ضرورت استفاده از تجارب قضات و مدیران شاغل در صف قوه قضائیه

به گزارش سردبیر پرس، چهارمین نشست هیأت اندیشه ‎ورزی حوزه در معاونت اول معاونت اول قوه‏ قضائیه با حضور رؤسای کل دادگستری استان‌های هرمزگان، گلستان، کرمانشاه، یزد، آذربایجان غربی، زنجان و البرز و تعدادی از مدیران ارشد ستاد قوه قضائیه با موضوع راهکارهای عملی کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری برگزار شد. حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مصدق […]

به گزارش سردبیر پرس، چهارمین نشست هیأت اندیشه ‎ورزی حوزه در معاونت اول معاونت اول قوه‏ قضائیه با حضور رؤسای کل دادگستری استان‌های هرمزگان، گلستان، کرمانشاه، یزد، آذربایجان غربی، زنجان و البرز و تعدادی از مدیران ارشد ستاد قوه قضائیه با موضوع راهکارهای عملی کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه در این نشست گفت: یکی از معضلات دستگاه قضائی، روند فزاینده ورودی پرونده به قوه‏ قضائیه است که علت و منشأ آن الزاماً ارتباط به قوه‎ قضائیه ندارد و نیازمند راه‎ حل مؤثر برای کاهش فشار به قضات و کارکنان است.
وی افزود: برخی راهکارهای کاهش پرونده نیازمند اصلاح قانون است و برخی هم با اتخاد تدابیر عملی و پیشگیرانه قابل تحقق است.
حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق تصریح کرد: مبنای ما این است که برای حل معضلات دستگاه قضائی حتماً از تجربه قضات و مدیران شاغل در صف قوه قضائیه یعنی دادسراها و محاکم استفاده کنیم و بدون لحاظ نظرات آن‌ها، راهکارهایی که ارائه خواهد شد، انتزاعی و ابتر خواهد ماند.
معاون اول قوه قضائیه گفت: علت تشکیل هیئت‌های اندیشه‎ وزری در معاونت اول نیز همین رویکرد است و ما با استفاده از تجارب و راهکارهای عملی مدیران و قضات دادگستری‌ها واندیشمندان و پژوهشگران، تلاش می‌کنیم پیشنهادهای مؤثر خود را به رئیس قوه قضائیه ارائه کنیم.
در ادامه این جلسه که به مدت چهار ساعت به‌طول انجامید، رؤسای کل دادگستری استان‌ها تجارب و راهکارهای عملی خود را در حوزه کاهش ورودی پرونده‌ها به اشتراک گذاشتند.

منبع : مهر نیوز