طبیعت را در سیزده بدر نابود نکنیم

به گزارش سردبیر پرس، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: ۱۳ فروردین ماه روز انس با طبیعت نامگذاری شده، روزی که به رسم دیرین و سنت پدرانمان به دامان طبیعت پناه می‌بریم. سنتی نیک و زیبا که می‌بایست با نگاه مراقبت و حفاظت از محیط زیست برگزار شود. چراکه اگر […]

به گزارش سردبیر پرس، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: ۱۳ فروردین ماه روز انس با طبیعت نامگذاری شده، روزی که به رسم دیرین و سنت پدرانمان به دامان طبیعت پناه می‌بریم. سنتی نیک و زیبا که می‌بایست با نگاه مراقبت و حفاظت از محیط زیست برگزار شود. چراکه اگر در روز طبیعت اقدامات ما باعث آسیب به محیط زیست و تخریب آن شود، همان داشته‌های طبیعی و سرمایه‌های محیط زیستی برجای مانده نیز از بین خواهد رفت و روز توجه به طبیعت به روز نابودی آن تبدیل می‌شود.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به آموزه‌های دینی و فرهنگ اصیل ایرانی در راستای حفظ و حراست از طبیعت، گفت: با توجه به فصل گلدهی گیاهان و زایش حیوانات در فصل بهار، محل اسکان خود در روز طبیعت را طوری انتخاب کنیم که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد. همچنین از آزار و اذیت حیوانات خودداری کرده و آرامش آنها را برهم نزنیم.

وی خاطرنشان ساخت: در روز طبیعت تا حد امکان از غذاهای آماده که نیاز به پخت ندارند استفاده و از روشن کردن آتش در کنار درختان صرف نظر کنیم. در صورت نیاز به آتش، حتی المقدور از زغال آماده به جای شکستن سرشاخه درختان و درختچه‌ها استفاده کرده و حتماً در انتها، خاکستر را با آب و خاک بپوشانیم تا به طور کامل آتش خاموش شود. همچنین در صورت مواجه شدن با هرگونه آتش سوزی در جنگل و بوستان‌ها، نسبت به خاموش کردن آن اقدام کرده و در صورت لزوم به مراکز آتش نشانی یا منابع طبیعی اطلاع دهیم.

انصاری در خصوص مدیریت پسماند در روز طبیعت گفت: حتماً کیسه زباله جهت جمع آوری زباله‌ها در پایان روز همراه خود داشته باشیم و از رها کردن زباله‌ها در جنگل، ساحل، کنار رودخانه‌ها، مناطق کوهستانی و چشم اندازهای طبیعی بپرهیزیم.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار خودداری از هرگونه شکار و صید حیات وحش و حمل ادواتی چون تبر، اره و تور صیادی در روز طبیعت را از دیگر نکات مهم برشمرد و افزود: زیباتر است به جای شکار حیوانات و چیدن گل و گیاه، با ثبت تصاویر، از آنها لذت ببریم. همچنین ماهی قرمز سفره هفت سین را در آب‌های جاری و رودخانه‌ها رها نکنیم چراکه این ماهی غیربومی است و می‌تواند تهدیدی جدی برای اکوسیستم‌های طبیعی باشد.

وی با تاکید بر اینکه حفظ محیط زیست کشور عزیزمان نیازمند همراهی و احساس مسئولیت همه مردم است، گفت: خداوند را به واسطه نعمت‌های بیشماری که بی منت در اختیارمان قرار داده شاکر باشیم و نگذاریم روزی فرا رسد که نتوانیم از مواهب این طبیعت زیبا بهره مند شویم. تلاش کنیم با دیدبانی طبیعت، این میراث گرانبها را بدون آلودگی و تخریب به نسل‌های آتی و فرزندانمان هدیه دهیم.
منبع : مهر نیوز