صدور بدون ضابطه مجوز تأسیس آموزشگاه های آزاد هنری به هنرجویان

به گزارش سردبیر پرس، حبیب صدقی در نشست معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هنرمندان انجمن‌های مختلف فرهنگی، هنری، مسئولان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان بناب طی گزارشی از وضعیت فرهنگ و هنر و رسانه شهرستان اظهار کرد: شهرستان بناب از لحاظ فرهنگ و […]

به گزارش سردبیر پرس، حبیب صدقی در نشست معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هنرمندان انجمن‌های مختلف فرهنگی، هنری، مسئولان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان بناب طی گزارشی از وضعیت فرهنگ و هنر و رسانه شهرستان اظهار کرد: شهرستان بناب از لحاظ فرهنگ و هنر در سطح استان و کشور ممتاز بوده و با توجه به کثرت هنرمندان واجد حمایت و عنایت مسئولان محترم دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
وی با اشاره به فعالیت یک واحد مؤسسه فرهنگی، هنری تک منظوره و ۶ انجمن فرهنگی و هنری در این شهرستان افزود: ۷ گروه ثبت شده نمایشی، ۱۱ واحد چاپخانه و ۵ واحد انتشارات در سطح شهرستان فعال بوده و بصورت مستمر به تولید محصولات فرهنگی و هنری می‌پردازند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بناب با بیان اینکه ۶ جشنواره مختلف فرهنگی و هنری در شهرستان برگزار می‌شود و دو جشنواره با قدمت بیش از ۲۰ سال برگزاری از افتخارات این شهرستان است؛ تصریح کرد: جشنواره سراسری شعر غدیر با ۲۲ دوره برگزاری مستمر متأسفانه امسال بعلت عدم تحقق هزینه‌های آن برگزار نشد و جشنواره تئاتر شهرستان نیز ۲۴ دوره برگزار شده و امسال بیست و پنجمین دوره آن برگزار خواهد شد.
صدقی همچنین افزود: دو جشنواره بالای ده سال سابقه برگزاری مشتمل بر جشنواره آوای انتظار با ۱۷ سال و جشنواره هنرهای تجسمی با ۱۳ سال همچنان برگزار می‌شوند.
وی با بیان اینکه دو جشنواره عکس با ۳ دوره برگزاری و جشنواره فیلم با دو دوره برگزاری از جشنواره‌های جدید این شهرستان هستند؛ گفت: البته طی دو سال گذشته بخاطر عدم تخصیص اعتبار نتوانستیم آنها را برگزار کرده و فعال نگه داریم.
دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان بناب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در راستای تکریم و بزرگداشت مقام شامخ شهدای گرانقدر ۸ سال جنگ تحمیلی برنامه‌ای ترتیب یافته بود که تمثال مبارک شهدای گلکون کفن شهرستان بناب توسط اعضای انجمن هنرهای تجسمی شهرستان تصویرگری شود که این مهم نیز با تلاش هنرمندان شهرستان انجام شد.
صدقی یادآور شد: این مجموعه نفیس طی نمایشگاهی در نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بناب در معرض دید عموم قرار گرفت.
وی ضمن تقدیر و تشکر از هنرمندان انجمن هنرهای تجسمی بناب گفت: هفته گذشته اختتامیه کنگره بزرگداشت ده هزار شهید آذربایجان شرقی با برگزاری یادواره شهدای هنرمند و قاری قرآن این شهرستان ترتیب یافت و آثار هنرمندان حاوی تمثال آن شهدای گرانقدر به خانواده‌هایشان که در مراسم حضور داشتند، توسط خود هنرمندان اهدا شد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بناب در ادامه با اشاره به صدور مجوز تأسیس آموزشگاه‌های آزاد هنری به هنرجویان از سوی سازمان فنی و حرفه‌ای و مشکلات بوجود آمده تصریح کرد: متأسفانه سازمان فنی و حرفه‌ای به هنرجویان خود بدون ضابطه مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد هنری ارائه می‌دهد و مؤسسان این آموزشگاه‌ها پس از مدت کوتاهی اقدام به درخواست افزایش رشته در زمینه‌های مختلف هنری از جمله موسیقی می‌نمایند که آن هم مورد موافقت قرار می‌گیرد.
صدقی اضافه کرد: متأسفانه آموزش‌های ضعیف چنین آموزشگاه‌هایی موجب می‌شود تا کیفیت آموزش بشدت تنزل یافته و از طرفی اساتید بزرگ نمی‌توانند از ارشاد اسلامی مجوز تأسیس آموزشگاه بگیرند.
وی یادآور شد: شهرستان بناب دارای ۱۴ رسانه شامل نشریات چاپی و پایگاه‌های خبری است.
این مقام مسئول حوزه فرهنگ و هنر شهرستان در پایان از عدم یکنواخت بودن صدور مجوز در استان‌ها و مناطق مختلف برای برگزاری کنسرت انتقاد کرد و خواستار وحدت رویه در این موضوع شد.

منبع : مهر نیوز