شنیدن نواهایی به افتخار میلاد علی اعلی(ع)/ این صدای عشق است

سردبیر پرس -گروه هنر-علیرضا سعیدی؛ پیشگاه معظم و عزیز حضرت امیرالمومنین علی (ع) و عرض ارادت به ایشان، آن قدر دربرگیرنده شکوه و جلال و جذابیت‌های معنوی است که اهالی فرهنگ و هنر همواره تلاش کرده‌اند تا در اوقات زمانی مختلف به سهم خود آثاری را با گرامیداشت و ارادت به این ساحت مقدس و […]

سردبیر پرس -گروه هنر-علیرضا سعیدی؛ پیشگاه معظم و عزیز حضرت امیرالمومنین علی (ع) و عرض ارادت به ایشان، آن قدر دربرگیرنده شکوه و جلال و جذابیت‌های معنوی است که اهالی فرهنگ و هنر همواره تلاش کرده‌اند تا در اوقات زمانی مختلف به سهم خود آثاری را با گرامیداشت و ارادت به این ساحت مقدس و ارزشمند تولید کنند. فرآیندی که طی سال‌های اخیر به واسطه گسترش و اضافه شدن هنرمندان، گروه‌ها و مجموعه‌های موسیقایی مختلف در حوزه‌های متعدد روند رو به افزایشی داشته است و بسیاری از خوانندگان و آهنگسازان آثار مختلفی را با موضوع گرامیداشت و پاسداشت مقام والای حضرت علی (ع) و روز پدر پیش روی مخاطبان قرار داده‌اند.
فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت علی (ع) و روز پدر بار دیگر بهانه‌ای شد تا بار دیگر رجعتی به برخی تولیدات موسیقایی این سال‌های فرآیند تولید و عرضه آثار موسیقایی داشته باشیم که در حوزه‌های مختلف پیش روی مخاطبان قرار گرفته‌اند. تولیداتی که محوریت اصلی آنها متمرکز بر نام مبارک حضرت امیرالمومنین و گرامیداشت روز پدر بوده و توانسته با استقبال مخاطبان نیز مواجه شود.
آنچه می‌خوانید انعکاس آثاری منتخب در حوزه تولیدات موسیقایی است که طی سال‌های گذشته به پیشگاه مقدس و مهربان حضرت علی (ع) ارایه شده و در برگیرنده جذابیت‌هایی است که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.
«مناجات مولا در مسجد کوفه»؛ میلاد هارونی و آغاز فعالیت‌های جدید با یاد مولا
میلاد هارونی از خوانندگان فعال موسیقی کشورمان چندی پیش بود که در آستانه آغاز فصل جدید فعالیت‌های خود قطعه‌ای برگرفته از مناجات حضرت علی (ع) در مسجد کوفه و دعای کمیل را منتشر کرد.
این هنرمند از جمله خوانندگان جوان موسیقی پاپ کشورمان است که طی سال‌های اخیر آثار متعددی را با مضامین ارزشی، انقلابی، سیاسی و اجتماعی تولید کرده است.
این خواننده ۲۴ ساله در بهمن ماه ۹۱ به صورت حرفه‌ای قطعه‌ای به نام «اشک غریب» برای امام زمان (عج) منتشر کرد و اولین اجرای زنده خود را در نیمه شعبان ۹۲ در اصفهان انجام داد. او در تابستان سال ۹۳ مؤسسه‌ای به‌نام «سربازان جنگ نرم» را راه انداخت که در آن آثار موسیقایی با مضامین انقلابی تولید شد.
برای تماشای نماهنگ فرازی از مناجات حضرت علی در مسجد کوفه اینجا را کلیک کنید.

«با قدسیان»؛ جاودانه ای با صدای علیرضا عصار و محمد اصفهانی
بی تردید یکی از آثار شنیدنی که بعد از گذشت چندین سال از ساخت آن توانسته همچنان به عنوان یکی از بهترین آثار موسیقایی مرتبط با مقام والای حضرت علی (ع) در دسترس شنوندگان قرار گیرد، تک آهنگ «با قدسیان» است.
اثری با شعر فصل الله حروفی، آهنگسازی علیرضا عصار، تنظیم فواد حجازی و خوانندگی علیرضا عصار و محمد اصفهانی که در هر مناسبت مرتبط با ولادت حضرت علی (ع) و عید سعید غدیر خم از شبکه‌های مختلف تلویزیونی و رادیویی پخش می‌شود و همچنان دربرگیرنده جذابیت‌هایی است که نمی‌توان این نغمه را فراموش کرد.
اثری به غایت تمام نشدنی که با همراهی صدای خاص علیرضا عصار و هم جواری اش با صدای مثال زدنی چون محمد اصفهانی، قالبی را پیش روی مخاطب قرار داد که آن را تبدیل به خاطره‌ای ماندگار در گوش شنیداری مردم ایران کرد.
برای شنیدن قطعه با «قدسیان» با صدای علیرضا عصار و محمد اصفهانی اینجا را کلیک کنید.

«علی جان»؛ یادبودی خاطره انگیز از مهرداد کاظمی
مهرداد کاظمی از جمله خوانندگانی که در عرصه تولید آثار موسیقایی انقلاب و هم دفاع مقدس با هنرمندان و نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران فعالیت‌های متعددی را انجام داده است، سال‌ها پیش بود که در گرامیداشت حضرت علی (ع) قطعه «علی جان» را منتشر کرد.
در این قطعه که در دوران تولید و پخش با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد مهرداد کاظمی، هم به عنوان خواننده و هم آهنگساز حضور داشت. اثری که در دوران حضور کم تعداد آثار موسیقایی تبدیل به یکی از پرمخاطب ترین آثار موضوعی دهه هفتاد شد.
برای شنیدن آهنگ «علی جان» با صدای مهرداد کاظمی اینجا را کلیک کنید.

«بیعت با علی»؛ شنیدن یک موسیقی حماسی با نوای ابوذر روحی
نماهنگ «بیعت با علی (ع)» با صدای ابوذر روحی و همراهی گروه سرود «شمیم یاس» یکی از محصولات باشگاه سرود مرکز هنری رسانه‌ای «نهضت» بود که تیر ماه سال گذشته از شبکه سه سیما پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
«آزادی» به خوانندگی محمد اسداللهی و همراهی گروه سرود «نجم الثاقب»، پروژه‌ای به خوانندگی محمدرضا نوشه آثار دیگری هستند که در همان زمان توسط باشگاه سرود مرکز هنری رسانه‌ای نهضت در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
برای تماشای نماهنگ «بیعت با علی» با صدای ابوذر روحی اینجا را کلیک کنید.

«مست قلندر»؛ یک قوالی از سامی یوسف با یاد استادان شهیر
قوالی «مست قلندر» عنوان اثر موسیقایی با صدای سامی یوسف خواننده ایرانی الاصل و راحت فاتح علیخان است که چندی پیش در مدح حضرت علی (ع) بر اساس موسیقی سنتی هندوستان و پاکستان در فضای مجازی منتشر شد.
شعر «مست قلندر» که از اشعار سنتی و قدیمی اسلامی و در وصف حضرت امیرالمومنین علی (ع) است توسط امیر خسرو نوشته و سپس توسط بابا بوله شاه بازنویسی شده است. ملودی سنتی آن هم در ابتدا توسط شخصی به نام عاشق حسین تنظیم شده که سامی یوسف با تنظیم جدید آن را بازخوانی کرده است.
«مست قلندر» پیش از این نیز توسط بسیاری از خواننده‌های شهیر نظیر نوری جهان، نصرت فاتح علیخان، ابیدا پروین، صبری برادرز اجرا شده و سامی یوسف جدیدترین خواننده‌ای است که آن را بازخوانی می‌کند.
برای شنیدن قطعه «مست قلندر» به خوانندگی سامی یوسف اینجا را کلیک کنید.

«شاه مردان»؛ سرودی به افتخار پدران ایران زمین با یاد مولا
مرکز موسیقی انقلاب اسلامی (مأوا) از مجموعه‌های سازمان هنری رسانه‌ای «اوج» در آستانه میلاد با سعادت حضرت علی (ع) چندی پیش بود که در ادامه فعالیت‌های موضوعی خود، سرود «شاه مردان» را در دسترس مخاطبان قرار داد.
در این قطعه که توسط گروه سرود «منتظران صاحب الزمان (عج)» تولید شده، قاسم صرافان شاعر، احسان جوادی آهنگساز و مصطفی محمودی به عنوان مدیرتولید حضور دارند.
برای شنیدن قطعه «شاه مردان» اینجا را کلیک کنید.

«اسدالله»؛ عیدانه‌ای از محسن چاوشی برای دوستداران علی (ع)
محسن چاوشی از خوانندگانی که با وجود برگزار نکردن کنسرت و ظاهر نشدن در انظار عمومی همواره در صدر خبرهای مرتبط با خوانندگان موسیقی پاپ کشورمان است، مرداد ماه سال ۱۴۰۰ بود که قطعه «اسدالله» را در پاسداشت حضرت علی (ع) منتشر کرد.
این هنرمند از جمله خوانندگان دغدغه مندی است که طی سال‌های اخیر آثار متعددی را در منقبت و کرامت اهل بیت (ع) تولید کرده که هریک با واکنش‌های جالب توجهی از سوی مخاطبان مواجه شده‌اند.
در این قطعه محسن چاوشی ترانه سرا و خواننده، اشکان عرب، عادل روح نواز گیتار الکتریک، بهروز میرزایی نوازنده گیتار آکوستیک، امیرحسین کیان پور نوازنده دودوک و مهدی کریم میکس و مستر عوامل اجرایی را تشکیل می‌دادند.
برای شنیدن قطعه «اسدالله» محسن چاوشی اینجا را کلیک کنید.

«صبح غدیر»؛ تماشای یک عیدانه متفاوت از علی اکبر قلیچ
نماهنگ «صبح غدیر» هم یکی دیگر از آثار تصویری بود که مرداد ماه سال ۱۴۰۰ با صدای علی اکبر قلیچ خواننده جوان موسیقی پاپ پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
این محصول به مناسبت عید بزرگ غدیر و در پاسداشت مقام مولای متقیان حضرت علی (ع) به ۲ زبان فارسی و عربی اجرا شده است.
در این نماهنگ که با صدای علی اکبر قلیچ در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است، مهران علوی کارگردان، سعید پاشازاده شعر فارسی، نادر التتان شعر عربی، رضا دارایی تنظیم کننده و علی شمس به عنوان تهیه کننده در این نماهنگ حضور دارند.
برای تماشای نماهنگ «صبح غدیر» به خوانندگی علی اکبر قلیچ اینجا را کلیک کنید.

«خاک آستان علی (ع)»؛ یک عرض ارادت قدیمی با صدای خشایار اعتمادی
خشایار اعتمادی خواننده پیشکسوت موسیقی پاپ که مدت‌های زیادی است از فرآیند تولید آثار موسیقایی پاپ کناره گیری کرده است، سال‌ها پیش بود که در قالب آلبوم «فصل آشنایی» تک آهنگ «خاک آستان علی» را به مناسبت میلاد با سعادت حضرت علی (ع) منتشر کرد.
در این تک آهنگ که از جمله آثار پرطرفدار خشایار اعتمادی محسوب و در آن از صدای محمد اصفهانی نیز بهره گرفته شده است، مظاهر مصفا شاعر، فواد حجازی آهنگساز و تنظیم کننده حضور داشتند.
برای شنیدن قطعه «خاک آستان علی (ع)» به خوانندگی خشایار اعتمادی اینجا را کلیک کنید.

«یکی بود»؛ هدیه‌ای به پدر خاک که ما را به افلاک می‌برد
محسن توسلی خواننده ترانه‌های انقلابی و آیینی هم مدتی قبل بود که در پاسداشت مقام گرامی حضرت امیر قطعه «یکی بود» را منتشر کرد.
در این قطعه شادمانه قاسم صرافان ترانه سرا، محسن توسلی آهنگساز و خواننده، مجتبی تقی پور نوازنده تار، احسان جوادی تنظیم کننده و جواد قدسی گرافیک عوامل اجرایی را تشکیل می‌دهند.
محسن توسلی از جمله خوانندگان شناخته شده ترانه‌های انقلابی است که طی سال‌های اخیر فعالیت‌های زیادی در عرصه تولید آثاری مرتبط با مضامین انقلابی و اجتماعی داشته است. این خواننده علاوه بر اجراهای زنده‌ای که در کشورمان داشته در برخی کشورهای اسلامی نیز اقدام به برگزاری کنسرت کرده است.
برای شنیدن قطعه «یکی بود» با صدای محسن توسلی اینجا را کلیک کنید.

«علی ای همای رحمت»؛ شنیدن یک شعر ناب با صدای ناب
قطعه «علی ای همای رحمت» از آلبوم «دیده بگشا» یکی از تک آهنگ‌های ماندگاری است که به خوانندگی محمد اصفهانی در وصف حضرت علی (ع) پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.
آلبوم «دیده بگشا» از آثار مهم و ماندگار حوزه موسیقی تولید شده در سال ۱۳۸۰ است که در تکریم و بزرگداشت امام علی (ع) با حضور هنرمندان شناخته موسیقی آن دوران از جمله علی معلم، فریدون شهبازیان، محمد اصفهانی، علیرضا کهن دیری، مجید اخشابی، شهریار فریوسفی، محمد حقیقی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
یکی از قطعات پرمخاطب و ماندگاری که در این آلبوم خاطره ساز مورد توجه قرار گرفت، قطعه‌ای برگرفته از شعر ماندگار مرحوم محمدحسین شهریار به نام «علی ای همای رحمت» است که با موسیقی مرحوم شهریار فریوسفی و خوانندگی محمد اصفهانی هنرمندی که در تولید این گونه آثار پرمخاطب ترین و ماندگارترین آثار را تولید کرده است، توانسته همچنان به عنوان یکی از تک آهنگ‌های ارزشمند پیرامون کرامت حضرت علی (ع) معرفی شود.
برای شنیدن قطعه «علی ای همای رحمت» به خوانندگی محمد اصفهانی اینجا را کلیک کنید.

«آواز دشتی علی مولا»؛ مدح حضرت امیر با صدای اکبر گلپایگانی
مرحوم اکبر گلپایگانی قطعات ماندگاری تولید کرده که با وجود حدود نیم قرن همچنان در ذهن و خاطره همه طبقات جامعه مانده است.
یکی از قطعات ماندگار این استاد موسیقی اثری در مدح حضرت امیر است که این خواننده فقید نزدیک به پنجاه سال پیش خوانده است. اثری که ترانه سرا و آهنگسازش هنرمندی به نام امیر پازوکی است که البته هیچ نسبتی هم با جهانبخش پازوکی ندارد.
برای شنیدن قطعه آواز دشتی «علی مولا» با صدای مرحوم اکبر گلپایگانی اینجا را کلیک کنید.

«بابا حیدر مدد»؛ شنیدن قطعه‌ای پرطرفدار از فرمان فتحعلیان
تک آهنگ «بابا حیدر مدد» نیز یکی از مهم‌ترین و پرمخاطب ترین آثار موسیقایی مرتبط با گرامیداشت مقام والای حضرت علی (ع) است که به واسطه صدای خاص فرمان فتحعلیان رنگ و بوی متفاوتی به خود گرفت.
فرمان فتحعلیان یکی از معدود خوانندگانی است که اشعار و ترانه‌های بسیاری در وصف امیرالمومنین علی (ع) دارد. او از ابتدای فعالیت حرفه‌ای خود این قبیل آثار را با موسیقی متفاوتی به مخاطبان ارایه کرد و همین باعث شد بتواند طیف گسترده‌ای از مخاطبان را به سمت آثار خود جذب کند.
«هو حق» و «نور خورشید ولایت» نیز از جمله آثار پرطرفدار فرمان فتحعلیان در وصف حضرت علی (ع) است.
برای شنیدن تک آهنگ «بابا حیدر مدد» اینجا را کلیک کنید.

«بوسه برتیغ»؛ هدیه‌ای ماندگار از مهراج محمدی در سال ۸۶
تک آهنگ «غرقه بحر گنهم یا علی» یا «بوسه بر تیغ» هم یکی از ماندگارترین آهنگ‌های مهراج محمدی خواننده سال‌های دور موسیقی پاپ در دهه هفتاد است که در نوع خود یکی از بهترین آثار برگزیده سال ۸۶ معرفی شده است.
مظاهر مصفا شاعر و فواد حجازی آهنگساز تعدادی از عوامل اجرایی تک آهنگ «بوسه بر تیغ» را تشکیل می‌دادند.
برای شنیدن قطعه «بوسه بر تیغ» مهراج محمدی اینجا را کلیک کنید.

«مثل ماه آسمون»؛ تماشای یک موسیقی برای روز پدر
«مثل ماه آسمون» عنوان یکی از محصولات مرکز موسیقی انقلاب (مأوا) بود که چندی پیش در آستانه سالروز ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
علی یعقوب‌زاده، سمانه حبیب‌پور، ایلیا نیرومند، نسرین رضانژاد، هلنا افشارپور گروه بازیگران، سعید سراجی مدیر تصویربرداری و تدوین، حسین بنیاد دستیار کارگردان و برنامه ریز، مجتبی نسائی بجستانی، عاطفه رضایی چهره‌پرداز، جواد تمدنی مدیرتولید، سعید سیفی نژاد گروه اجرایی این نماهنگ را تشکیل می‌دهند.
برای تماشای نماهنگ «مثل ماه آسمون» اینجا را کلیک کنید.
«قراضه چین» با شعری از مولانا و آهنگسازی و خوانندگی محسن چاوشی، «مست تولا» با شعری از میرزا حبیب خراسانی و صدای سعید خلج، «علی مولا» با شعر، «یا مولا دلم تنگ اومده» از آثار فولکلور موسیقی نواحی ایران با هنرمندی علیرضا افتخاری و بیژن بیژنی، «بوسه بر تیغ» با همکاری فواد حجازی و فریدون شهبازیان و خوانندگی مهراج محمدی، «پدر» با شعری از فریبا فدایی، آهنگسازی رامین یوسف زمانی و خوانندگی مازیار عصری، «حضرت خورشید» با شعری از عبدالجبار کاکایی، آهنگسازی فواد حجازی و خوانندگی حسام الدین سراج، «مولا علی جان» از آلبوم «گل آفتابگردون» گروه موسیقی «آریان»، «بهترین حرف» با شعری از اسحاق انور، آهنگسازی حمید اکبرزاده و خواننده مجید اخشابی، «دستای یه مرد» با شعری از حمیدرضا صمدی، آهنگسازی بابک زرین و صدای رضا صادقی نیز از جمله تک آهنگ‌های ماندگار و خاطره‌سازی هستند که با محوریت ارادت به حضرت امام علی (ع) پیش روی مخاطبان قرار گرفته‌اند.

منبع : مهر نیوز