شمارش معکوس برای گردهمایی بزرگ معنوی در اردبیل

سردبیر پرس – گروه استان‌ها: کمتر از یک روز به ایام فراق عباس (ع) از دشت کربلا باقی مانده است و در استان اردبیل دل‌ها برای این جدایی و فراق به تپش افتاده است. مردم دارالارشاد اردبیل خود را برای برگزاری رویداد بزرگ معنوی آماده می‌کنند، رویداد که در چندین سال پیش بنا به تصمیم […]

سردبیر پرس – گروه استان‌ها: کمتر از یک روز به ایام فراق عباس (ع) از دشت کربلا باقی مانده است و در استان اردبیل دل‌ها برای این جدایی و فراق به تپش افتاده است.
مردم دارالارشاد اردبیل خود را برای برگزاری رویداد بزرگ معنوی آماده می‌کنند، رویداد که در چندین سال پیش بنا به تصمیم بزرگان با اجتماع مردم در پیاده راه عالی قاپو برگزار می‌شود و مردم به یاد سقای دشت نینوا به عزاداری می‌پردازند.
با اینکه وجود کرونا در چندین سال گذشته برگزاری عزاداری‌ها را محدود کرده بود اما امسال خیابان‌ها و کوچه‌ها همه رخت عزا بر تن کرده اند و برای شهدای دشت کربلا سوگواری می‌کنند.
امروز میدان عالی قاپو پس از چند سال خود را برای میزبانی از عاشقان حسینی در روز نهم و دهم محرم آماده کرده است، تجمعی که اکنون شهره خاص و عام بوده و همه ساله برای شرکت در این مراسم علاوه بر استان‌های همجوار از دیگر کشورها نیز مردم خود را به این مراسم می‌رسانند.
عزاداری که هیچ وقت برای اجرای آن تمرین و آماده‌سازی و هماهنگی صورت نگرفته است و شاید می‌توان گفت بداهه بوده و از دل و روح مردم جاری برآمده است و در یک فضای صمیمی با عنایت پروردگار متعال و اعتقادات قلبی مردم و عشق به امام حسین (ع) برگزار می‌شود.
اردبیل در طول تاریخ ارادت خالصانه خود را به سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) در میدان عمل به اثبات رسانده است و می‌توان گفت سابقه عزاداری در اردبیل به بیش از ۶۰۰ سال برمی‌گردد و نقش بسیار مهمی در اعتلای فرهنگ و تمدن شیعی کشور داشته و از جایگاه خاصی در تشیع برخوردار است.
آئین سنتی شمع گردانی یا «شمع پایلاما» از جمله مراسم‌های اجرا شده در اردبیل است که با هدف اثبات عشق و ارادت به حضرت ابوالفضل العباس (ع) و خاندان عصمت و طهارت با حضور دستجات عزاداری اردبیل همزمان با نهم ماه محرم اجرا می‌شود.
در این آئین که از ساعات نزدیک به ظهر تاسوعا آغاز شده و تا غروب ادامه می‌یابد، عزاداران با دسته‌های شمع و گاه با پای پیاده به ۴۱ مسجد شهر اردبیل در محلات مختلف رفته و با روشن کردن شمع که در حقیقت نذری آنها محسوب می‌شود، عشق و ارادت خود را به حضرت ابوالفضل (ع) نشان می‌دهند.
عزاداری‌ها توأم با معرفت عمیق به وقایع عاشورا باشد
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل نیز در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس اظهار کرد: مردم ولایتمدار استان همواره در طول تاریخ تأثیرگذار بوده و به عنوان پایه‌گذار مهد تشیع توانسته‌اند در حاکمیت سیاسی سبب حفظ یکپارچگی ایران اسلامی و خطه اردبیل شود.
حجت الاسلام جعفرزاده با اشاره به اینکه عزاداری‌های ما باید توأم با معرفت عمیق نسبت به وقایع عاشورا باشد، ادامه داد: مجالس عزاداری امام حسین (ع) فرصتی بسیار ارزشمند است تا واعظان و خطیبان به بیان احکام، مباحث شرعی، اخلاقی و اعتقادی بپردازند و عزاداران حسینی را با معارف دینی آشنا کنند.
وی بیان کرد: در این ایام که حال و هوای خاص در پایتخت حسینیت حاکم شده مردم عزادار شهر اردبیل با عشق و علاقه در این فضا حضور پیدا کرده و در روز تاسوعا نیز زیر یک بیرق همه دستجات و عزاداران محلات مختلف گردهم می‌آیند تا تجمع روز تاسوعا و عاشورا را برگزار کنند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل افزود: مراسم امسال عزاداری روز تاسوعا و عاشورا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پررونق‌تر از سال‌های گذشته برگزار خواهد شد که امیدواریم این اجتماع‌های باشکوه نمایشی از عزت و عظمت حسینی دیار دارالارشاد اردبیل باشد.
پخش اجتماع مردم در تاسوعا و عاشورای حسینی از شبکه‌های سراسری
علی ملااحمدی، مدیرکل صدا و سیمای مرکز اردبیل با بیان اینکه اجتماع عظیم مردم اردبیل در تاسوعا و عاشورای حسینی از شبکه سبلان و شبکه‌های سراسری به صورت زنده و مستقیم پخش خواهد شد، گفت: تجمع روز تاسوعا روز ۱۶ مرداد ماه از ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵:۳۰ و تجمع روز عاشورا روز ۱۷ مردادماه از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۸ از میدان عالی قاپو پخش می‌شود.
وی افزود: پخش زنده عزاداری‌های مردم اردبیل در بازار تاریخی اردبیل از دیگر برنامه‌های صدا و سیما بود که طی ۱۰ روز اول محرم با همکاری عوامل این شبکه صورت گرفت.
ملااحمدی ادامه داد: پوشش خبری همایش شیرخوارگان در ورزشگاه رضازاده و مراسم «احلی من العسل» در حسینیه ثارالله از دیگر برنامه‌های زنده این شبکه برای بهره مندی عموم مردم از عزاداری‌های این ماه بود که از شبکه استانی پخش شد.
وی افزود: تلاش‌های شبانه روزی توسط عوامل پخش زنده این شبکه صورت گرفت تا بتوانیم برنامه‌های پربار را از طریق این شبکه در اختیار بینندگان استان و کشور قرار دهیم.
اینجا اردبیل است پایتخت حسینیت مردمی که در گرفتاری‌های خود نیز اوج دلدادگی شأن را از اباعبدالله حسین دریغ نمی‌کنند و برای گرامیداشت یاد و خاطره ۷۲ شهید کربلا همیشه در صحنه‌ها حاضر هستند.
یاد و نام امام حسین (ع) و ۷۲ شهید دشت کربلا و بیرق‌های برافراشته شده عزاداری‌اش تا ابد پابرجاست.