شفافیت رکن اصلی انتخاب مردم است/وابسته های سیاسی جایی ندارند

علی رهایی در گفت وگو با خبرنگار سردبیر پرس در خصوص لزوم شفافیت و ایجاد پویش شفافیت در سردبیر پرس، گفت: فرایند انتخابات دارای مکانیسم مشخص و قانونمندی است که این موضوع باعث شده تا روند برگزاری انتخابات در کشور با نظم ویژه ای برقرار شود این در حالی است که بر اساس قانون انتخابات […]

علی رهایی در گفت وگو با خبرنگار سردبیر پرس در خصوص لزوم شفافیت و ایجاد پویش شفافیت در سردبیر پرس، گفت: فرایند انتخابات دارای مکانیسم مشخص و قانونمندی است که این موضوع باعث شده تا روند برگزاری انتخابات در کشور با نظم ویژه ای برقرار شود این در حالی است که بر اساس قانون انتخابات نظارت نیز عضو جدانشدنی از فرایند انتخابات است و مردم بهترین ناظر بر روند برگزاری انتخابات اند.

وی اضافه کرد: با توجه به نظارت‌های عمومی و سیاست‌های اجرایی در انتخابات و همچنین رفتارهای انتخاباتی که توسط داوطلبان و کاندیداهای انتخابات روی داده است شاهد هستیم که شفافیت در انتخابات محقق شده و انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران انتخاباتی قانون مدار و شفاف است.

دبیر جمعیت حامیان انقلاب اسلامی فارس در ادامه تصریح کرد: در برخی از کشورها برخی از نمایندگان با هزینه‌های گزافی که برای انتخابات انجام می‌دهند به نوعی وارد کننده فساد به تصمیمات سیاسی هستند اما با توجه به قوانینی که در کشور در راستای مقابله با هزینه کرد در انتخابات وجود دارد و نظارت دستگاه‌های مختلف نظارتی و مردم شاهد هستیم که امکان ورود هزنیه‌های گزاف به انتخابات در ایران وجود ندارد.

وی ادامه داد: همین موضوع نیز باعث شده تا شاهد ایجاد شفافیت در جامعه در راستای انتخابت افراد و مشارکت‌های سیاسی افراد جامعه هستیم زیرا جامعه دیگر به افرادی که بخواهند وابسته سیاسی باشند روی خوش نشان نمی‌دهد و از انتخاب چنین افرادی که برای انتخابات به اصحاب قدرت و ثروت متصل می‌شوند اعتماد نمی‌کند.

رهایی در ادامه تاکید کرد: فرایند انتخابات در ایران فرایندی شفاف و روشن است این در حالی است که تمامی اطلاعات در اختیار مردم قرار می‌گیرد و مردم نقش تعیین کننده‌ای نیز در انتخاب افراد دارند لازم به ذکر است که مردم در برگزاری انتخابات نیز اولویت نخست اند و انتخابات توسط مردم برگزار می‌شود.

به اعتقاد این فعال سیاسی تأیید یا عدم تأیید صلاحیت داوطلبان انتخابات نیز توسط مردم صورت می‌گیرد زیرا یکی از اولین نهادهایی که نسبت به تأیید یا رد صلاحیت افراد اقدام می‌کند هیأت اجرایی است که متشکل از معتمدین هر شهر است.

سردبیر پرس با همکاری جنبش «ازما» چالشی برای شفافیت راه انداخته که داوطلبان می‌توانند برای معرفی بهتر خودشان به مردم و ایجاد شفافیت بیشتر در پویش مذکور ثبت نام کنند.

منبع : مهر نیوز