از سوی این ۲ شرکت خارجی افزود: در اسفند سال گذشته در هنگام تصویب لایحه بودجه در صحن مجلس ما به دنبال مالیات بر سیگارهای خارجی بودیم و می‌خواستیم تفکیک بین مالیات بر سیگارهای خارجی و داخلی قائل شویم اما متأسفانه این موضوع در مجلس مصوب نشد.
نقدعلی بیان کرد: باید برای شرکت ملی دخانیات ایران سیاست‌های کلان در راستای منافع ملی تدوین شود که خوشبختانه شیخان مدیرعامل جدید شرکت به این موضوع توجه ویژه دارد و باید در این مسئله حامی سیاست‌های جدید شرکت ملی دخانیات ایران که در راستای منافع ملی کشور است، بود.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس شورای اسلامی با اشاره به واردات مواد اولیه از سوی این ۲ شرکت خارجی و استفاده نکردن آنها از محصولات داخلی بیان کرد: شرکت‌های خارجی باید علاوه بر استفاده از توتون و تنباکوی داخل، مسئولیت‌های اجتماعی خود با دریافت سود سرشار از فروش سیگار را انجام دهند اما متأسفانه در این بخش هم هیچ منفعتی برای کشور نداشته‌اند.

منبع : خبرگزاری مهر