ضرورت به کارگیری حفاظت مشارکتی در تنوع زیستی و زیستگاه ها

محمود شکیبا در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس اظهار کرد: امروزه حفاظت زیستگاه‌ها و تنوع زیستی بدون استفاده از کمک مردم و علاقه مندان به محیط زیست تقریباً غیر ممکن شده است. وی افزود: در تمام دنیا به این نتیجه رسیده‌اند اگر افرادی که در منطقه زندگی می‌کنند برای حفاظت مشارکت نداشته باشند تنها با […]

محمود شکیبا در گفت‌وگو با خبرنگار سردبیر پرس اظهار کرد: امروزه حفاظت زیستگاه‌ها و تنوع زیستی بدون استفاده از کمک مردم و علاقه مندان به محیط زیست تقریباً غیر ممکن شده است.
وی افزود: در تمام دنیا به این نتیجه رسیده‌اند اگر افرادی که در منطقه زندگی می‌کنند برای حفاظت مشارکت نداشته باشند تنها با حفاظت نیروهای دولتی نمی‌توان به نتیجه مطلوب رسید.
شکیبا ادامه داد: وقتی افراد علاقه مند در این حفاظت مشارکت می‌کنند منطقه و تنوع زیستی منطقه را متعلق به خود می‌دانند و علاوه بر اینکه خود آنها به محیط آسیبی نمی‌رسانند جلوی آسیب رساندن دیگران را هم می‌گیرند.
وی افزود: حفاظت مشارکتی بهترین روش برای حفظ تنوع زیستی و زیستگاه‌ها است و اینکه افرادی داشته باشیم که احساس تعلق خاطر به منطقه می‌کنند و به این وسیله حفاظت خود را در منطقه بالا ببریم.
شکیبا تاکید کرد: حفاظت مشارکتی در حال حاضر یکی از روش‌های مؤثر حفظ تنوع زیستی و زیستگاه کشور و محیط زیست در دنیا است.
منبع : مهر نیوز