طرح حفاظت و ساماندهی شهر تاریخی استرآباد تصویب شد

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، رحمان فرمانی، شامگاه شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهارکرد: کلیات طرح حفاظت و ساماندهی شهر تاریخی استرآباد (گرگان) در کمیسیون ماده پنج استان تصویب شد. سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان افزود: این طرح در جلسه کمیسیون ماده پنج قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس، رحمان فرمانی، شامگاه شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهارکرد: کلیات طرح حفاظت و ساماندهی شهر تاریخی استرآباد (گرگان) در کمیسیون ماده پنج استان تصویب شد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان افزود: این طرح در جلسه کمیسیون ماده پنج قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری استان مطرح و ارائه شد.
فرمانی عنوان کرد: طرح پس از تصویب نهایی در کمیسیون ماده پنج استان به‌عنوان مرجع تصویب طرح‌های تفصیلی شهری و پس از سیر مراحل اداری، به‌عنوان سند بالادست شهری به مدیریت شهری گرگان ابلاغ می‌شود تا توسط این نهاد اجرایی شود.
وی بیان کرد: طرح حفاطت و ساماندهی شهر تاریخی استرآباد در راستای اجرای اهداف حفاظتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری سال ۱۳۹۴ در خصوص محدوده ۱۶۸ شهر تاریخی کشور و ابلاغ محدوده تاریخی ۱۵۶ هکتاری شهر تاریخی استرآباد (گرگان) تدوین شده و این طرح تفصیلی به‌صورت کیفی علاوه بر برنامه‌ریزی کالبدی به مسائل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن هم می‌پردازد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان توضیح داد: در چشم‌انداز این طرح، پهنه کهن شهر گرگان محدوده‌ای پویا، مشارکت محور، هویت‌مند، سرزنده، متکی بر ارزش‌های میراثی، ایمن به لحاظ کالبدی و اجتماعی، دارای سیما و منظر شهری متناسب با هویت تاریخی بافت در ارتباط کارآمد با محیط پیرامون و با توسعه‌ای درون افزا و اقتصادی پایدار بر پایه استقرار فعالیت‌های گردشگری و تفریحی است.
منبع : مهر نیوز