عملیات اجرایی رشت_آستارا بزودی آغاز می شود

به گزارش سردبیر پرس، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور بعدازظهر امروز (سه شنبه) در دیدار «لویتین ایگور» دستیار ویژه رئیس جمهور فدرال روسیه با بیان اینکه سران کشورهای منطقه در ملاقات‌های دوجانبه و چند جانبه همواره بر ساخت هرچه سریع‌تر کریدور شمال جنوب تاکید کرده‌اند، افزود: اقدامات اولیه و اخذ مجوزهای لازم برای ساخت راه […]

به گزارش سردبیر پرس، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور بعدازظهر امروز (سه شنبه) در دیدار «لویتین ایگور» دستیار ویژه رئیس جمهور فدرال روسیه با بیان اینکه سران کشورهای منطقه در ملاقات‌های دوجانبه و چند جانبه همواره بر ساخت هرچه سریع‌تر کریدور شمال جنوب تاکید کرده‌اند، افزود: اقدامات اولیه و اخذ مجوزهای لازم برای ساخت راه آهن رشت_آستارا از طرف ایرانی انجام شده است و امیدواریم با همکاری طرف روسی عملیات ساخت این خط ریلی مهم در مسیر کریدور شمال جنوب هرچه سریع‌تر آغاز شود.
وی در خصوص طراحی و ساخت خط ریلی آستارا -بندرعباس در کریدور شمال جنوب نیز تصریح کرد: پیشنهادات طراحی و قرارداد این پروژه از سوی جمهوری اسلامی ایران و روسیه بررسی شده است که این خط ریلی می‌تواند سهم بزرگی در افزایش حجم مبادلات کالا و ترانزیتی در این کریدور داشته باشد.
معان اول رئیس‌جمهور با استقبال از تشکیل کارگروهی ویژه با حضور وزرای راه و شهرسازی و امور اقتصاد و دارایی ایران و همچنین دستیار رئیس جمهور فدرال روسیه برای پیگیری ساخت کریدور شمال جنوب تصریح کرد: تعهدات طرف ایرانی در ساخت خطوط ریلی این کریدور کاملاً دیده شده است و اجرایی می‌شود و باید بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران دولتی و خصوصی دو کشور در ساخت این کریدور در اسرع وقت وارد عمل شوند.
مخبر همچنین با اشاره به ضرورت پیگیری مستمر قراردادها و تفاهم‌نامه‌های میان جمهوری اسلامی ایران و روسیه، بر اتمام پروژه‌های نفتی، گازی و همکاری‌های هواپیمایی بین دو کشور تاکید کرد.
وی در ادامه این دیدار با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و تاکید بر اینکه نسل کشی این رژیم جعلی روح هر انسان آزاده‌ای را جریحه‌دار می‌کند، گفت: متأسفانه برخی مراکز و مجامع بین‌المللی به وظیفه ذاتی خود در این زمینه به خوبی عمل نمی‌کنند و اعمال رژیم صهیونیستی در غزه مصداق جنایت جنگی علیه بشریت است.
لویتین ایگور دستیار ویژه رئیس جمهور فدرال روسیه نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های صمیمانه رئیس جمهور روسیه به رئیس جمهور ایران و دکتر مخبر و نیز تبریک برای پیوستن جمهوری اسلامی به اتحادیه بریکس، گفت: با تشکیل کارگروه و بررسی نقشه راه همکاری‌های ساخت کریدور شمال-جنوب با حضور مقام‌های ارشد ایرانی و روسی، ساخت این کریدور از طرف روسیه با جدیت دنبال می‌شود.
دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد: تکمیل کریدور شمال-جنوب می‌تواند تحولی بسیار اساسی در زمینه حمل و جابجایی کالا و مسافر در منطقه و حتی جهان داشته باشد.
وی همچنین با بیان اینکه جنایات و حوادث غزه برای روسیه غیر قابل تحمل است، بر توقف حملات نظامی رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌گناه غزه تاکید کرد.

منبع : مهر نیوز