شفافیت یک تکلیف و وظیفه قانونی برای جلب اعتماد عمومی است

غلامرضا مرحبا در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس با بیان اینکه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۸ خرداد امسال در سراسر کشور برگزار می‌شود، اظهار کرد: در جامعه اسلامی شورای شهر به عنوان نماد سیاسی، مدنی و مشارکت و حضور مردم شناخته می‌شود و از این […]

غلامرضا مرحبا در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس با بیان اینکه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۸ خرداد امسال در سراسر کشور برگزار می‌شود، اظهار کرد: در جامعه اسلامی شورای شهر به عنوان نماد سیاسی، مدنی و مشارکت و حضور مردم شناخته می‌شود و از این رو این نهاد که در دل جامعه قرار دارد باید به مردم که بزرگترین سرمایه اجتماعی و فرهنگی جامعه باشند توجه کرده و مطالباتشان را مورد بررسی جدی قرار دهد.
وی با اشاره به اینکه اعضای شورای شهر که به انتخاب مردم هستند باید با مدیران دستگاه‌های اجرایی ارتباط داشته باشند تا بتوانند موانع موجود در مدیریت شهری را برطرف کنند، افزود: اگر شفافیت در کارها وجود نداشته باشد، سخن از پاسخگویی و ارزیابی عملکرد مسئولان بیهوده است.
مرحبا، ادامه داد: اگر شفافیت در رأس کارها نباشد، تشخیص مشکلات بسیار دشوار خواهد بود و یک نکته بسیار مهم این است که شفافیت یک تکلیف و وظیفه قانونی و منطقی و عامل جلب اعتماد مردم است.
نماینده مردم آستارا در مجلس شفافیت و پاسخگویی را دو مطالبه اصلی مردم از شوراها عنوان کرد و گفت: شفافیت و پاسخگویی کاندیدا موجب افزایش مشارکت در انتخابات می‌شود.
وی با تاکید بر لزوم شفافیت و پاسخگویی کاندیداهای شورای اسلامی شهر، گفت: افزایش مشارکت و نظارت بر انتخابات با شفاف شدن امکان پذیر است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: عدم شفافیت و پاکدستی نمایندگان مردم از هر نوع که باشد به اعتماد عمومی صدمه می‌زند و نشاط جامعه را خدشه دار می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه اهمیت شرکت در انتخابات بر کسی پوشیده نیست، اظهار کرد: هر فرد با شرکت در انتخابات می‌تواند از حق خود دفاع کند و انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا یکی از حساس‌ترین رویدادهای کشور در چندین سال اخیر می‌باشد.
مرحبا، بهره گیری از رسانه‌ها و مطبوعات مورد اعتماد مردم در فضای سیاسی کشور را از مؤلفه‌های مهم مشارکت حداکثری دانست و گفت: رسانه‌ها و مطبوعات مردم را نسبت به حقوق و مسئولیت آنها در تعیین سرنوشت کشور آشنا کنند.
وی، تزریق روحیه نشاط و امید و اعتماد سازی در جامعه را از وظایف مهم رسانه‌ها اعلام کرد و خواستار حضور تمامی آحاد جامعه در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا شد.
در این راستا سردبیر پرس در طرحی به نام جنبش از ما از نامزدهای انتخاباتی و مردم درخواست دارد تا با حضور در سایت azmaa.net در چالش شفافیت شرکت کنند یعنی به صورت شفاف عملکرد و برنامه‌های حوزه‌های مختلف را به بوته نظرات مردمی و قضاوت بگذارند و این آمادگی وجود دارد که حتی مطالب بیان شده توسط نامزدهای انتخاباتی در سردبیر پرس و همچنین سایت «از ما» منتشر شود.

منبع : خبرگزاری مهر