شفافیت در عمل اجرا شود/ شورای شهر جای پنهان کاری نیست

سردبیر پرس؛ گروه استان‌ها: انتخابات ششمین دوره شورای شهر و روستا تا چند هفته دیگر برگزار می‌شود؛ انتخاباتی که بناست مردم افرادی را برای مدیریت شهری انتخاب کرده و در شورا بگذارند. اما طی سال‌های اخیر شوراهای شهر کشور دچار حواشی زیادی بوده است؛ حواشی ریز و درشتی که گاهی باعث دلسردی مردم نیز شده. […]

سردبیر پرس؛ گروه استان‌ها: انتخابات ششمین دوره شورای شهر و روستا تا چند هفته دیگر برگزار می‌شود؛ انتخاباتی که بناست مردم افرادی را برای مدیریت شهری انتخاب کرده و در شورا بگذارند.

اما طی سال‌های اخیر شوراهای شهر کشور دچار حواشی زیادی بوده است؛ حواشی ریز و درشتی که گاهی باعث دلسردی مردم نیز شده. اما عامل این اتفاقات چیست و چطور می‌توان جلوی آن را گرفت؟

بسیاری از کارشناسان سیاسی و اقتصادی، عدم شفافیت در شورای شهر را عامل فسادهای مختلف می‌دانند و معتقدند در صورت اجرای شفافیت بسیاری از این مسائل رفع شده و قطعاً مردم نیز طعم خدمت را خواهند چشید.

در این موضوع به سراغ فعالان فرهنگی و اجتماعی خراسان شمالی رفتیم و با آن‌ها گفتگو کردیم. رضا خدادادی، فعال رسانه‌ای خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس به اهمیت ویژه شفافیت اشاره داشت و اظهار کرد: باید نامزدهای شورای شهر از هم اکنون شفافیت را در برنامه‌های خود قرار دهند.

تصمیم پنهانی در شورای شهر وجود ندارد

وی افزود: کاندیداها باید منابع مالی تبلیغاتی خود را کاملاً شفاف اعلام کنند تا مردم بدانند هر فرد چه میزان و از چه طریقی هزینه خواهد کرد.

خدادادی شفافیت منتخبان را امری مهم برشمرد و گفت: تمام آرا، تصمیمات و نظرات کاندیداها در جلسات شورای شهر باید شفاف اعلام شود در حالی که طی سال‌های اخیر مشاهده می‌کردیم بسیاری از تصمیمات به صورت پنهانی گرفته می‌شد.

فعال رسانه‌ای خراسان شمالی تصریح کرد: تمامی جلسات باید به صورت آنلاین به مخاطبان و مردم منتقل شود و هیچ بهانه‌ای برای جلوگیری از این عمل وجود ندارد زیرا مردم حق دارند تمام سخنان و حرکات نماینده خود را تحت نظر داشته باشند.

وی افزود: رسانه‌ها باید به دور از جناح بازی شفافیت را از نامزدها و منتخبان مطالبه کنند زیرا در صورتی که شفافیت وجود نداشته باشد قطعاً فسادهای زیادی ایجاد خواهد شد.

خدادادی در انتها از نامزدهای شورای شهر بجنورد خواست تا در چالش شفافیت شرکت کنند و گفت: در صورتی که نامزدها وارد این فضا و چالش نشوند یقیناً در آینده نیز پنهان کاری را سر لوحه کار خود قرار خواهند داد.

نامزدها به حاشیه شهر سر بزنند / شفافیت باید در عمل باشد

حجت الاسلام علیرضا ولی زاده، فعال جهادی بجنورد نیز در گفتگو با مهر اظهار داشت: کاندیداهای شورای شهر پیش از آغاز کار انتخاباتی خود حتماً از مناطق حاشیه شهر بجنورد بازدید کنند تا بدانند در شهر چه می‌گذرد.

وی افزود: مردم حاشیه شهر بجنورد با مشکلات فراوان زیرساختی و کمبود امکانات دست و پنجه نرم می‌کنند که در صورت بی توجهی به آنان آسیب‌های اجتماعی فراوانی را به بار خواهد آورد.

حجت الاسلام ولی زاده تصریح کرد: نامزدها باید بدانند شهر در چه وضعیتی قرار دارد تا پس از چند وقت از انتخابات بهانه نیاورند.

این طلبه جهادی ادامه داد: شفافیت رکن اصلی انتخابات است و اگر نامزدی شفاف نباشد قطعاً در آینده نیز پاسخگو نخواهد بود.

وی افزود: نامزدها باید از حالا شفافیت در ابعاد مختلف را آغاز کنند زیرا این شفافیت باعث دلگرمی مردم و حضور گسترده‌تر آن‌ها در انتخابات می‌شود.

حجت الاسلام ولی زاده با تاکید بر مشکلات مردم حاشیه شهر بجنورد، گفت: مردم این مناطق از شعار خسته هستند و به دنبال افرادی جهادی و کارآمد می‌باشند تا بتوانند مشکلات را حل کنند.

شفافیت در بطن شورای شهر باشد

سید ابراهیم فرامرزی، استاد دانشگاه خراسان شمالی نیز در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس پیرامون انتخابات شورای شهر اظهار کرد: هر انتخابات اهمیت خاص خود را دارد و نباید شورای شهر را کمرنگ جلوه داد.

وی افزود: طی سالیان اخیر شورای شهر به جای اینکه نقطه امید مردم شود باعث دل نگرانی شهروندان شده که این امر باید اصلاح شود.

فرامرزی ادامه داد: یکی از عواملی که می‌تواند عملکرد شورای شهر را کارآمد کند، شفافیت در بطن شورا است به این نحو که هر گونه تصمیم، رأی، نظر، انتخاب سرمایه گذار و ارائه طرحی به صورت شفاف اعلام شود.

این استاد دانشگاه بیان داشت: طی سال اخیر برخی پروژه‌ها به صورت مبهم وارد شورای شهر بجنورد شد که در نهایت هیچ اثری نداشته و از دور خارج شد در حالی که اگر مردم می‌دانستند دقیقاً این طرح چیست و چه طور سر از بجنورد درآورده یقیناً شرایط متفاوت بود.

وی در انتها گفت: از تمامی مردم می‌خواهیم رأی خود را بر مبنای شفافیت قرار دهند و آن زمان نامزدها نیز مجبور می‌شوند شفافیت را پذیرفته و به آن عمل کنند.

جنبش دانشجویی خواهان شفافیت نامزدها است

محسن نجفی، مسئول مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه بجنورد شورای شهر را نمایندگان مستقیم مردم در اداره امور شهری دانست و ادامه داد: مردم این نمایندگان را به عنوان پل ارتباطی خود و حکومت می‌دانند لذا لازم است افرادی صالح، انقلابی، دارای برنامه، مؤمن، امانت دار و صادق انتخاب شوند.

وی شفافیت را یکی دیگر از ویژگی‌های مهم نامزدهای شورای شهر عنوان کرد و افزود: نامزدها باید به صورت مستقیم موضع خود را در خصوص شفافیت اعلام کنند؛ البته این اعلام نظر پس از انتخابات یقیناً از سوی جنبش دانشجویی رصد می‌شود تا افراد خلف وعده نکنند.

نجفی تصریح کرد: به این منظور صرفاً دم زدن از شفافیت ملاک نیست و نامزدها باید مشخص کنند در چه مواردی و به چه شکلی بناست شفافیت داشته باشند.

مسئول مطالبه گری بسیج دانشجویی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: طبق قوانین باید صفر تا صد جلسات شورای شهر علنی باشد مگر در موارد معدود که قانون آن را نیز مشخص کرده لذا کاندیداها باید بدانند که بنا نیست با هر بهانه‌ای جلسات را غیر علنی کنند.

وی افزود: شفافیت پیش نیاز هر گونه پیشرفت است زیرا در گام نخست باعث کاهش زد و بندها، رانت‌ها، فسادها و گردش‌های مالی مشکوک می‌شود و پس از آن هم افزایی برای اصلاح امور صورت خواهد پذیرفت.

نجفی در انتها گفت: جنبش دانشجویی خراسان شمالی در تمام دوران مسئولیت منتخبان تصمیم‌های آنان را رصد خواهد کرد و همواره به دنبال شفافیت بیشتر خواهد بود.

حال باید دید نامزدهای انتخاباتی به این خواسته مطالبه گران لبیک خواهند گفت و در چالش شفافیت شرکت خواهند کرد و یا بهانه‌های گوناگون از این مسئله فرار خواهد کرد؟

لازم به ذکر است سردبیر پرس با همکاری جنبش ازما چالش شفافیت کاندیداهای شورای شهر را راه اندازی کرده است و با اجرای این چالش رأی دهندگان می‌توانند با آگاهی بیشتر نسبت به انتخاب اعضای شورای شهر و روستا اقدام کنند.