طوفان و تگرگ و سیل در راه یزد/ تمام شهرستان‌های یزد درگیر نزولات

محمدعلی ملک زاده در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس با اشاره به پدیده ای که منطقه جنوب شرق کشور را تهدید می کند، اظهار داشت: طوفان، تگرگ، باران و رعد و برق در راه یزد است و بر همین اساس تیم های ستاد مدیریت بحران در آماده باش کامل به سر می برند. وی با […]

محمدعلی ملک زاده در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس با اشاره به پدیده ای که منطقه جنوب شرق کشور را تهدید می کند، اظهار داشت: طوفان، تگرگ، باران و رعد و برق در راه یزد است و بر همین اساس تیم های ستاد مدیریت بحران در آماده باش کامل به سر می برند.
وی با بیان اینکه سیل اردیبهشت ماه هم مردم و هم مسئولان یزد را هوشیار کرد، افزود: در حال حاضر علاوه بر تیم های مدیریت بحران و امدادگران، دهیاران نیز به عنوان مدیران بحران روستاها در حالت آماده باش هستند و اقدامات پیشگیرانه بسیاری انجام شده است.
ملک زاده عنوان کرد: بر اساس گزارش های هواشناسی، در سیل اردیبهشت، سه شهرستان درگیر باران و سیل بود اما در پدیده ای که احتمال وقوع آن از فردا وجود دارد، تمامی شهرستان های استان درگیر هستند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری یزد با اشاره به اینکه تیم های واکنش سریع، دهیاران، شهردران و حتی دستگاه های غیرمرتبط پای کار هستند، بیان کرد: امیدواریم با همدلی و هم افزایی و مدیریت صحیح و از همه مهمتر، همراهی مردم، بتوانیم از این بحران با کمترین خسارت عبور کنیم.
ملک زاده ادامه داد: تمامی شهرستان های استان یزد از امروز بر اساس سناریوی مدیریت بحران استان پای کار هستند و مانوری نیز در این زمینه برگزار شده است.
وی با اشاره به اینکه امکانات و نیروی انسانی محدود است، افزود: در سیل اردیبهشت، ۱۵۰ تیم واکنش سریع و امدادی پای کار بودند با این وجود به هزار واحد مسکونی و تجاری خسارت وارد شد اما تلاش ما انجام اقدامات پیشگیرانه و آموزش به مردم است.
ملک زاده به مردم توصیه کرد: جداّ از اتراق در حریم رودخانه ها و تفرجگاه ها خودداری کنند زیرا در این مکان ها بارش ها به صورت لحظه ای است و سبب غافلگیری مردم می شود.
وی همچنین تصریح کرد: مردم از تماشای سیل و به راه افتادن رودخانه ها در حاشیه رودخانه حتی در مکان های به ظاهر امن، خودداری کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری یزد از دامداران نیز خواست تا از چرای دام های خود در ارتفاعات خودداری کنند زیرا ظرف دو سه روز آینده هم بارش باران و تگرگ و هم پدیده طوفان و رعد و برق پیش بینی شده است.
وی از مردمی که خانه های آنها فاقد کرسی است یا به صورت شمالی احداث شده خواست تا از کیسه های شن برای جلوگیری از ورود آب به منازل خود استفاده کنند.