شکارچیان سابقه دار در اردستان محیط‌بان را با خودرو زیر گرفتند

علیرضا غلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس اظهار داشت: شامگاه چهارشنبه ۲۴ آبان در پی دریافت گزارش مبنی بر شکار غیرمجاز در منطقه حفاظت شده کهیاز اردستان، نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست در عملیات تعقیب و گریز شکارچیان با دستور قضائی اقدام به راه بندان کردند. وی افزود: علی رغم تذکر محیط‌بانان مبنی بر ایست […]

علیرضا غلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس اظهار داشت: شامگاه چهارشنبه ۲۴ آبان در پی دریافت گزارش مبنی بر شکار غیرمجاز در منطقه حفاظت شده کهیاز اردستان، نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست در عملیات تعقیب و گریز شکارچیان با دستور قضائی اقدام به راه بندان کردند.
وی افزود: علی رغم تذکر محیط‌بانان مبنی بر ایست برای بازرسی، شکارچیان متخلف که دو نفر بودند با خودرو به سمت محیط‌بانان حرکت می‌کنند و یک محیط بان را زیر گرفتند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: این محیط‌بان مصدوم که حدود ۴۰ سال دارد بر اثر آسیب‌دیدگی شدید از ناحیه کتف، لگن و گردن هم اینک در بیمارستانی در اصفهان بستری است.
غلامی با بیان اینکه متخلفان که از شکارچیان سابقه‌دار بودند، شناسایی شده‌اند، خاطرنشان کرد: متخلفان تاکنون دستگیر نشدند.
به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، بستگان محیط‌بان احمدعلی عابدینی گفته‌اند که این محیط‌بان از ناحیه هر دو استخوان لگن دچار شکستگی و از ناحیه کمر، سر، گردن، پای چپ به شدت دچار آسیب‌دیدگی شده است.
ساعت ۲۰:۴۵ دقیقه چهارشنبه (۲۴ آبان ماه) در روستای رشیدآباد منطقه سفلی زواره بعد از آنکه یک روز و نیم محیط بانان در تعقیب و گریز شکارچیان بودند، این افراد در منطقه گم می‌شوند. محیط بانان با توجه به اینکه شکارچیان را گم کردند و صدای تیراندازی را شنیدند اقدام به بستن راه اصلی روستا می‌کنند، شکارچیان زمانی که از کوه پایین می‌آیند نزدیک محیط‌بانان که می‌شوند شناسایی می‌شوند و پلاک خودرو آنها که خودرو تیبا نوک‌مدادی بوده را یادداشت می‌کنند.
منطقه حفاظت شده کهیاز دارای کوه‌ها، دشت‌ها و تپه ماهورهای مختلف است. از مهمترین دشت‌های منطقه می‌توان به دره باغ و انجیله و از مهمترین ارتفاعات آن به کهیاز و کوه سیاه اشاره کرد. منطقه کهیاز یکی از زیستگاه‌های کویری کشور محسوب می‌شود که به دلیل داشتن حداقل تعارضات و مستثنیات و برخورداری از ویژگی‌های خاص توپوگرافی، زیستگاه مناسبی برای بسیاری از گونه‌های جانوری و گیاهی ارزشمند محسوب می‌شود.
این منطقه زیستگاه بسیاری از گونه‌های جانوری نادر و با ارزش از جمله جبیر، پلنگ، هوبره و احتمالاً یوزپلنگ آسیایی می‌باشد.
کهیاز در سال ۱۳۸۹ به عنوان منطقه حفاظت شده ارتقا سطح یافت. این منطقه با وسعت ۹۲ هزار هکتار در پنج کیلومتری شرق شهرستان اردستان واقع شده است.
منبع : مهر نیوز