علت کاهش ذخایر ماهی کیلکا

مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: در سال ١٣٧٨ نزدیک به ۹۵ هزار تن کیلکا از دریای خزر صید می شد اما پس از ورود مهاجم شانه دار از دریای سیاه، ذخایر ماهی کیلکا رو به کاهش گذاشت. به گزارش سردبیر پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مختار […]

مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: در سال ١٣٧٨ نزدیک به ۹۵ هزار تن کیلکا از دریای خزر صید می شد اما پس از ورود مهاجم شانه دار از دریای سیاه، ذخایر ماهی کیلکا رو به کاهش گذاشت.
به گزارش سردبیر پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مختار آخوندی با بیان اینکه ۲۰هزار و ۵۳ تن ماهی کیلکا در سال ١٣٩٩ از دریای خزر صید شد، گفت: از این میزان صید ماهی کیلکا، ۷۱ درصد سهم استان مازندران و ۲۹ درصد سهم استان گیلان بوده است.
وی اضافه کرد: بیش از ۹۵ درصد صید ماهی کیلکا در سال گذشته مربوط به گونه معمولی و ۲ تا ۳ درصد گونه آنچوی  بوده است.
مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران افزود: بر اساس آخرین گزارش ها، صید کیلکا در استان گیلان ۲۱ درصد افزایش و در استان مازندران ۲۸ درصد کاهش داشته است.
وی علت کاهش صید کیلکا در استان مازندران را ناشی از شرایط آب و هوایی، کاهش ذخایر و کاهش دریاروی شناورها در شب دانست و گفت: متوسط صید شناورها در شب در سال گذشته ۱۶ درصد کاهش نشان می دهد.
مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با بیان این که در سال ١٣٧٨ نزدیک به ۹۵ هزار تن کیلکا از دریای خزر صید می شد، اظهار کرد: پس از ورود مهاجم شانه دار از دریای سیاه، ذخایر ماهی کیلکا رو به کاهش گذاشت.
وی خاطرنشان کرد: پیش از ورود مهاجم شانه دار به دریای خزر ۹۰ درصد صید کیلکا از گونه آنچوی بود در حالی که اکنون ذخایر گونه آنچوی به حداقل رسیده است.
آخوندی  با بیان اینکه برای حفظ ذخایر کیلکا، تعداد شناورها را از ۲۰۰ فروند به ۱۲۰ فروند تعدیل کرده ایم، اضافه کرد: در حال حاضر ۷۴ فروند شناور صید کیلکا فعال هستند که  از این تعداد ۴۴ فروند در استان مازندران و ۳۰ فروند در استان گیلان فعالیت می کنند.
وی در پایان گفت: ماهی کیلکا تقریبا در همه سال صید می شود، اما در مقطعی از فصل بهار به علت تخم ریزی، صید کیلکا ممنوع است و صیادان هم این ممنوعیت را رعایت می کنند.
انتهای پیام