عمده سرقت‌ها در اردبیل به دلیل گرانی و شرایط سخت اقتصادی است

سید عبدالله طباطبایی در گفت‌و گو با خبرنگار سردبیر پرس، اظهار کرد: استان اردبیل در وقوع سرقت جز ۳ استان رده پایین کشور است و عمده سرقت‌های رخ داده نیز خرد و جزئی است. وی ماهیت سرقت را پنهانی و با انگیزه‌های متفاوت اعلام کرد و گفت: در بررسی علل و عوامل سرقت به این […]

سید عبدالله طباطبایی در گفت‌و گو با خبرنگار سردبیر پرس، اظهار کرد: استان اردبیل در وقوع سرقت جز ۳ استان رده پایین کشور است و عمده سرقت‌های رخ داده نیز خرد و جزئی است.
وی ماهیت سرقت را پنهانی و با انگیزه‌های متفاوت اعلام کرد و گفت: در بررسی علل و عوامل سرقت به این نتیجه رسیدیم که عمده سرقت‌ها در این استان ریشه گرانی، بیکاری و وضعیت نامناسب درآمدی دارد و هرگز در ردیف سرقت‌های کلان محسوب نمی‌شود.
دادستان عمومی و انقلاب اردبیل تصریح کرد: هر چند خود سرقت جرم محسوب می‌شود اما باید ۲۳ شرط در آن لحاظ شود تا ما بتوانیم حکم اسلام را که قطع کردن دست سارقان است، اجرایی کنیم که به هیچ وجه در این سرقت‌ها همه این ۲۳ شرط در یک جا جمع نشده است.
طباطبایی ۳ جرم رایج در این استان را خشونت، سرقت و مواد مخدر اعلام کرد و افزود: در بحث خشونت استان اردبیل در سطح کشور و جرایم رخ داده در سطح استان اردبیل جایگاه بالاتری را دارد و بهتر است در این زمینه چاره‌اندیشی شود.
وی گستردگی خشونت را در سطح استان اردبیل یادآور شد و خاطر نشان کرد: البته گزارش این خشونت‌ها و درگیری‌ها نشان از اعتماد مردم به دستگاه قضاست تا با افراد خاطی در چارچوب قانون برخورد شود.
طباطبایی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: عمده خشونت‌ها نیز مربوط به دعواها و نزاع‌ها بر سر تصادف و یا موارد جزئی است که با بالا بردن سطح تاب‌آوری و صبر مردم به راحتی می‌توان در این زمینه بر مشکلات و دغدغه‌ها غلبه کرد.
وی بیان کرد: در بررسی جرم خشونت نیز به این نتیجه رسیدیم که نوع تغذیه، رفتار اجتماعی و خانوادگی روی افراد جامعه تأثیرگذار است و خانواده‌هایی که در آن پدر و مادر با عشق و محبت در کنار فرزندان زندگی می‌کنند، کمترین خشونت و ناهنجاری اتفاق می‌افتد.
طباطبایی خانواده‌ها را به تربیت صحیح فرزندان و مراقبت از رفتار و منش درست و الگوهای شایسته فراخواند و ادامه داد: بهتر است خانواده‌ها به ویژه پدر و مادر در منزل از خشونت‌های بی‌مورد پرهیز کنند چرا که کوچک‌ترین خشونت زمینه الگوبرداری فرزندان را فراهم آورده و به نوعی این اثرگذاری را در رفتارهای آنها شاهد هستیم.
وی تصریح کرد: برای علاج‌بخشی در این زمینه ما به نوبه خود برای گروه‌های مختلف کارکنان برگزاری دوره‌های آموزشی را به ویژه برای والدین کودکان ۷ تا ۱۲ ساله پیشنهاد کردیم تا این والدین در این دوره سنی حساس با رفتارهای مناسب به الگوبرداری شایسته فرزندان کمک کنند.
دادستان عمومی و انقلاب اردبیل گفت: در کنار خانواده‌ها، رسالت حساس و خطیر دیگر بر عهده رسانه‌ها و همچنین نظام تعلیم و تربیت است تا به جای ترویج خشونت، زمینه آرامش را در جامعه به شایستگی فراهم کنند.