شهر کریمه اهل‌بیت(ع) سوگوار علمدار باوفای دشت کربلا

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، در نهمین روز از ماه محرم شهر مقدس قم به یاد سقای دشت کربلا یکپارچه در غم و اندوه بود و عزاداران حسینی در مصیبت علمدار کربلا بر سر و سینه زدند. از صبح روز تاسوعای حسینی هیئت‌های مذهبی از نقاط مختلف شهر مقدس قم خود را به میدان آستانه […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، در نهمین روز از ماه محرم شهر مقدس قم به یاد سقای دشت کربلا یکپارچه در غم و اندوه بود و عزاداران حسینی در مصیبت علمدار کربلا بر سر و سینه زدند.
از صبح روز تاسوعای حسینی هیئت‌های مذهبی از نقاط مختلف شهر مقدس قم خود را به میدان آستانه و حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) رساندند تا مصیبت شهادت سید و سالار شهیدان، ساقی لب تشنه و بی دست کربلا و ۷۲ تن از اضحاب عاشورایی سیدالشهدا (ع) را به محضر بانوی کرامت تسلیت گویند.
تاسوعا روزی است که به نام قمر بنی هاشم نام گرفته به همین دلیل بسیاری از جوانان و نوجوانان به یاد و عشق سقای دشت کربلا لباس سقایی بر تن کرده و در بین دسته‌ها به عزاداران تشنه کام حسینی آب می‌دادند.
با اینکه هوای این روزهای تابستانی قم بسیار گرم است اما این امر مانع از حضور دسته‌های عزاداری در روز تاسوعا در قم نشد و از ساعات ابتدایی صبح روز تاسوعا تا عصر این روز همچنان شاهد ورود هیئت‌های مذهبی به حرم بانوی کرامت هستیم.
بیشتر هیئت‌های مذهبی دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی دارند که با نوای مداحان بر سر و سینه می‌زنند و در عزای مصیبت عظمای سیدالشهدا و برادر باوفایش اشک می‌ریزند؛ در عین حال تعدادی از جوانان نیز در هیئت با حمل پرچم‌های بزرگ مشکی و سرخ یا حسین (ع) پیشگام هیئت‌ها هستند و کودکان و نوجوانان نیز دست در دست بزرگ‌ترهایشان ارادت و عشق خود را به ساحت سیدالشهدا (ع) نشان می‌دهند.

آیت الله سعیدی تولیت حرم مطهر حضرت معصومه (س) نیز با حضور در ایوان آئینه حرم مطهر به هیئت‌های عزاداری خیر مقدم می‌گویند.
نماز جماعت ظهر روز تاسوعای حسینی نیز به امامت آیت الله سعیدی در صحن امام رضا (ع) حرم مطهر برگزار شد.
در اطراف مسیرهای منتهی به حرم مطهر حضرت معصومه (س) و در سطح شهر نیز بیش از ۱۵۰ ایستگاه‌ه صلواتی از سوی هیئت‌های مذهبی و خادمان حسینی دایر شده که نذورات و غذاهای تبرکی، چای، شربت در این ایستگاه‌ها در بین عزاداران حسینی توزیع می‌شود.
از صبح امروز نیز مجالس عزاداری در دفاتر بیوت مراجع معظم تقلید و همچنین دفتر مقام معظم رهبری در قم برپا بود و خطبا و مداحان اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) به سخنرانی و نوحه سرایی پرداخته و اقشار مختلف مردم حاضر در این مجالس در سوگ مصیبت خاندان اهل‌بیت (ع) اشک ماتم ریختند.
نیروی‌های انتظامی، اورژانس و همچنین هلال احمر استان قم در مسیر حرکت هیئت‌ها پررنگ بود و عزاداران در کمال آرامش و امنیت به عزاداری خود مشغول بوده و هستند.
عزاداران کشورهای افغانستان، پاکستان و عراق نیز در روز تاسوعای حسینی با حضور در حرم مطهر بانوی کرامت به عزاداری پرداختند.
آئین مشعل گردانی نجفی‌های مقیم قم در شب عاشورای حسینی نیز برگزار می‌شود و از گذرخان به سمت حرم مطهر حضرت معصومه (س) با حمل مشعل‌های فروزان حرکت خواهند کرد.

منبع : مهر نیوز