صادرات چمدانی ۱۰۱ هزار دلاری محصولات صنایع‌ دستی گلستان

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، رحمان فرمانی صبح پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهارکرد: به دلیل نبود پایانه تخصصی صادراتی، بسیاری از صنایع‌دستی گلستان از گمرک سایر استان‌ها صادر می‌شود که آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد. طبق گفته سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان آمار صادرات محصولات صنایع‌دستی استان بر […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، رحمان فرمانی صبح پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهارکرد: به دلیل نبود پایانه تخصصی صادراتی، بسیاری از صنایع‌دستی گلستان از گمرک سایر استان‌ها صادر می‌شود که آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد.
طبق گفته سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان آمار صادرات محصولات صنایع‌دستی استان بر دو اساس رسمی از طریق گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) تهران و یا به‌صورت چمدانی گردآوری می‌شود.
وی تصریح کرد: هنرمندان استان گلستان همه‌ساله بخشی از تولیدات خود را از طریق واسطه‌ها و یا به صورت چمدانی به سایر کشورها صادر می‌کنند که این موضوع با توجه به شیوع کرونا ویروس و تضعیف همه بخش‌های تولیدی و فروش، بازرگانی خارجی تا حد زیادی تحت شعاع این معضل قرار گرفته است.
فرمانی خاطرنشان کرد: در ۹ ماهه سال ۱۴۰۰، میزان تقریبی صادرات چمدانی تولیدات صنایع‌دستی هنرمندان و صنعتگران استان ۱۰۱ هزار و ۶۷۴ دلار بوده است.
وی بیان کرد: گلیم و گبه، فرش چرم، زیورآلات ترکمن، رودوزی سنتی، پارچه دستبافت و جاجیم از عمده محصولات صادراتی صنایع‌دستی استان بوده که از طریق واسطه‌ها و به صورت چمدانی به کشورهای ایتالیا، آلمان، ژاپن، ازبکستان، عراق، قزاقستان، ترکیه، استرالیا، بحرین، کانادا و روسیه و غیره صادر شده است.
منبع : مهر نیوز