صنایع دستی به عنوان ابزار اقتصاد هویت بنیان باید رونق یابد

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مریم جلالی شامگاه سه شنبه در آئین اختتامیه جشنواره ملی آش ایرانی و نمایشگاه ملی صنایع دستی در زنجان، با بیان اینکه برگزاری جشنواره ملی آش ایرانی و همچنین صنایع دستی فرصت ارزشمند برای توسعه و معرفی ظرفیت‌های صادراتی و اقتصادی این بخش است، گفت: صنایع دستی و میراث ناملموس […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، مریم جلالی شامگاه سه شنبه در آئین اختتامیه جشنواره ملی آش ایرانی و نمایشگاه ملی صنایع دستی در زنجان، با بیان اینکه برگزاری جشنواره ملی آش ایرانی و همچنین صنایع دستی فرصت ارزشمند برای توسعه و معرفی ظرفیت‌های صادراتی و اقتصادی این بخش است، گفت: صنایع دستی و میراث ناملموس کشور زمینه و ابزار اقتصاد هویت بنیان است و باید این بخش از اقتصاد رونق یابد و این مدل از اقتصاد، مردمی و خانواده محور است.
وی با اشاره به برگزاری شانزدهمین دوره جشنواره ملی آش ایرانی در شهر زنجان، افزود: جشنواره آش و نمایشگاه صنایع دستی ۲ رویداد ملی مهم در تقویم گردشگری و حاصل میزبانی گرم مردم زنجان است.
معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، برگزاری جشنواره ملی آش ایرانی فرصتی ارزشمند برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان زنجان است، گفت: امیدواریم با برگزاری این جشنواره‌ها بتوانیم زنجان را به جهان شناسانده و این جشنواره بین‌المللی شود.
جلالی ساخت صنایع دستی فلزی در زنجان را به عنوان یک، مزیت در زمینه ساخت و صادرات صنایع دستی عنوان کرد و ادامه داد: امروزه زنجان به شهر صنایع دستی شهره است و هنرمندان آن از فلز بی جان و بی روح، هنر می‌آفرینند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان نیز در این مراسم با بیان اینکه جشنواره ملی آش به‌عنوان بزرگترین رویداد شهر در تقویم رویدادهای کشور ثبت شده است، گفت: برگزاری جشنواره‌های مختلف در زنجان، شهر را تبدیل به شهر جشنواره‌ها کرده است.
سعید صفوی با اشاره پروژه فاخر مجموعه سبزه میدان قلب زنجان است و مقرر شد تا غرفه‌های آن نمودی از یک ایران کوچک باشد، افزود: این مجموعه چهار هکتاری در آینده نزدیک محل تلاقی هنرمندانی از سراسر کشور خواهد بود و طبق گفته شهردار؛ فرآیند مزایده آن انجام شده است و امیدواریم پس از طی مراحل اداری شاهد حضور شرکت‌های متخصص باشیم.